Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2391

    Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Postat în original de hspinache
    Uite , am pus o noua schita .
    Cateva intrebari, deasupra, sub si pe langa, mai locuiesc persoane? Sunt incalzite apartamentele?
    Puteti nota pe schita unde se gasesc alte apartamente si unde este casa scarii?
    Suprafata peretilor exteriori/spre scara si structura (si grosimea) acestora.
    Tipul de geamuri si suprafata lor.

    Nu de alta, dar fara un necesar termic aproximativ nu pot stii ce debit este necesar sa circule prin conductele respective, si astfel nu pot calcula pierderile de sarcina aferente ...
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 480

      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      Am complectat schita , desi nu inteleg de ce era nevoie . In casute , era trecut valoare radiatoare in W la temperaturi de 90/70/20 ; acuma le-am marcat cu verde . Am trecut si exteriorul .
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2391

        Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Postat în original de hspinache
        Am complectat schita , desi nu inteleg de ce era nevoie . In casute , era trecut valoare radiatoare in W la temperaturi de 90/70/20 ; acuma le-am marcat cu verde . Am trecut si exteriorul .
        Hspinache, diametrele conductelor sunt direct proportionale cu cantitatea de energie ce trebuie sa fie transportata prin ele.
        Daca eu as face un calcul al diametrelor tinand cont de puterea totala de acolo (7.2 kw) iar necesarul apartamentului dumneavoastra ar fi de doar 3 kw, evident ca acestea ar fi mai mari decat necesar, insemnand un pret de investitie mai ridicat si apoi m-ati injura ca v-am pus sa platiti mai mult decat era necesar.

        Eu am cerut toate datele anterioare pentru a putea estima un necesar cat mai aproape de adevar, si in felul acesta sa putem alege diametre cat mai corecte, fara sa supra/subdimensionam.

        Eu unul nu pot sa ofer niste valori si sa sper ca vor fi bune. Asa ca va rog sa-mi raspundeti si la celelalte intrebari daca doriti.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • hspinache
          Membru Marcant
          • 07.iun.2009
          • 480

          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Am facut notificari noi ; sper sa ajunga.
          Dupa parerea mea , nu m-ai intrebat ce trebuie .
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • clickflick
            Incepator
            • 11.ian.2014
            • 7

            Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Buna Ziua

            As dori sa obtin , daca se poate cateva raspunsuri , idei si sugestii la cererea mea , respectiv:
            am ajuns cu stadiul constructiei la sistemul de incalzire - casa P+M - 200mp - camera centralei - in beci , beci ampalat sub casa scarii
            dupa ce am urmarit in postarile anterioare pe acest subiect , foarte probabil voi alege varianta
            - centrala pe gaze naturale aprox 28-30 KW , in condensatie cu tiraj fortat - amplasata in beci
            - calorifere 11 buc
            - teava PE-Xa ( aici nu stiu dimensiuni si grosime ) cu bariera de oxigen - prin sapa
            - distribuitor colector pe fiecare etaj

            vreau sa stiu daca pana aici e bine ?

            as dori daca se poate si un furnizor pentru teava PE-Xa (Pipe in Pipe)

            ( de fapt Pipe In Pipe se refera strict la teava PE-Xa (teava efectiva pe care circula agentul termic ) care este introdusa in copexul protector ? - copexul fiind considerat a doua teava ?)

            - eventual am vazut ca d-nul RaduCA a mai trimis sugestii din experienta dinsului

            multumesc anticipat pentru raspuns

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2391

              Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Postat în original de hspinache
              Dupa parerea mea , nu m-ai intrebat ce trebuie .
              Eu zic ca am intrebat exact ce trebuie, am intrebat suprafata elementelor ce participa la schimb termic si tipul+grosimea acestora.
              Astfel pot stabili un coeficient de transfer pentru ele si impreuna cu diferenta de temperatura la care sunt supuse, pot stabili ce pierderi de caldura se regasesc la nivelul acestora.

              Daca sub/deasupra si pe langa aveti apartamente care sunt incalzite, diferenta de temperatura fiind 0, atunci si pierderile de caldura sunt nule. Si ramane decat sa procesez datele oferite si sa stabilesc puterea pe care trebuie sa o ofere radiatoarele, deci implicit debitul. Stiind aceste doua lucruri, pot estima cam ce pierderi hidraulice maxime ar trebuie sa aiba instalatia pentru ca pompa unei centrale murala sa poate oferi debitul necesar.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Postat în original de clickflick
                [...] - centrala pe gaze naturale aprox 28-30 KW, in condensatie cu tiraj fortat - amplasata in beci
                - calorifere 11 buc
                - teava PE-Xa (aici nu stiu dimensiuni si grosime) cu bariera de oxigen - prin sapa [...]
                Eu consider beciul ca fiind o încăpere sub pămînt, deci fără ferestre. În aceste condiții, nu vei putea monta centrala acolo. Sau, mai bine spus, se poate monta, dar nu veți putea să o folosiți, pentru că nu vă va face nimeni PIF-ul.
                Mi se par cam mic numărul de calorifere, dar bănuiesc totuși că Dvs., știind planul casei, ați făcut corect calculul.
                PE-X-ul poate fi și ”c”. Și poate fi fără barieră de oxigen.


