Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

    Optiunea personala este ... personala. Poti comanda radiatoare total customizate din inox sau chiar sticla.

    Mai ai variante cu unele din marmura sau alte minerale, titan, plastic compozit, etc. Pana la urma este vorba si de aspect, ceea ce pentru unii este o treaba serioasa. Si atata timp cat arunci poate si un milion de euro pe o locuinta ce mai conteaza cateva zeci de mii pe cateva radiatoare. Nu?

    Asa cum poti ingropa niste pex in pardoseala si ai terminat cu problema asortarii radioatoarelor la designul interior. Zic si eu.

    Comentariu

    • TatarTM
      Incepator
      • 09.mai.2015
      • 2

      Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

      Buna ziua!
      Am nevoie de ajutor. Am calorifere de otel Kermi cu alimentare din pardoseala si centrala prin condesatie, la una din camere nu a fost facuta corect dimensionarea caloriferului, tipul lui e de 22/600/1800, si e mai frig in camera decat in restul casei. Vreau sa schimb caloriferul cu unul de 33/600/1600, intrebarea este: Cum as putea adapta racordurile astfel incat sa-l pot pune pe cel de 33 la instalatia existenta de 22?
      Mentionez ca alimentarea se face prin pardoseala.
      Va multumesc!

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6869

        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

        Diametrul la racorduri nu este la fel ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • TatarTM
          Incepator
          • 09.mai.2015
          • 2

          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

          Diametrul la racorduri e la fel dar distanta dintre racorduri este diferita, conform fisei tehnice racordurile la 22 sunt la 50 mm iar la 33 sunt la 105 mm. Avand in vedere ca alimentarea se face din pardoseala cum as putea sa fac in asa fel incat sa pot sa-l racordez pe cel de 33?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6869

            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

            Nu exista un adaptor ?
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • mariu_s
              Incepator
              • 04.iul.2015
              • 3

              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

              Salutare tuturor! Am schimbat geamul la balcon(de 2,6 m) si as vrea sa montez sub geam un calorifer cam de 1,5-1,8m. Ma gandesc si nu stiu de care sa iau. De otel sau de aluminu? Oare se poate sa iau 3-4 elementi de aluminiu de inaltime 1,5 si sa-i montez invers, adica cei 1,5m sa fie pe lungime? Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	element-calorifer-aluminiu-.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	17,7 KB 
ID:	622770 O zi buna !

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6869

                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                Celelalte calorifere din instalatie de care sunt ?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • mariu_s
                  Incepator
                  • 04.iul.2015
                  • 3

                  Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                  celelalte sunt din fonta

                  Comentariu

                  • Cipri1
                    Membru
                    • 14.aug.2012
                    • 264

                    Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                    Asa : http://www.leroymerlin.ro/detalii-pr...1000cm-hofmann

                    Asa : http://www.dedeman.ro/ro/termice/rad...x1000-fer.html

                    Asa : http://www.dedeman.ro/ro/termice/rad...000-korad.html

                    Sau asa : http://www.dedeman.ro/ro/termice/rad...-600x1000.html

                    Ce imi recomandati ? Stiu ca radiatoarele se pun pe toata latimea ferestrei .

                    Va rog sa-mi spuneti ce inseamna acel ,,22k'' .

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                      Postat în original de Cipri1


                      Va rog sa-mi spuneti ce inseamna acel ,,22k'' .
                      Doua panouri ...
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Cipri1
                        Membru
                        • 14.aug.2012
                        • 264

                        Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                        Multumesc !

                        Comentariu

                        • Cipri1
                          Membru
                          • 14.aug.2012
                          • 264

                          Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                          Ce voiam sa va mai intreb , teava de cupru Yorkshire http://www.dedeman.ro/ro/termice/ter...22x1-l-5m.html cu ce e mai buna fata de Feinrohren http://melindainstal.ro/tevi-si-fiti...ohren_10110065 ? E diferenta de 7 lei / ml .

