Alegerea si constructia cosului de fum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihescosmin
    Incepator
    • 02.ian.2006
    • 2

    Alegerea si constructia cosului de fum

    Buna Ziua,
    Locuies intr-o casa din 1938 cu pivnita parter si etaj.i am unele probleme la horn cu incalzirea.Iarna cind fac foc iese pin peretele de la horn o substanta maronie si se face miros de fum in toata casa. Am auzit tot felul de lucruri cun sa scap de asa ceva dar inca nu stiu ce sa fac. Incalzirea este pe lemne cu cazan Viadrus , in pivnita viin montat cazanul. In pod tot hormul de face maro si este umed. Eu presupun ca in horn fiin rece cind se face foc se produce condens pe portiunea din pod si intra in tencuiala. Hormul se termina ccum se termina acoperisul . Hornul este ezact in mijlocul casei asa ca reconstruirea lui in mijloc este exclusa.
    as dori sa stiu ce sa fac cum sa elemin acest lucru.
    Am fost sfatuit sa daram partea din pod de la horn si sa o reconstruiesc si sa o izolez.As mai vrea sa stiu cam cit trebuie sa inalt hornul deasupra casei acuma terminindu-se exact la acoperis.
    Daca nu este o salotie va rog sa ma sfatuiti daca as reconstrui un alt horm in afara casei sin ce sa il construiesc caramida sau tub de inox. Inaltimea casei 20 m.
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    horn

    Cosul(hornul)este motorul cazanului,curios ca cei care au montat cazanul nu ti-au spus.Cauta pe net Chimney requirement sau suna-ma la 0745131684

    Comentariu

    • mihescosmin
      Incepator
      • 02.ian.2006
      • 2

      #3
      Am cautat ceva firme care se ocupa cu cosuri de fum si as dori sa construiesc unul linga casa .Nu stiu inca din ce sa il construiesc din inox si aluminiu sau din placi ceramice.

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        cos(horn)

        Cel mai simplu este cosul metalic izolat,daca vrei sa-l montezi acuma in conditii de iarna.Cel din ceramica se monteaza mult mai greu sau imposibil pe ger ,frig.In orece situatie trebuie sa respecti manualul cazanului.La centralele care le montez,conditia de baza este ca diametrul interior al cosului sa fie egal pe toata lungimea lui,cu diam.iesirii din cazan.Inaltimea cosului sa depaseasca cu min.1/2m coama casei,lung.max.pe orizontala intre cazan si cos este de 2m.

        Comentariu

        • totomax
          Incepator
          • 20.ian.2008
          • 3

          #5
          Re: Probleme horn

          [quote="mihescosmin"]Buna Ziua,
          Locuies intr-o casa din 1938 cu pivnita parter si etaj.i am unele probleme la horn cu incalzirea.Iarna cind fac foc iese pin peretele de la horn o substanta maronie si se face miros de fum in toata casa.



          eu am rezolvat aceeasi problema astfel:
          Am vopsit zona de horn unde aveam aceasta problema (direct pe tencuiala-3str) si am aplicat ulterior gips carton.Problema a disparut .

          Comentariu

          • zxm_patrick
            Membru marcant
            • 27.iul.2006
            • 665

            #6
            eu am rezolvat aceeasi problema astfel:
            Am vopsit zona de horn unde aveam aceasta problema (direct pe tencuiala-3str) si am aplicat ulterior gips carton.Problema a disparut .
            in nici un caz nu e o rezolvare..la anul o sapatrunda si prin gips

            Eu presupun ca in horn fiin rece cind se face foc se produce condens pe portiunea din pod si intra in tencuiala.
            presupui bine ...trebuie izolat cosul...
            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Solutia gasita de domnul totomax clar nu este buna. Exista oricand posibilitatea de a reaparea problemele. Intradevar inlocuirea cosului de fum este cea mai buna solutie. Tipul cosului dumneavoastra il alegeti nu cred ca are cineva argumente clare care material e mai bun, ceramica sau inox.

              Comentariu

              • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                Membru marcant
                • 26.dec.2005
                • 584

                #8
                Solutia adoptata este temporala,pina trece iarna.Sau solutiile provizorii pot ramiane definitive la noi la romani?

                Comentariu

                • katun
                  Incepator
                  • 30.aug.2007
                  • 45

                  #9
                  capac aerator pentru horn

                  mi-am construit un horn din caramida si vreau sa-i pun un capac din material asemanator caramizii, dar nu am reusit sa gasesc nicaieri asa ceva de vanzare, am incercat la marile magazine de bricolaj si nu au asa ceva, unii dintre ei nici nu intelegeau ce caut!
                  cu greu am aflat ca se numeste "capac aerator pentru horn"

                  are cineva idee de unde se poate cumpara asa ceva?
                  Domino optimo maximo!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Asa ceva (stilul modern)?
                    Fișiere Atașate
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      ... sau asa (stilul clasic)?
                      Fișiere Atașate
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • katun
                        Incepator
                        • 30.aug.2007
                        • 45

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        ... sau asa (stilul clasic)?
                        clasic se potriveste cu ce am eu, unde pot cumpara asa ceva? cine vinde in romania astfel de capace si cat costa?
                        Domino optimo maximo!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Aproximativ 69 euro (+ TVA, banuiesc). Daca doriti, va pot da link-ul (pe MP, "prietenii stiu de ce" ).
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • stefsibiu
                            Incepator
                            • 16.mai.2008
                            • 13

                            #14
                            Constructia si exploatarea cosului de fum

                            La o casa termoizolata cu polistiren de 5 cm ce fel de izolatie este indicata ptr un horn care iese 10 cm in afara din fatada casei: tencuiala sau tot polistiren? Hornul de 15 cm pe interior se va conecta la o soba pe lemne. Hornul si fatada sunt din caramida. Multumesc

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15140

                              #15
                              Putem vedea cum este amplasat hornul functie de zidarie?

                              Peretele hornului este dublat de alta zidarie?

                              O sectiune orizontala in zona respectiva se poate?

                              Comentariu

                              Procesare...