+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 51 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 501

Subiect: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Toate mesajele legate de probleme sau alegerea radiatoarelor se vor posta in acest topic.

Cineva care prin contract trebuie sa imi amenajeze apartamentul mi-a pus in living 2 radiatoare de 60cm fiecare ,in dormitor unul de aprox 100 iar in bucatarie altul de 60 . In baie nu l-a instalat inca... Vroaim sa intreb daca nu sunt prea mici radiatoarele pentru apartement de ~ 80mp Utili . Mai precizez aici ca izolatie exista atat la bloc [ polistiren 5cm ] cat si la apartament [vata sticla ] .

Sa il pun sa le schimbe cu unele mai mari ?

Citat Postat în original de hector4me
    Cineva care prin contract trebuie sa imi amenajeze apartamentul mi-a pus in living 2 radiatoare de 60cm fiecare ,in dormitor unul de aprox 100 iar in bucatarie altul de 60 . In baie nu l-a instalat inca... Vroaim sa intreb daca nu sunt prea mici radiatoarele pentru apartement de ~ 80mp Utili . Mai precizez aici ca izolatie exista atat la bloc [ polistiren 5cm ] cat si la apartament [vata sticla ] .

Sa il pun sa le schimbe cu unele mai mari ?
    Daca este sa fim rigurosi , nimeni nu va poate spune daca sint mici sau mari . Lipsesc atitea date ...Printre ele
    60 cu 22 sau cu 33 ???
    Ce temperatura are turul de a calculat el caloriferele ???? Cum la aceasta intrebare nimeni nu stie raspunsul ...totul este aproximativ .....
    La modul aproximativ ...dvs va trebuie insumat , calorifere cu o putere totala de circa 11-12 mii W pt apartament . In acest fel nu puteti gresi si indiferent de conditii aveti cald. Pe principiul ca mai incet se pot da , mai tare ...nu !Ramine totusi problema impartirii pe camere ....

Am sa ma uit maine cand ajung la apartament daca sunt de 22 sau 33 ... Modelul de radiatoare este cel din imaginea de mai jos daca asta mai ajuta cu ceva. De alte detalii ce ar trebui sa mai ma uit la ele ca sa ma puteti ajuta ?

Multumesc anticipat
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	radiatoare_172.jpg‎ 
Afișări:	6561 
Mărime:	13,7 KB
ID:		52055  

Par a fi radiatoare de aluminiu, poate ne spui si citi mc au incaperile.
    Cu respect.

HOTTRAD(KORADO) poate sa zica cineva ceva despre aceste calorifere ? bune ? proste ? scumpe ?

KORADO din otel am eu montate de 5 ani, sint f. multumit de ele.
    Cu respect.

sunt destul de bune calitativ dar depinde la ce pret ....

de 33 1600 600 . 344lei aproximativ

imi puteti spune va rog in cazul unei instalatii de incazire formata dintr-o centrala turbo pe gaz si 12 calorifere din otel,pentru a obtine un randament si un consum optim cati kw trebuie sa fie capacitatea insumata a celor 12 calorifere tinand cont ca capaciatea centralei este de 27 kw.???

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Totul despre SEMINEE
    De Vizireanu Oana în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1660
    Ultimul post: 16.01.2018, 15:30
  2. Radiatoare din otel sau aluminiu
    De musu în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 37
    Ultimul post: 18.06.2015, 12:13
  3. Sudare otel pe suport de fonta
    De bogdan.sb în forumul Do It Yourself - Bricolaj
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.10.2012, 19:57
  4. cazan lemne - fonta sau otel 5mm
    De cmd în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 19.02.2008, 18:13
  5. Calorifere vechi - fonta sau noi - din otel la centrala prop
    De Nico2001 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 24.06.2005, 10:04

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii