Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • johnjohn20062
    Incepator
    • 05.nov.2010
    • 32

    Si la 20 unde schimb? Incepand cu t-urile unde se ramifica traseul? Trebuiesc 2 filtre? Unde se pun?

    Comentariu

    • dandytm
      Incepator
      • 27.ian.2011
      • 4

      raspuns

      mergi cu 25 pina la prima ramificatie,de acolo reduci la 20

      Comentariu

      • cosmynut
        Incepator
        • 26.aug.2008
        • 7

        dimensiune tevi

        daca m-ati putea ajuta v-as fi recunoscator. Mi-am facut o casa asa cum am putut, cu informatii de pe acest forum.Pentru aceasta multumesc tuturor.
        Acum am ajuns sa fac instalatia de incalzire, pe care vreau sa o fac tot eu. O sa am o centrala termica pe lemn dar facuta home made. Va rog sa va uitati pe schema care o atasez si sa imi spuneti va rog daca is bine dimensionate caloriferele si cu ce dimensiune de teava sa fac instalatia. Pana la intrare in bucatarie o sa vin cu PPR izolata si ingropata sub sapa si in restul casei vreau sa merg pe CU dar nu stiu cu ce grosime si de unde trebuie redusa dimensiunea.
        Casa o sa fie izolata vara asta cu polistiren de 5.
        VA multumesc anticipat
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3621

          Pentru a nu avea probleme cu dimensionarea conductelor si pentru o flexibilitate mai mare in ceea ce priveste regimul de functionare va recomand sa montati un colector ditribuitor si sa merget la radiatoare cu conducta flexibila ingropata (cupru sau polietilena).

          Comentariu

          • cosmynut
            Incepator
            • 26.aug.2008
            • 7

            eu vreau doar prin baie sa merg cu teava ingropata si in restul casei cu teava pozata pe perete

            Comentariu

            • raket70
              Incepator
              • 30.oct.2010
              • 9

              traseu

              salut
              as vrea niste informatii despre dimensiunea tevilor care vin din centrala in colector-distribuitor si anume
              -diametru
              material ,eu personal as opta pe multistrat
              si daca e necesar montarea unui al doilea colector
              mersi
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • ovidiu1973
                Membru
                • 09.apr.2010
                • 135

                Buna,

                Am si eu o problema cu traseele de tevi de la incalzire. Din pacate sunt deja montate / ingropate si sistemul functioneaza deja.

                Problema (sau asa presupun eu) este ca la tot traseul s-a folosit teava cu un diametru de 28 mm pana in distribuitoare. Sper ca schema atasata sa fie mai exemplificativa.

                Am observat la caloriferele de la etaj (la parter este incalzire in pardoaseala) ca se incalzesca cam doar jumatatea de sus a lor.

                Am curatat filtru Y, am verificat robinetele de pe retur, am inchis de tot incalzirea in pardoseala, nu se modifica NIMIC.

                Consumul de gaz este OK, confortul termic in casa este OK (fiind calorifere supradimensionate acestea fac fata), dar as vrea sa vad ca se incalzesc uniform.

                Ma gandeam sa montez o pompa, din pacate o pot monta doar in distribuitorul de la etaj sau chiar langa centrala. Ar fi o solutie ? Unde trebuie sa o montez, pe tur, pe retur ?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3621

                  Re: traseu

                  Postat în original de raket70
                  salut
                  as vrea niste informatii despre dimensiunea tevilor care vin din centrala in colector-distribuitor si anume
                  -diametru
                  material ,eu personal as opta pe multistrat
                  si daca e necesar montarea unui al doilea colector
                  mersi
                  O condcuta de fi 28 este perfecta pentru distribuitorul prezentat.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3621

                    Postat în original de ovidiu1973
                    Buna,

                    Am si eu o problema cu traseele de tevi de la incalzire. Din pacate sunt deja montate / ingropate si sistemul functioneaza deja.

