Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1152

    Postat în original de Dan_Daniel
    Este vorba despre centrale - elm Leblanc - Egalis- GVB 28. As dori sa stiu ce parere aveti despre ele, ce suprafata utila se poate incalzi cu o asemenea centrala, etc, sa vad daca merita sa le recuperez sau nu are rost.
    Chiar nu stie nimeni, nu are nimeni o idee despre aceste centrale?
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • vladk2k
      Incepator
      • 19.nov.2008
      • 63

      Centrală + Radiatoare

      Salut

      Blocul în care locuiesc are o centrală termică veche, care urmează a fi scoasă din uz şi toate apartamantele să-şi pună centrală termică proprie + radiatoare (cele vechi, din fontă, prezintă un pericol pentru centrală datorită depunerilor).

      În apartamentul meu am o suprafaţă totală de încălzit de 127,15 m², distribuită astfel:
      • Camera de zi: 16,88 m², 2 pereţi în exterior
      • Sufragerie: 22,01 m², un perete exterior
      • Dormitor 1: 20,76 m², un perete în exterior + 1m pe pereţii adiacenţi în exterior
      • Dormitor 2: 15,31 m², un perete exterior, un perete spre blocul alăturat
      • Dormitor 3: 23,88 m², 3 pereţi exteriori
      • Hol: 7,73 m²
      • Baie: 5,20 m², un perete exterior
      • Bucătărie: 7,69 m², un perete exterior
      • Debara: 6,51 m², un perete exterior, un perete spre blocul alăturat

      Am înmulţit suprafaţa totală cu înălţimea (3,2 m) si apoi cu 50 (am scos această cifră din mai multe calculatoare de Wattaj online). Sunt conştient că o valoare realistă mi-o poate da un consultant, contra cost.
      Blocul este vechi (construit prin 1930) şi pereţii sunt foarte groşi, inclusiv cei dintre camere, deci deşi blocul nu este izolat termic propriu-zis, pereţii groşi şi materialul din care este făcut (cărămidă, nu BCA) îi oferă o oarecare rezistenţă d.p.d.v. termic. Geamurile nu sunt termopan, dar sunt duble în toate camerele, mai puțin dormitorul 2.

      Suma puterii necesare se învârte undeva pe la 20 kW. La aceasta (diydoctor.org.uk/projects/rads.htm) am înţeles că se adaugă 20% pentru apa caldă şi 10% pentru pierderi, ceea ce ar însemna aproximativ 26kW. Am găsit o centrală de 28kW, și anume Bosch 5000WT ZWSE 28-5 MFA (cu boiler încorporat). Nu știu dacă boilerul încorporat înseamnă că pot renunța la cei 20% puși inițial, caz în care ar fi necesar 22 kW, această centrală fiind un pic cam mare ca putere.

      Aș dori să știu părerea voastă, mai întâi asupra corectitudinii calculelor, și apoi asupra alegerii centralei termice.

      P.S.: Intenționez să cumpăr radiatoare de oțel tip panou, de 22/600/cât o fi plus radiatoare port-prosop pentru baie, bucătărie și, probabil, debara.

      Comentariu

      • doinastela
        Membru
        • 15.feb.2010
        • 142

        elm leblanc

        Postat în original de Dan_Daniel
        centrale - elm Leblanc - Egalis- GVB 28. ...
        elm leblanc e cumparat de mai multa vreme de BOSCH.

        Nu-mi dau seama ce model e egalis asta, parca cele actuale arata altfel.
        Pare o centrala cu automatizare Bosch Heatronic 2, insa fara display..

        In orice caz, e o centrala din grupul Bosch, si e posibil ca multe piese sa fie similare cu cele de pe centralele Bosch (daca nu, eventual sa fie aduse pe comanda pe aceasta filiera).

        Daca merita.. asta nu stiu.. costa au ba ? Eu zic ca sunt niste centrale valoroase. Nu stiu insa cat se cere pe ele si nici in ce stadiu fizic sunt..

        Site elmleblanc.fr/
        www.ivp.ro

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1152

          Re: elm leblanc

          Postat în original de doinastela
          Postat în original de Dan_Daniel
          centrale - elm Leblanc - Egalis- GVB 28. ...
          Daca merita.. asta nu stiu.. costa au ba ? Eu zic ca sunt niste centrale valoroase. Nu stiu insa cat se cere pe ele si nici in ce stadiu fizic sunt..
          Multumesc pentru raspuns.
          De costat nu costa nimic, am doua centrale identice, le-am primit gratis, de fapt mint, dau 50 de euro la un prieten care merge cu dubita in tara, ca sa mi le duca acasa. Fiindca erau gratis, le-am luat pe amandoua, una sa o utilizez, si una sa fie de rezerva, piese de schimb etc. De functionat mi sa spus ca au functionat din octombrie anul trecut pana in mai anul acesta, cand datorita unor probleme de credite, banci, datorii etc, imobilul a fost vandut si cumparat de cineva care acum vrea sa faca modificari interioare, etc, si sa se debranseze de la reteaua de gaz, si nu mai avea nevoie de aceste centrale in acest caz.
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • Anomis
            Incepator
            • 07.aug.2010
            • 2

            Re: Care este mai buna?

