Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mario_is
    Incepator
    • 28.sep.2006
    • 81

    #61
    La construirea hornului din caramida lipit de peretele casei , se ancoreaza de perete cu ceva sau doar mortarul face priza si atat ?
    nu ma pricep nu ma bag..........

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #62
      Postat în original de mario_is
      La construirea hornului din caramida lipit de peretele casei , se ancoreaza de perete cu ceva sau doar mortarul face priza si atat ?
      Ancorati cosul de fum de perete cu bride, ori cu L-uri incastrate in zidaria cosului, confectionate din fier beton de 10/14 mm in diametru.
      Cu stima.

      Comentariu

      • victor florescu
        Incepator
        • 05.ian.2009
        • 31

        #63
        V-ati gandit la o solutie cu tuburi duble izolate din inox?...sunt usoare si usor de stabilizat.Costa intre 20 euro\ml (simplu neizolat) si 90 euro/ml (dublu izolat)

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #64
          Postat în original de victor florescu
          V-ati gandit la o solutie cu tuburi duble izolate din inox?...sunt usoare si usor de stabilizat.Costa intre 20 euro\ml (simplu neizolat) si 90 euro/ml (dublu izolat)
          Adica cum dublu izolat ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • victor florescu
            Incepator
            • 05.ian.2009
            • 31

            #65
            ...cred ca exprimarea mea nu a fost foarte precisa!...Am vut sa zic dublu,adica doua tuburi de inox si izolat,adica izolatie de vata bazaltica de densitate mare (min.120 kg./m3) intre cele doua tuburi.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #66
              Postat în original de victor florescu
              ...cred ca exprimarea mea nu a fost foarte precisa!...Am vut sa zic dublu,adica doua tuburi de inox si izolat,adica izolatie de vata bazaltica de densitate mare (min.120 kg./m3) intre cele doua tuburi.
              Ce grosime are vata ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • victor florescu
                Incepator
                • 05.ian.2009
                • 31

                #67
                Vata este cu folie metalica si are 3cm grosime

                Comentariu

                • SERGHEI-ARO10
                  Membru
                  • 03.mai.2006
                  • 155

                  #68
                  Terminati cu cosurile din tabla de orice natura..O sa va para rau in timp.Eu am ridicat cosul din ceramica (effe)....7.5m cu tava condens,capac..tot tacamul (cost-2100 asta vara doar materialele).Distanta dintre cos di zid este de 1 metru (am streasina mare).

                  In fundatia de beton am prins si primul segment (cel cu usita) cam 10-15 cm.Urmeaza cornier care va imbraca toate colturile si va fi prins (intre bare) cu platband...de acest sistem se vor suda alte bare fixate in zidaria casei.Daca vrei sa scapi de grija,poti ancora cosul ca pe o antena.Ocupi ceva spatiu pe acolo dar cu doua randuri de ancore (cablu de otel sau chiar bare de fier de 6 mm diametru ) rezolvi treaba.Evident nu te poti lipsi de consolidarea lui cu o structura metalica...

                  PS- O idee tampita dar poate merge ;un stalp de la electrica prins in beton (exact cum monteaza si ei) si pe langa el ridici cosul cu prinderi din metri in metru .Asta nu mai cade .

                  Comentariu

                  • daniel1976
                    Membru
                    • 13.nov.2007
                    • 147

                    #69
                    Postat în original de SERGHEI-ARO10
                    Terminati cu cosurile din tabla de orice natura..O sa va para rau in timp.Eu am ridicat cosul din ceramica (effe)....7.5m cu tava condens,capac..tot tacamul (cost-2100 asta vara doar materialele).Distanta dintre cos di zid este de 1 metru (am streasina mare).

                    In fundatia de beton am prins si primul segment (cel cu usita) cam 10-15 cm.Urmeaza cornier care va imbraca toate colturile si va fi prins (intre bare) cu platband...de acest sistem se vor suda alte bare fixate in zidaria casei.Daca vrei sa scapi de grija,poti ancora cosul ca pe o antena.Ocupi ceva spatiu pe acolo dar cu doua randuri de ancore (cablu de otel sau chiar bare de fier de 6 mm diametru ) rezolvi treaba.Evident nu te poti lipsi de consolidarea lui cu o structura metalica...

                    PS- O idee tampita dar poate merge ;un stalp de la electrica prins in beton (exact cum monteaza si ei) si pe langa el ridici cosul cu prinderi din metri in metru .Asta nu mai cade .
                    Ideea cu stalpul nu este tampita este chiar buna.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #70
                      Postat în original de victor florescu
                      Vata este cu folie metalica si are 3cm grosime
                      Este o termoizolatie ineficienta. Cos din tabla nu se utilizeaza in cazul cazanelor cu combustibil solid deoarece nu rezista in timp la actiunea coroziva a componentelor din fum.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • MGC
                        Incepator
                        • 27.aug.2007
                        • 72

                        #71
                        Dimensiune horn

                        este adevarat ca pentru o centrala pe lemne cu gazeificare nu este suficient un horn cu diametru de 160. care este diametrul minim?
                        Va multumesc.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #72
                          Re: Dimensiune horn

                          Postat în original de MGC
                          este adevarat ca pentru o centrala pe lemne cu gazeificare nu este suficient un horn cu diametru de 160. care este diametrul minim?
                          Va multumesc.
                          In general dimensiunile hornului sunt specificate in cartea tehnica a cazanului. Ce denumire are cazanul dumneavoastra ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • MGC
                            Incepator
                            • 27.aug.2007
                            • 72

                            #73
                            nu l-am cumparat inca. ma gandeam in perspectiva.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #74
                              Pai nu mere asa, va hotarati ce centrala achizitionati dupa care faceti hornul.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                #75
                                e ca si cum ati spune ca pentru o casa sunt necesari 24 kw . Dar de unde sa stim noi ca respectiva casa nu are 2000 de mp.

                                Comentariu

                                Procesare...