                    Problema (sau asa presupun eu) este ca la tot traseul s-a folosit teava cu un diametru de 28 mm pana in distribuitoare. Sper ca schema atasata sa fie mai exemplificativa.

                    Am observat la caloriferele de la etaj (la parter este incalzire in pardoaseala) ca se incalzesca cam doar jumatatea de sus a lor.

                    Am curatat filtru Y, am verificat robinetele de pe retur, am inchis de tot incalzirea in pardoseala, nu se modifica NIMIC.

                    Consumul de gaz este OK, confortul termic in casa este OK (fiind calorifere supradimensionate acestea fac fata), dar as vrea sa vad ca se incalzesc uniform.

                    Ma gandeam sa montez o pompa, din pacate o pot monta doar in distribuitorul de la etaj sau chiar langa centrala. Ar fi o solutie ? Unde trebuie sa o montez, pe tur, pe retur ?
                    Nu montati o pompa suplimentara ci incercati sa inlocuiti pompa generala cu una mai puternica.

                    Comentariu

                    • ovidiu1973
                      Membru
                      • 09.apr.2010
                      • 135

                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Nu montati o pompa suplimentara ci incercati sa inlocuiti pompa generala cu una mai puternica.
                      Nu exista o pompa generala, exista doar pompa centralei si pompa de la incalzirea in pardoseala.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3621

                        Trebuie calculat si verificat daca pompa centralei poate sa faca fata intregului circuit. In principiu nu ar trebui sa fie probleme dar pentru o siguranta mai mare trebuie verificat.

                        Comentariu

                        • ovidiu1973
                          Membru
                          • 09.apr.2010
                          • 135

                          Nu stiu caracteristicile pompei din centrala. Stiu doar modelul centralei: vaillant: ecoTec Plus VU OE 306/3-5 30kw

                          Volum apa inclazire in pardosela: aprox 1000 Litiri (la parter)
                          Volum apa calorifere etaj, nu am agsit pe site-ul de la purmo volumul dar am urmatoarea configuratie:
                          2 X C22 - 2600 / 500
                          1 X C33 - 1600 / 600
                          1 X C22 - 1400 / 600
                          1 X C22 - 1000 / 600
                          1 X port prosop.

                          Sa presupunem cel mai rau caz, si anume pompa centralei nu face fata, unde ar trebui sa montez o pompa si ce caracteristici ar trebui sa aibe ?

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 983

                            o cauza probabila este prezenta unui by pass in circuitul de amestec al pardoselei ,care poate face ca circulatia spre etaj sa fie aproape anulata.
                            verificati daca sistemul dv de amestec pardoseala nu are un reglaj de by pass intre intrare si iesire.
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • ovidiu1973
                              Membru
                              • 09.apr.2010
                              • 135

                              Termoadi, bypass exista dar chiar cu robinetii principali de la inchilzirea in pardoseala (1 tur si 1 retur) inchisi caloriferele tot la fel se comporta.

                              Am sa revin maine cu niste poze de la distribuitorul de la ip.


                              Ce rau ar putea face montarea unei pompe pe tur-ul principal (cel care iese din centrala) ?

                              Comentariu

                              • ovidiu1973
                                Membru
                                • 09.apr.2010
                                • 135

                                Revin cu poze.
                                Bypass-ul intre tur si retur este deschis 60 %
                                Bypass-ul circuitului secundar: 50 %
                                Bypass-ul circuitului de inalta temperatura: nu am umblat la el si este reglat cred ca pe maxim adica la 18 kW.

                                Eu cred ca problema nu este incalzirea in pardosela ci diametru de 28 al tevilor. (in cartea centralei spune ca daca exista o circuit de tip "moliciune" sa se foloseasca maxim un diametru de 22).

                                Am sa montez o pompa, intrebarile sunt: unde se monteaza ? , ce caracteristice trebuie sa aibe ?
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...