Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dorumarcel
    Incepator
    • 27.mai.2014
    • 6

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Salut. Cu siguranta ceea ce vreau sa intreb nu are legatura cu acest topic, dar oricat am cautat nu am reusit sa gasesc ceea ce ma interesa, asa ca apelez la bunavointa dvs.Asadar doresc sa adaug cativa elementi la o centrala termica viadrus( 35kw) care nu mai face fata numarului de calorifere ( initial au fost 7 acum am ajuns la 13) Vreau sa stiu daca niplurile de legatura dintre elementi se mai pot folosi dupa ce le dau jos sau trebuie sa pun altele noi si ce pasta se pune pe nipluri pentru etansare. ????? am vazut pe net ca cineva a folosit la nipluri o substanta de culoare verde ca si o vopsea pe care a aplicat-o cu o pensula. ( din discutiile cu un meserias acesta mi-a spus ca el a folosit la nipluri vaselina pentru a aluneca si intra mai usor dat fiind forma lor conica . Va multumesc.

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Postat în original de dorumarcel
      Salut. Cu siguranta ceea ce vreau sa intreb nu are legatura cu acest topic, dar oricat am cautat nu am reusit sa gasesc ceea ce ma interesa, asa ca apelez la bunavointa dvs.Asadar doresc sa adaug cativa elementi la o centrala termica viadrus( 35kw) care nu mai face fata numarului de calorifere ( initial au fost 7 acum am ajuns la 13) Vreau sa stiu daca niplurile de legatura dintre elementi se mai pot folosi dupa ce le dau jos sau trebuie sa pun altele noi si ce pasta se pune pe nipluri pentru etansare. ????? am vazut pe net ca cineva a folosit la nipluri o substanta de culoare verde ca si o vopsea pe care a aplicat-o cu o pensula. ( din discutiile cu un meserias acesta mi-a spus ca el a folosit la nipluri vaselina pentru a aluneca si intra mai usor dat fiind forma lor conica . Va multumesc.
      Eu stiam ca se foloseste un silicon special, care la prima utilizare a centralei este posibil sa lase mici urme. Cauta pe youtube, centrale termice viadrus, si o sa gasesti exact ceea ce-ti spun:

      http://www.youtube.com/watch?v=ps_SgF_TMR0 (asta e noua si pt mine)


      Bafta !!!

      Comentariu

      • Staicu Alin
        Incepator
        • 10.mai.2014
        • 50

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Buna seara....ce centrala imi recomandati (prin condensatie) de ~ 24 kw montata la instalatie de incalzire prin pardoseala, sa produca si apa calda menajera, am oderte de la ariston, wiessman si vailant..... dar fiecare isi lauda marfa si nu stiu ce sa aleg...... cei de au recomandat ariston au spus ca daca tin mortisi imi dau si vailant ca au si delea dar nu recomanda din cauza ca vailant sunt mai sus ca pret si serviceuri mai putine in tara si ca ar fi o alegere buna..... dmneavoastra ce imi recomandati..... sa se incadreze la un buget de 3500 - 4500 lei.....

        Comentariu

        • Stefan_D
          Incepator
          • 03.iul.2013
          • 75

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Ma bate gandul sa imi pun centrala marca Immergas la casa pe care o am in constructie. Incalzirea va fi prin pardoseala, iar centrala este cu boiler incorporat. Proiectantul instalatiei mi-a spus ca este o centrala foarte buna, iar raportul calitate pret este exceptional. In plus am un prieten bun care s-a mutat in casa noua de 5-6 ani si are tot Immergas. Mi-a spus ca este foarte multumit si ca nu a avut absolut nici o problema cu ea pana acum.
          Mi-ar prinde bine si alte pareri de la oamenii de aici care au avut de a face cu aceasta marca de centrale termice.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Postat în original de dorumarcel
            Salut. Cu siguranta ceea ce vreau sa intreb nu are legatura cu acest topic, dar oricat am cautat nu am reusit sa gasesc ceea ce ma interesa, asa ca apelez la bunavointa dvs.Asadar doresc sa adaug cativa elementi la o centrala termica viadrus( 35kw) care nu mai face fata numarului de calorifere ( initial au fost 7 acum am ajuns la 13) Vreau sa stiu daca niplurile de legatura dintre elementi se mai pot folosi dupa ce le dau jos sau trebuie sa pun altele noi si ce pasta se pune pe nipluri pentru etansare. ????? am vazut pe net ca cineva a folosit la nipluri o substanta de culoare verde ca si o vopsea pe care a aplicat-o cu o pensula. ( din discutiile cu un meserias acesta mi-a spus ca el a folosit la nipluri vaselina pentru a aluneca si intra mai usor dat fiind forma lor conica . Va multumesc.
            35kW par suficient de mult pentru 13 radiatoare, oricum centrala nu se dimnesioneaza dupa numarul de radiatoare ci dupa puterea acestora.