                          Comentariu

                          • kistler
                            Incepator
                            • 12.aug.2014
                            • 33

                            Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                            Buna ziua!
                            Am citit toate paginile postate in acest subiect, insa nu am gasit un raspuns la framantarile mele.
                            Am o casa noua in care trebuie sa montez instalatia termica. Casa este foarte bine izolata termic, caramida de 25cm, tencuiala interioara, tencuiala exterioara si vata bazaltica de 10cm la exterior. La geamuri si usi, profil pvc de 92 cm cu 6 camere de aer, geam tripan pachet de 52mm. Demisolul izolat la exterior cu polistiren extrudat de 5 iar planseul de la demisol la parter cu polistiren extrudat de 10cm. Incalzirea va fi asigurata de o centrala termica pe gaz.
                            Casa are la parter si etaj o suprafata utila de 52mp pe nivel. Demisolul nu-l voi incalzi. Langa casa am o anexa de 26mp, izolata termic in acelasi mod ca casa. Deci suprafata totala utila care va fi incalzita va fi de 130mp.
                            Inca nu sunt pe deplin lamurit, care este cea mai buna alegere pt incalzirea acestei case. Inca de la inceput am plecat pe ideea unei case foarte bine izolate termic, care sa-mi asigure un confort termic bun, la care factura de la gaz sa fie cat mai mica. Vreau sa fac o investie care sa fie cat mai durabila in timp cu materialele cele mai bune.
                            Am doua alternative.
                            Prima alternativa ar fi incalzirea prin pardoseala. Argumentul a fost ca centrala trebuie sa incalzeasca apa pana la 40grade, un efort mic din partea centralei, iar caldura va fi distribuita uniform in camere. Insa personal personal cam stau cu frica ca daca se fisureaza vreo teava din pardoseala trebuie sa scot toata pardoseala din camera. Din auzite am inteles ca nici polistirenul de 5cm nu rezista in timp, la un momentat se formeaza onduleuri din cauza tasarii. Am vazut anul trecut o casa care avea incalzire prin pardoseala, dar la temperaturi negative geamurile termopan faceau condens. la casa mea cred ca am facut o mare gresela de logistica, usile le-am lasat doar cu 5 cm deasupra planseului de beton. In cazul incalzirii prin pardoseala, am inteles ca nivelul se ridica min cu 10cm (5 cm polistiren, 5cm placa armata).
                            A doua alternativa ar fi caloriferele din aluminiu. Ma incanta ideea fiindca degaja foarte repede caldura, sunt elegante si au o durata mare de viata. Tevile as dori sa le ascund prin sapa si tentuiala, sa nu se vada prin casa. Intrebare: care ar fi cel mai durabil material de teava pt calorifere din aluminiu, care se gaseste acum la noi pe piata, pe care as putea sa-l pozez prin pereti, fara sa stau cu frica ca apar fisuri in timp? Unii mi-au recomndat cupru, altii teava pex cu bariera de oxigen, altii teava din ppr. Din experinta dumneavoastra, care ar fi cea mai buna alegere de teava? Costul nu reprezinta un impediement. Vreau sa pun materialul care sa reziste cel mai mult in timp.
                            Care din cele doua alternative (incalzire prin pardoseala sau prin calorifere de aluminiu) vi se pare mai durabila in timp si economica la factura de gaz? Va rog sa veniti si cu argumente pro si contra. Ce tip ce centrala si ce marca s-ar potrivi mai bine?
                            Multumesc!
                            Ultima editare de kistler; 04.aug.2015, 10:03.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12227

                              Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                              Incazirea in pardoseala este rentabila , sau mai rentabila , daca mergeti cu o CT in condesare , eventual combinata cu un sistem solar , dar nu obligatoriu .
                              Condensul pe geamuri se face datorita acoperiririi podelei in zona peretilor exteriori , nedimensionarea corespunzatoare a puterii in zona respectiva , si a modului de trai gresit ( umiditate si lipsa ventilatie ) .
                              Ideal ar fi ca in zona ferestrelor sa aveti ventiloconvecoare , mai ales daca sint ferestre mari , pina jos ...
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • bugnar_vio
                                Incepator
                                • 08.feb.2014
                                • 59

                                Răspuns la: Totul despre RADIATOARELE din aluminiu, fonta, otel etc

                                buna seara.fiti amabili am achizitionat si eu recent o casa de 100 mp utili,de caramida,izolata exterior ,pe un nivel.
                                Vrea sa scot convectoarele care sunt acum ( Lampart lb 50 )sa fac un proiect si sa pun o CT.m-am gandit la un Viessmann vitodens de 33kw cu niste calorifere de fonta.
                                credeti ca ar fi ok sau ar trebui sa ma gandesc la alte variante.am deja 39 elementi de fonta pentru cele 2 camere mari,noi achizitionati de la cineva.Centrala prin condensatie merita diferenta?am tot citi aici dar parerile sunt impartite la CT plus calorifere de fonta....

                                Comentariu

                                Procesare...