            Postat în original de costelusi
            Buna Ziua!

            As vrea sa cumpar si eu o centrala termica si nu stiu care este mai buna din acestea:

            -Westen Pulsar,
            -Immergas Eolo Mini,
            -Motan Optimux MT.
            -Arca Poker.

            Care este mai silentioasa,piesele mai ieftine,mai fiabila,mai putin zgomotasa?

            Va Multumesc!
            Din toate centralele aflate in momentul asta pe piata romaneasca pot sa-ti spun ca cele mai silentioase centrale sunt MOTAN .
            La pret sunt foarte accesibile iar raportul pret/calitate este unul bun,nu ca as face reclama dar sunt contruite din piese de provenieta import (de fima),doar ca la pret de Romania-cea ce este mare lucru.
            De exemplu intreaba cat costa o placa de baza la oricare producator de centrale termice si vei ramane impresionat de diferent, Am dat ex cu placa de baza ptr ca defectul este unul din cele mai des intalnite si mai costisitor costisitor.
            Modelul de MOTAN mentionat de tine este unul reusit.
            Vreau sa-ti spun ca aceste centrale au o caracteristica f interesanta si f buna si anume aceaia ca au turatie variabila a vetilatorului, cea ce ii asigura un randament ridicat constant si simultan un consum de gaz mai redus.
            La fiabilitate stau f bine si centralele LAMBORGHINI, medie de viata intre 8-12 ani, daca e folosita anual (vara si iarna) si chiar mai mult in cazul folosiri cu intreruperii.

            Comentariu

            • piciu
              Membru
              • 17.sep.2008
              • 139

              Re: Care este mai buna?

              Postat în original de costelusi
              Buna Ziua!

              As vrea sa cumpar si eu o centrala termica si nu stiu care este mai buna din acestea:

              -Westen Pulsar,
              -Immergas Eolo Mini,
              -Motan Optimux MT.
              -Arca Poker.

              Care este mai silentioasa,piesele mai ieftine,mai fiabila,mai putin zgomotasa?

              Va Multumesc!
              -Despre Motan am auzit de bine ,chiar daca este facuta (asamblata la noi in tara)piesele sunt importate iar placa de baza facuta aici,probabil ca de asta este mai ieftina si stie ca la priza nu are mereu 220 volti ci cateodata si 170 volti!
              Sa gandim pozitiv

              Comentariu

              • doinastela
                Membru
                • 15.feb.2010
                • 142

                placa electronica

                Postat în original de piciu
                -Despre Motan am auzit de bine..placa de baza facuta aici,probabil ca de asta este mai ieftina si stie ca la priza nu are mereu 220 volti ci cateodata si 170 volti!
                adica plecam de la ideea ca oricum se arde placa electronica de la fluctuatii de tensiune.. ? Si asta indiferent de producator, nu ?
                iar recomandarea e: luati motan, ca macar va costa placa mai ieftin, daca tot se arde odata la 3-6 luni ..?
                www.ivp.ro

                Comentariu

                • Neluc
                  Membru
                  • 14.sep.2009
                  • 215

                  placa electronica la o centrala termica nu se arde din cauza fluctuatiilor de tensiune deoarece are sursa de alimentare cu transformator sau mai nou sursa in comutatie cu celule de stabilizare.Se arde la scurt circuit la componentele interne ale centralei,atentie,nu la scurt circuit pe retea,acum se ard sigurantele fuzibile.
                  citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                  Comentariu

                  • cosmin25
                    Incepator
                    • 15.aug.2010
                    • 1

                    buna seara,
                    doresc sa-mi asigura incalzirea+acm la o casa din apropierea targovistei, pe lemne/carbuni/peleti.
                    am un buget de 3000euro pentru centrala.
                    casa are o suprafata de 160mpx2.5m inaltime x100w/m3=40 kw.
                    mentionez casa are pereti de caramida dubli dar neizolati.
                    am supradimensionat prea mult?