            Postat în original de Stefan_D
            Ma bate gandul sa imi pun centrala marca Immergas la casa pe care o am in constructie. Incalzirea va fi prin pardoseala, iar centrala este cu boiler incorporat. Proiectantul instalatiei mi-a spus ca este o centrala foarte buna, iar raportul calitate pret este exceptional. In plus am un prieten bun care s-a mutat in casa noua de 5-6 ani si are tot Immergas. Mi-a spus ca este foarte multumit si ca nu a avut absolut nici o problema cu ea pana acum.
            Mi-ar prinde bine si alte pareri de la oamenii de aici care au avut de a face cu aceasta marca de centrale termice.
            In general sunt foarte bune dar ca la toate produsele de serie exista cazuri in care au fost probleme (rare).

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Postat în original de dorumarcel
              Salut. Cu siguranta ceea ce vreau sa intreb nu are legatura cu acest topic, dar oricat am cautat nu am reusit sa gasesc ceea ce ma interesa, asa ca apelez la bunavointa dvs.Asadar doresc sa adaug cativa elementi la o centrala termica viadrus( 35kw) care nu mai face fata numarului de calorifere ( initial au fost 7 acum am ajuns la 13) Vreau sa stiu daca niplurile de legatura dintre elementi se mai pot folosi dupa ce le dau jos sau trebuie sa pun altele noi si ce pasta se pune pe nipluri pentru etansare. ????? am vazut pe net ca cineva a folosit la nipluri o substanta de culoare verde ca si o vopsea pe care a aplicat-o cu o pensula. ( din discutiile cu un meserias acesta mi-a spus ca el a folosit la nipluri vaselina pentru a aluneca si intra mai usor dat fiind forma lor conica . Va multumesc.
              Vin si eu cu o parere.

              Nu ar fi mai ieftin si mai avantajos sa mai puneti ceva izolatie pe casa decat sa cumparati elementi pentru centrala?
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • Staicu Alin
                Incepator
                • 10.mai.2014
                • 50

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Postat în original de Staicu Alin
                Buna seara....ce centrala imi recomandati (prin condensatie) de ~ 24 kw montata la instalatie de incalzire prin pardoseala, sa produca si apa calda menajera, am oderte de la ariston, wiessman si vailant..... dar fiecare isi lauda marfa si nu stiu ce sa aleg...... cei de au recomandat ariston au spus ca daca tin mortisi imi dau si vailant ca au si delea dar nu recomanda din cauza ca vailant sunt mai sus ca pret si serviceuri mai putine in tara si ca ar fi o alegere buna..... dmneavoastra ce imi recomandati..... sa se incadreze la un buget de 3500 - 4500 lei.....

                Nici un raspuns? am o oferta pentru un ariston class evo premium la 3.500 ron.... este ok pretul? este ok centrala? sau sa ma orientez spre un vailant sau spre un wiessman vitodens? toate de 24 kw? cam ce recomandati?

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Desi Ariston este un fabricant de top, totusi si Vaillant si Viessman sunt peste dar urmariti cu atentie carcatersiticile pe game de centrale deoarece este posibil ca in unele cazuri Ariston sa fie mai convenabil.

                  Comentariu

                  • dor1nv
                    Incepator
                    • 07.nov.2011
                    • 3

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Buna ziua!

                    Am citit discutiile anterioare si inca nu sunt convins de alegerea intre o centrala simpla si/sau una pe condensare. Casa mea are in jur de 90 de metri patrati(p+m). Este izolata toata cu pol. de 10 cm, geamuri tripan de la qfort pe 5 camere. Ideea este ca nu am facut decat parterul care are in jur de 35 de metri patrati (sufragerie de 24 mp, bucatarie de 7.5 mp, si baia de 4 mp).

                    Am montat in sufragerie 2 calorifere unul de 2000x400x33 si altul de 1800x600x22. In bucatarie am montat un calorifer de 1600x600x33, iar in baie un calorifer portprosop de 1700x600.

                    Multi mi-au spus ca este bine sa merg pe o centrala cu condensare, consumul fiind mai mic. Din cunostintele mele putine am inteles ca aceste calorifere trebuie sa aibe o putere mai mare cu aprox. 40 % decat la o centrala cu tiraj fortat.

                    Pe scurt, am fost la un producator (din recomandarile anumitor prieteni), Saunier Duval. Am fost, m-am interesat de centrala si aveam doua variante:
                    http://www.saunierduval.ro/produse/c.../themaclassic/ 2000 ron (fara kit)
                    http://www.saunierduval.ro/produse/c...semia-condens/ 3300 ron (fara kit)
                    Initial mi-am facut un calcul cu un prieten si din calcule nu se justifica sa cumpar pe condesare, deoarece amortizarea se facea intr-un timp destul de mare(binenteles au fost si alte persoane care sustineau inversul).