                Postat în original de clickflick
                [...] de fapt Pipe In Pipe se refera strict la teava PE-Xa (teava efectiva pe care circula agentul termic) care este introdusa in copexul protector? - copexul fiind considerat a doua teava? [...]
                Da. La sistemul ”pipe-in-pipe”, țeava prin care circulă agentul termic poate fi și din alte tipuri de PE-X, nu numai ”a”.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • clickflick
                  Incepator
                  • 11.ian.2014
                  • 7

                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Multumesc de raspuns

                  centrala m-am gandit sa o amplasez in beci deoareca usa de la beci este mare si mai mult din geam , am prevazut si o fereastra de aerisire la beci , si gaura pentru cosul centralei
                  beciul este numai jumatate in pamint restul fiind deasupra nivelului pamantului , temelia fiind destul de inalta

                  ma poti ajuta te rog cu raspunsuri si la celelate intrebari ?
                  multumesc

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Eu văd doar întrebările de mai jos și la care am răspuns deja.
                    Postat în original de clickflick
                    [...] vreau sa stiu daca pana aici e bine? [...] de fapt Pipe In Pipe se refera strict la teava PE-Xa (teava efectiva pe care circula agentul termic) care este introdusa in copexul protector? - copexul fiind considerat a doua teava? [...]
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • clickflick
                      Incepator
                      • 11.ian.2014
                      • 7

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      - as dori daca se poate si un furnizor pentru teava PE-Xa (Pipe in Pipe) ? ID meu pe msg este apatroi75

                      - teava PE-Xa ( aici nu stiu dimensiuni si grosime ) cu bariera de oxigen - prin sapa
                      adica cu ce dimensiune sa ma duc din distribuitor in calorifer si retur bineinteles ?

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        1. V-am trimis un MP.
                        2. De la distribuitor/colector la calorifer: Φ16.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • clickflick
                          Incepator
                          • 11.ian.2014
                          • 7

                          Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          tevile PEX , introduse in copex prin sapa ,de la distribuitor la calorifer trebuiesc si izolate ?

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                            Postat în original de clickflick
                            ....centrala m-am gandit sa o amplasez in beci deoareca usa de la beci este mare si mai mult din geam , am prevazut si o fereastra de aerisire la beci .........
                            Cit mai multa sticla la usa si senzor de gaze si se accepta pentru instalatia de gaz .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • hspinache
                              Membru Marcant
                              • 07.iun.2009
                              • 480

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                              Postat în original de cheluakame

                              Daca sub/deasupra si pe langa aveti apartamente care sunt incalzite, diferenta de temperatura fiind 0, atunci si pierderile de caldura sunt nule. Si ramane decat sa procesez datele oferite si sa stabilesc puterea pe care trebuie sa o ofere radiatoarele, deci implicit debitul. Stiind aceste doua lucruri, pot estima cam ce pierderi hidraulice maxime ar trebuie sa aiba instalatia pentru ca pompa unei centrale murala sa poate oferi debitul necesar.
                              Mai trebuie ceva notat pe schita ?

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2391

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                                Postat în original de hspinache
                                Mai trebuie ceva notat pe schita ?
                                Momentan incerc sa-mi fac putin timp liber pentru a procesa datele oferite. Daca mai este ceva va anunt.
                                Important ar fi daca sub si deasupra aveti vecini care se incalzesc sau daca sunt apartamente nelocuite.

                                Modificare ulterioara:
                                Desi are ceva lipsuri schita respectiva (dupa cum am spus, cei mai importanti, vecinii), am putut deduce un necesar de 3.5-4.5 kw
                                3.5 kw daca este bloc din caramida
                                4.5 kw daca este bloc din placi prefabricate

                                Dar, coreland si cu consumul vecinilor (ati spus 600 mc in 4 luni), necesarul iese in jur de 4 kw si cu consum ACM.
                                Pentru a acoperi eventualele lipsuri (un audit termic necesita si prezenta la fata locului), consider 4 kw necesarul apartamentului.

                                Pentru diametre si etc revin mai pe seara cu raspuns.

                                Modificare 2.
                                Toate radiatoarele ar putea face fata la -15*C cu temperaturi pana in 60*C, mai putin cel din bucatarie care ar necesita 65*C.

                                As recomanda montarea unui radiator si pe hol, unul de 600-700 wati la 90/70/20.
                                Ultima editare de cheluakame; 14.ian.2014, 12:35.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...