Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ebi
    Incepator
    • 13.sep.2013
    • 14

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cos.jpg 
Afișări:	466 
Mărime:	226,2 KB 
ID:	686319 Acum vreo 18 ani am terminat de construit o casa. Am facut si un cos la ea. Cosul incepe de pe placa de peste parter in care s-a lasat o deschizatura in care nu s-a turnat betonul. Armarea placii este marita ca sa tina greutatea cosului.Cosul a stat 18 ani nefolosit pentru ca am centrala cu gaz cu tiraj fortat. Acum mi-am cumparat un focar de semineu si vreau sa-l racordez la cos. As vrea sa stiu daca cosul pe care-l am este acceptabil. Stiu ca nu este ideal, nu este profesional, dar macar sa fie cat de cat un cos. Am mers la un magazin si am facut poza la elementele din care este facut cosul. Se aproba, sau nici vorba?

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      ale nu sunt elemente de cos. sau ma rog, sunt partea exterioara a cosului!
      daca nu vrei sa ai condens, mizerie si poate si mucegai(aproape sigur, pe termen lung), poti sa pui la interior un cos metalic, simplu.
      asa ai o perna de aer cu rol de izolatie si ventilatie!

      Comentariu

      • Ebi
        Incepator
        • 13.sep.2013
        • 14

        Da. O sa bag tubulatura de inox pe interiorul cosului existent. O fi buna aia din magazine gen Dedeman, Hornbach, Leroy Merlin de 0,4 mm? Costa sub 100 lei/ml aia de 150 mm. Condens, mucegai, mizerie, asta-i nimic pe langa ce se poate intampla. Daca se fisureaza cosul la iesirea din acoperis pe unde trece pe langa astereala, folie anticondens, grinzi, etc? Asa intubat esti mai in siguranta in privinta incendiilor.
        Ultima editare de Ebi; 01.apr.2022, 08:45.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          Mai trebuie si izolatie termica daca este un cos doar din tabla de inox, intre cos si elementele exterioare ale cosului.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...