Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #31
    Re: Horn fara sprijin

    Postat în original de mario_is
    Salut ! Pe scurt vreau sa ridic un horn pentru o centrala pe lemne , din caramida sau din tuburi din alea de ceramica , problema e ca va fi cam de 8 ,9 m inaltime si nu am de ce sa il sprijin , ma gandeam la un schelet metalic in jurul lui sau sa torn o camasa de beton de vreo 10 cm .astept sugestii....as putea aventual sa il fac doar din beton turnat??? multumesc.
    Nu este necesar sa faceti un schelet metalic ci doar sa armati pe verticala zidaria din caramida cu goluri care o sa protejeze cosul din elemente prefabricate.
    Cu stima.

    Comentariu

    • mario_is
      Incepator
      • 28.sep.2006
      • 81

      #32
      Mai exact va rog sa imi explicati cum ar trebui sa fac....deci fac din elementele prefabricate hornul si apoi il zidesc cu caramida normala? e vorba de vreo 8m fara nici un sprijin...
      nu ma pricep nu ma bag..........

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #33
        Aveam o schita postata pe forum. Vedeti aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...?p=24865#24865
        Cu stima.

        Comentariu

        • mario_is
          Incepator
          • 28.sep.2006
          • 81

          #34
          Multumesc , si credeti ca ma pot ridica la 8m cu zidaria, fara sprijin sau alte ramforsari ?
          nu ma pricep nu ma bag..........

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #35
            Deasupra acoperisului ori tot cosul incepand de la baza sa aibe 8 m ?
            Cu stima.

            Comentariu

            • mario_is
              Incepator
              • 28.sep.2006
              • 81

              #36
              Pai asta e problema ca tot cosul are aproximativ 8m , dar nu o sa il pot sprijini de nimic , si imi trebuie o solutie tehnica de construire fara sprijin , de la sol la varf 8m .
              Fișiere Atașate
              nu ma pricep nu ma bag..........

              Comentariu

              • daniel1976
                Membru
                • 13.nov.2007
                • 147

                #37
                Nu inteleg de ce te-ai fixat pe aceasta solutie (ma refer la distanta ) . Cred ca se poate gasi o solutie pentru amplasarea lui mai aproape de casa sau chiar pe in teriorul casei asa cum este recomandat si ai putea sa-l faci de caramida . Cosul meu este o teava , pe exteriorul casei , dar este o solutie de compromis pentru o centrala pe lemne, si de scurta durata . Pune niste fotografii sa putem sa ne dam cu parerea mai obiectiv.Mult succes.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #38
                  Postat în original de mario_is
                  Pai asta e problema ca tot cosul are aproximativ 8m , dar nu o sa il pot sprijini de nimic , si imi trebuie o solutie tehnica de construire fara sprijin , de la sol la varf 8m .
                  incarcarea din vint este de 150 daN/mp,cam mare pentru un cos de fum facut doar din caramizi si mortat....trebuie executate niste centuri intermediare si stilpi din b.a. in colturi....deasemeni o fundatie solida...deci ar fi ceva asemanator structurii in cadre....imbracata in zidarie....da' de ce vrei sa recurgi la solutia asta complicata ?...ai socotit,doar zidaria (caramizi,mortat,manopera) cit te-ar costa ?...asta presupunind prin absurd,ca nu ai mai avea nevoie si de altceva....un Schiedel de 7m inaltime costa vreo 37-38 mil.

                  Comentariu

                  • mario_is
                    Incepator
                    • 28.sep.2006
                    • 81

                    #39
                    As putea sa ridic un schelet metalic din profil metalic prins bine in beton si in interior sa pun cosul din tuburi din alea din ceramica , apoi il pot si izola cu vata si imbracat in tabla.......
                    nu ma pricep nu ma bag..........

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #40
                      Postat în original de mario_is
                      As putea sa ridic un schelet metalic din profil metalic prins bine in beton si in interior sa pun cosul din tuburi din alea din ceramica , apoi il pot si izola cu vata si imbracat in tabla.......
                      mult mai bine,daca Schiedel ti se pare scump,gasesti Effe de cel putin trei ori mai ieftin....esential e ca te-ai gindit la un cos ceramic si nu unul metalic.

                      Comentariu

                      • corsa
                        Membru
                        • 09.ian.2008
                        • 101

                        #41
                        Sa inteleg ca daca un cos Schiedel costa 38 mil. atunci un cos ceramic Effe costa aprox. 13 mil ?

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #42
                          da,un tronson de 1 ml. era vreun milion jumate la Vasion in Bacau....bine,cu manopera si celelalte materiale,ajungi la mai mult....dar oricum fata de varianta lui Mario e mai bine....plus calitatea.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #43
                            Postat în original de mario_is
                            Pai asta e problema ca tot cosul are aproximativ 8m , dar nu o sa il pot sprijini de nimic , si imi trebuie o solutie tehnica de construire fara sprijin , de la sol la varf 8m .
                            O sa aveti probleme cu tirajul daca construiti cosul de fum asa de departe de casa. Unde aveti centrala termica ?
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • mario_is
                              Incepator
                              • 28.sep.2006
                              • 81

                              #44
                              Pai e o magazie de fapt unde este centrala.iar distanta de la magazie la casa e de vreo 5 metri de aia nu am de ce sa sprijin hornul , iar de la centrala la horn voi avea vreo 1.5 metri . deci credeti ca se poate face asa cum ma gandeam eu? cu schelet metalic si la interior cu tuburi din alea effe??
                              nu ma pricep nu ma bag..........

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #45
                                Se poate si asa insa peste neaparat sa termoizolati elementele de cos prefabricate si sa ziditi un zid de protectie.
                                Am sa revin cu foto de la un cos de fum neizolat.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...