                    Comentariu

                    • piciu
                      Membru
                      • 17.sep.2008
                      • 139

                      Re: placa electronica

                      Postat în original de doinastela
                      Postat în original de piciu
                      -Despre Motan am auzit de bine..placa de baza facuta aici,probabil ca de asta este mai ieftina si stie ca la priza nu are mereu 220 volti ci cateodata si 170 volti!
                      adica plecam de la ideea ca oricum se arde placa electronica de la fluctuatii de tensiune.. ? Si asta indiferent de producator, nu ?
                      iar recomandarea e: luati motan, ca macar va costa placa mai ieftin, daca tot se arde odata la 3-6 luni ..?
                      -Am spus ca placa rezista la fluctuatii de tensiune mari si in consecinta isi face treaba ,iar daca se intampla sa se arda este mult mai ieftina decat concurenta,iar cu schimbatul la 3 sau 6 luni nu cred, poate 3 sau 6 ani.
                      Sa gandim pozitiv

                      Comentariu

                      • ecko72t
                        Membru
                        • 02.aug.2008
                        • 198

                        centrala termica

                        Salut, doresc sa`mi pun centrala in apartament 4 camere 80 mp.
                        5 calorifere 1200 si o scarita pt baie.
                        La un magazin ce se ocupa si cu montatul au 2 centrale termice Bosch 3000w si un Ariston bis 24 ff.
                        Ce alegere sa fac? sau nici una ?
                        Multumesc
                        Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                        Comentariu

                        • roaba68
                          Incepator
                          • 03.sep.2010
                          • 7

                          Buna ziua.As dori sa stiu daca as putea incalzi un apartament de 82 mp cu o centrala electrica de 9 kw,sau ar fii mai indicata una de 12 kw.As vrea sa o instalez pe cea de 9 kw deoarece functioneaza la 220 volti,dar daca stiu ca nu va face fata voi instala una de 12 kw care functioneaza trifazic.Mentionez ca apartamentul are termopane noi Veka de la Qfort si va fii izolat pe exterior,si pe tavane cu polistiren de 5 cm.Singura problema este ca in apartamentul de sub mine nu locuieste nimeni,si iarna e neincalzit!Multumesc!

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 889

                            Postat în original de roaba68
                            Buna ziua.As dori sa stiu daca as putea incalzi un apartament de 82 mp cu o centrala electrica de 9 kw,sau ar fii mai indicata una de 12 kw.As vrea sa o instalez pe cea de 9 kw deoarece functioneaza la 220 volti,dar daca stiu ca nu va face fata voi instala una de 12 kw care functioneaza trifazic.Mentionez ca apartamentul are termopane noi Veka de la Qfort si va fii izolat pe exterior,si pe tavane cu polistiren de 5 cm.Singura problema este ca in apartamentul de sub mine nu locuieste nimeni,si iarna e neincalzit!Multumesc!
                            Nu uita sa intrebi un electrician bun sa-ti spuna daca reteaua electrica rezista la asa ceva...

                            Comentariu

                            • roaba68
                              Incepator
                              • 03.sep.2010
                              • 7

                              [quote="coretweaker"]
                              Postat în original de roaba68
                              Buna ziua.As dori sa stiu daca as putea incalzi un apartament de 82 mp cu o centrala electrica de 9 kw,sau ar fii mai indicata una de 12 kw.As vrea sa o instalez pe cea de 9 kw deoarece functioneaza la 220 volti,dar daca stiu ca nu va face fata voi instala una de 12 kw care functioneaza trifazic.Mentionez ca apartamentul are termopane noi Veka de la Qfort si va fii izolat pe exterior,si pe tavane cu polistiren de 5 cm.Singura problema este ca in apartamentul de sub mine nu locuieste nimeni,si iarna e neincalzit!Multumesc!
                              Nu uita sa intrebi un electrician bun sa-ti spuna daca reteaua electrica rezista la asa ceva...[/quote
                              Instalatia electrica ar rezista,deoarece o voi alimenta printr-un circuit separat,iar cablul de la tabloul general pina in apartament a fost schimbat de cei de la CEZ,impreuna cu tabloul general,dar nu stiu daca imi va permite siguranta de la tabloul general.Dar asta e alta intrebare pe care am pus-o pe forumul de instalatii electrice,pe mine ma intereseaza ce putere trebuie sa aiba centrala ca sa faca fata cu brio la 82 de mp.Multumesc!

                              Comentariu

                              • coretweaker
                                Membru Marcant
                                • 16.iul.2010
                                • 889

                                Postat în original de roaba68
                                pe mine ma intereseaza ce putere trebuie sa aiba centrala ca sa faca fata cu brio la 82 de mp.Multumesc!
                                Nu am experienta cu centralele pe curent dar ma gandesc ca una de 12 kW inseamna cam echivalentul a 6 calorifere electrice pe ulei (date la maxim). Pentru 82 mp mie personal mi se pare mai ok cea de 12 kw, dar revin, este doar o parere...

                                Comentariu

                                Procesare...