Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Salutari.
    Intentionez sa inlocuiesc caloriferele din fonta - alimentate la reteaua de termoficare RADET - din dotarea unui apartament la bloc, etaj 4/4.
    Caloriferele au fost montate in 1965 (cand s-a finalizat blocul), fiind spalate de cateva ori, de catre RADET.

    Rugaminte.
    Ce marci de radiatoare din otel credeti ca ar fi cele mai recomandate pentru montajul in instalatia de incalzire.
    Ce marci de robineti radiator tur/retur ar fi recomandate.

    Multumesc pentru opinii si/sau sfaturi.
    Numai de bine.

    Am fost sfatuit de un instalator sa merg pe varianta:
    VOGEL & NOOT COMPACT 22, 600 pentru radiatoare si
    BIANCHI pentru robineti

    Comentariu

    • Armata
      Membru
      • 14.sep.2008
      • 251

      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

      Nu va pot ajuta cu o recomandare de marci de calorifere/robineti, dar pot sa va spun ca robinetii "de duzina"(nu mai tin minte producatorul) din marile magazine de bricolaj nu au facut fata.

      Puteti sa detaliati motivele pentru care doriti sa inlocuiti fonta cu otelul(inteleg ca o sa le folositi tot in reteaua centralizata)?
      Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Postat în original de Armata
        Puteti sa detaliati motivele pentru care doriti sa inlocuiti fonta cu otelul(inteleg ca o sa le folositi tot in reteaua centralizata)?
        Cand sotia vrea calorifere "cum si-au pus toti vecinii" ce argument sau detaliu poti sa aduci in discutie.

        Trecand la lucruri serioase:
        - caloriferul din sufrageire are un por prin care a inceput sa iasa rugina
        - caloriferele au peste 50 de ani de cand sunt montate
        - pretul caloriferelor din fonta, mult mai mare ca cel al caloriferelor din otel
        Ultima editare de fanero; 28.ian.2017, 14:09.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

          Firma la calorifere nu e asa de relevanta intru-cat au 10 ani garantie , robineti cautati de calitate adica ceva mai scumpi ( in fiecare mag sunt sortimente ieftine si scumpe ) ; ceea ce va sugerez eu este sa montati pe tur cel putin , cate un filtru de impuritati .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Armata
            Membru
            • 14.sep.2008
            • 251

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Daca se invoca argumentul suprem, ne retragem spasiti caci presul de la usa nu e un loc confortabil de dormit

            Anul asta am peticit al treilea por la un port prosop care are 10 ani in termo. Anul urmator este planificata scimbarea. Nu stiu cat de calitative sunt portprosoapele comparativ cu cele de camera dar pot sa va spun ca aproape in fiecare an vad inlocuire de calorifere de otel la vecini
            Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              Intr-o baie construiata din lemn, cu izolatie din polistiren(5cm) pe afara si vata bazaltica de fatada pe interior(10cm) as vrea sa pun un calorifer port prosop pe care o sa-l fac eu din teava aluminiu de 20mm si coloanele din teava patrata aluminiu de 30 mm.
              Cand a fost -17°am lasat usa de la hol deschisa cativa cm, unde am calorifer otel de 1m, si temperatura din baie nu a scazut sub 14°.
              Credeti ca acest calorifer din aluminiu (8 elemente*teava 20* 700mm) ar asigura o temperatura decenta pt. dus?!
              Baia are cca 2,4*1.8*2,2(H).

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Postat în original de coby
                ceea ce va sugerez eu este sa montati pe tur cel putin , cate un filtru de impuritati .
                Cum arata si de unde pot fi cumparate?
                Multumesc sfat
                Ultima editare de fanero; 29.ian.2017, 12:18.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  Cred ca este vorba de filtre "Y".
                  Eu am si pe tur si pe retur.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                    Cele " Y " sunt pe tur inainte de intrarea in centrala si pe intrarea apei reci ; exista si alt gen de filtre impuritati care se monteaza pe tur , cu decantor .
                    Fișiere Atașate
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      Postat în original de spik1
                      Intr-o baie construiata din lemn, cu izolatie din polistiren(5cm) pe afara si vata bazaltica de fatada pe interior(10cm) as vrea sa pun un calorifer port prosop pe care o sa-l fac eu din teava aluminiu de 20mm si coloanele din teava patrata aluminiu de 30 mm.
                      Cand a fost -17°am lasat usa de la hol deschisa cativa cm, unde am calorifer otel de 1m, si temperatura din baie nu a scazut sub 14°.
                      Credeti ca acest calorifer din aluminiu (8 elemente*teava 20* 700mm) ar asigura o temperatura decenta pt. dus?!
                      Baia are cca 2,4*1.8*2,2(H).
                      Pai depinde de puterea radiatorului si cat de termoizolata este baia . Totusi de ce nu ati optat pt un calorifer tabla de 22 x600 x 800 sa zic , cred ca puterea unuia este cel putin dubla fata de barele alea din aluminiu . Poate ma insel ..
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                        Din ce am citit un calorifer port prosop din Al are cam aceiasi putere ca unul de 600 lungime.
                        Mai citesc...
                        Si daca tot am material si posibilitati...ma incita sa-l fac eu!!!
                        Eventual ii pun si 10-12 elemente transversale...
                        Ultima editare de spik1; 29.ian.2017, 18:31.

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2107

                          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          Postat în original de coby
                          filtre impuritati care se monteaza pe tur, cu decantor .
                          Multumesc pentru detalii.

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2107

                            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                            Dupa discutii cu prieteni instalatori am ajuns la concluzia ca nu trebuie inca schimbate caloriferele din fonta.
                            Solutia adoptata va fi:
                            - spalare chimica locala a caloriferelor din fonta
                            - inlocuirea robinetilor tur+ retur cu http://www.eradiatoare.ro/robineti-c...-dx-p2271.html

                            "Argumentul suprem" a fost convinsa ca aceasta este cea mai buna solutie tehnica.
                            A acceptat cu greu, dar s-a "impacat cu ideea".

                            Sper ca am facut cea mai buna alegere.
                            Nu am cum sa montez filtre pentru impuritati (spatiu insuficient intre coloana de alimentare si intrarea turului in calorifer).

                            Comentariu

                            • Armata
                              Membru
                              • 14.sep.2008
                              • 251

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              Eu nu as da fonta pentru otel in sistem centralizat. Pentru pori se poate pune poxilina. Dar daca incepe sa fie sita atunci e mai sigura schimbarea.
                              Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                              Comentariu

                              • Catamaxy
                                Incepator
                                • 18.apr.2017
                                • 1

                                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                Salutari...dupa multe cautari am gasit un mester care spune ca centrala electrica pe care intentionez sa o achizitionez ar trebui sa mearga la o temperatura mai mica la tur pentr o functionare otima cu o oarecare economie...am facut un necesar de calorifere de tabla dar acum as dori sa achizitionez din aluminiu...mesterul este plecat din loc. Si nu pot da de el....merg pe aceleasi valori de w ca si la cele.de tabla....???? Sau se socoteste altfel...multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...