                    Din cate am vazut in paginile anterioare nu se prea vorbeste despre saunier duval. Care ar fi motivul? Plusuri ar avea deoarece au garantie de 6 ani, pretul nu este unul exagerat, iar din cate am "auzit" stau bine si cu partea service.

                    V-am expus cele mai sus deoarece nu sunt sigur ce ar trebui sa fac... Sa merg pe condensare sau pe cea simpla. In momenteul de fata este o diferenta de 1300 ron intre cele doua modele... sau daca doriti si aveti alta sugestie mai buna sunt deschis sa ma orientez si catre alti producatori!

                    p.s. Caloriferele care le am la ora actuala sunt destul de mari pentru spatiul care il am incat centrala sa-si poata face condensarea?

                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      90 mp, P+M izolata total cu 10 cm polistiren (pardoseala, tavan si pereti) si ferestre 5 camere tripan, in zona Bucuresti ar avea un necesar termic de ~8 kw estimativ, ca urmare, puterea totala a radiatoarelor trebuie sa insumeze minim 26-27 kw la 90/70/20, deasemenea, tot estimativ, nu stau acum sa fac calcule exacte.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru Marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 462

                        Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Postat în original de dor1nv
                        Pe scurt, am fost la un producator (din recomandarile anumitor prieteni), Saunier Duval. Am fost, m-am interesat de centrala si aveam doua variante:
                        http://www.saunierduval.ro/produse/c.../themaclassic/ 2000 ron (fara kit)
                        http://www.saunierduval.ro/produse/c...semia-condens/ 3300 ron (fara kit)
                        Initial mi-am facut un calcul cu un prieten si din calcule nu se justifica sa cumpar pe condesare, deoarece amortizarea se facea intr-un timp destul de mare(binenteles au fost si alte persoane care sustineau inversul).

                        Din cate am vazut in paginile anterioare nu se prea vorbeste despre saunier duval. Care ar fi motivul? Plusuri ar avea deoarece au garantie de 6 ani, pretul nu este unul exagerat, iar din cate am "auzit" stau bine si cu partea service.
                        Majoritatea prietenilor mei, din considerente de buget, si-au montat Saunier Duval Semia Condens si sunt foarte multumiti. Acum zilele acestea se monteaza la un apartament care nu are un necesar mai mare de 3 kW si tot Semia Condens.. Asa ca eu unul iti recomand Semia si nu Thema Classic.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Da modelul Senia este clar superior celui Thema acum depinde si de bugetul pe care il aveti. Amoritizarea centralei in condesatie in cazul apartamentelor se face intr-un timp foarte mare (la pretul actual al gazelor aproape ca nici nu se amortizeaza). Nu cred ca s-a vorbit pana acum de Saunier Duval pentru ca nu sunt atat de cunoscute si folosite la noi in tara dar din ce stiu sunt centrale foarte bune care concureaza cu toate marcile mari si ultra vandute si promovate la noi.

                          Comentariu

                          • danielam
                            Incepator
                            • 06.mai.2010
                            • 87

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Buna ziua!
                            Am gasit un cazan cu gazeificare marca atmos dc25s la un pret destul de bun,zic eu...6000ron, este nou doar ca are putina rugina sus la partea din fonta,cateva zgaraieturi...
                            ce ma intereseaza pe mine,este faptul ca scrie pe el productie 2008 si as vrea sa stiu daca este mai putin performant dacat cele produse acum.
                            multumesc

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2394

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Postat în original de danielam
                              Buna ziua!
                              Am gasit un cazan cu gazeificare marca atmos dc25s la un pret destul de bun,zic eu...6000ron, este nou doar ca are putina rugina sus la partea din fonta,cateva zgaraieturi...
                              ce ma intereseaza pe mine,este faptul ca scrie pe el productie 2008 si as vrea sa stiu daca este mai putin performant dacat cele produse acum.
                              multumesc
                              Daca este atmos DC25S nu are cum sa fie din fonta, este din otel.

                              DC25S se gaseste la ora actuala nou la un pret de circa 7500 ron cu TVA si garantie. Eu zic sa mai cautati prin magazine decat sa luati la SH.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • danielam
                                Incepator
                                • 06.mai.2010
                                • 87

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Normal ca este din otel,este modelul identic cu acesta,numai ca este versiunea albastru cu gri si are putina rugina sus unde este marcat cu sageata galbena.
                                A fost expusa intr-un magazin si probabil a ajuns putina apa pe ea de are putina rugina si am uitat sa spun ca o sa-mi dea si factura si garantie,nu este second hand.
                                ce ziceti,merita?

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18197931_1.jpg 
Afișări:	488 
Mărime:	24,9 KB 
ID:	617569 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18197931_3.jpg 
Afișări:	501 
Mărime:	62,5 KB 
ID:	617570

                                Comentariu

                                Procesare...