Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IONUTZ_CJV5
    Incepator
    • 10.mai.2006
    • 75

    Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Se dau urmatoarele date: am centrala Viessman, vitopend 100. Vreau sa fac incalzirea cu radiatoare si sa trag prin pereti tevile. Am 5 calorifere la urmatoarea distanta de cutia de distributie ( fac instalatia cu distribuitoare)
    1. 22*600*500 distanta totala (tur+retur) teava 10m
    2. 22*600*600 - || - 5m
    3. radiator baie 600*1200 - || - 13.5m
    4. 22*600*2000 - || - 13m
    5. 22*600*1800 - || - 29m

    Intreb: ce diametre sa pun la tevi? trebuie sa dau comanda cel tarziu miercuri pentru teava si vreau sa stiu daca e ok de 20mm pt alimentare si de 16mm pentru calorifere sau aveti alte recomandari.


    Instalatia sanitara o fac la fel cu distributie si am la apa rece pana la alimentarea distribuitorului 2m + inca 4.5 pana la centrala. Pana la consumatori am pentru apa rece 10 m iar pentru apa calda 7m. Intrebarea e la fel ca la instalatia termica: ce diamentre sa pun la tevi? 200 si 16?


    astept cu nerabdare sfaturi legat de diametrele tevilor si a distribuitoarelor.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: Ajutor dimensionare instalatie

    Postat în original de IONUTZ_CJV5
    .....Instalatia sanitara o fac la fel cu distributie si am la apa rece pana la alimentarea distribuitorului 2m + inca 4.5 pana la centrala. Pana la consumatori am pentru apa rece 10 m iar pentru apa calda 7m. Intrebarea e la fel ca la instalatia termica: ce diamentre sa pun la tevi? 200 si 16?
    ATENTIE !!! Pentru instalatia de apa si sanitara teava de cupru trebuie sa fie de tip TvCu CARBON FREE singura avizata sanitar pentru alimentari de apa
    Detalii si discutii pe forum gasiti aici dati click pe acest link: https://www.misiuneacasa.ro/forum/forum/instalatii-incalzire-ventilare-conditionare-instalatii-electrice-si-instalatii-sanitare/instalatii-de-incalzire-ventilatie-si-conditionare-a-aerului/4400-cupru-vs-pex-al
    Ultima editare de calin.diaconu; 18.mar.2023, 11:45. Motiv: Inlocuire broken link
    Cu stima.

    Comentariu

    • IONUTZ_CJV5
      Incepator
      • 10.mai.2006
      • 75

      #3
      multumesc, voi folosi teava multistrat (sper sa reusesc sa cumpar de pe net marca hewing, am auzit ca e mult mai buna ca henco).

      Comentariu

      • rahmil76
        Incepator
        • 15.nov.2007
        • 5

        #4
        mare dilema, va rog ajutor

        Am un mare semn de intrebare referitor la solutia termica aleasa pentru casa mea(pe terminate), poate se gaseste cineva sa-mi dea un sfat bun. Este vorba de o casa de 220 mp, P+1, izolata interior(vata de sticla) si exterior(polistiren), 11 geamuri tamplarie termopan in 5 camere, pod izolat de asemenea, etc, deci ok din punctul asta de vedere, cu o singura buba, locul unde pot monta cazanul-centrala este in garajul situat la o distanta de 28 de metri de casa. Inginerul consultat de mine mi-a sugerat urmatoarea solutie: centrala pe lemne cu gazeificare Vitolig de 40 kw, iar eventuala pierdere de agent termic de pe traseu sa fie limitata de o pompa de distributie de un tol si un sfert si ingroparea tevii la 70 cm si izolarea ei cu scoica, ceva, nu mai tin minte....in fine, celelalte detalii, cum ar fi vas de expansiune, boiler, termostate, sunt de toate, dar pe mine asta ma omoara cu zile, tot imi spune lumea ca o sa-mi fie naspa, ca nu o sa-mi incalzeasca bine casa, ca e prea departe, ca o sa focareasca cazanul, etc. Eu garajul nu mi-l pot muta acum, dupa ce l-am terminat, si nici in mijlocul curtii nu-mi pot face o camera a centralei mai aproape de casa...aveti ceva idei? Multumesc din suflet!!!

        Comentariu

        • rahmil76
          Incepator
          • 15.nov.2007
          • 5

          #5
          am gasit termenul pentru materialele de izolare a tevilor : cochilii caserante! :P

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1736

            #6
            Re: mare dilema, va rog ajutor

            Postat în original de rahmil76
            Am un mare semn de intrebare referitor la solutia termica aleasa pentru casa mea(pe terminate), poate se gaseste cineva sa-mi dea un sfat bun. Este vorba de o casa de 220 mp, P+1, izolata interior(vata de sticla) si exterior(polistiren), 11 geamuri tamplarie termopan in 5 camere, pod izolat de asemenea, etc, deci ok din punctul asta de vedere, cu o singura buba, locul unde pot monta cazanul-centrala este in garajul situat la o distanta de 28 de metri de casa. Inginerul consultat de mine mi-a sugerat urmatoarea solutie: centrala pe lemne cu gazeificare Vitolig de 40 kw, iar eventuala pierdere de agent termic de pe traseu sa fie limitata de o pompa de distributie de un tol si un sfert si ingroparea tevii la 70 cm si izolarea ei cu scoica, ceva, nu mai tin minte....in fine, celelalte detalii, cum ar fi vas de expansiune, boiler, termostate, sunt de toate, dar pe mine asta ma omoara cu zile, tot imi spune lumea ca o sa-mi fie naspa, ca nu o sa-mi incalzeasca bine casa, ca e prea departe, ca o sa focareasca cazanul, etc. Eu garajul nu mi-l pot muta acum, dupa ce l-am terminat, si nici in mijlocul curtii nu-mi pot face o camera a centralei mai aproape de casa...aveti ceva idei? Multumesc din suflet!!!
            Faptul ca tevile se ingroapa sub nivelul de inghet din zona (de verificat!) este un lucru bun. De asemeni, bun e si faptul ca vor fi izolate termic si introduse in camin pt tevi (sper).
            Cele de mai sus se refera insa, exclusiv, la reducerea pierderii de caldura.

            Ca pompa este de 1.5" ... sper ca dimensiunea asta a rezultat dintr-un calcul de pierdere de sarcina pe traseul cel mai defavorizat ! trebuie verificat daca asa sta treaba.

            Pt. genul acesta de aplicatie este recomandat sa se aleaga pompa dupa necesarul din instalatie. Tot in raport cu necesarul din instalatie se alege si centrala. Necesarul in instalatie este dat de minimul pe fiecare radiator; eventualul coeficient de pierdere de temperatura, compensat prin marirea debitului, inclus aici.

            Cam astea ar fi, in mare, punctele care trebuiesc urmarite ...

            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Adancimea de inghet pentru bucuresti este de 0,9 m . Repet si eu trebuie facute calculele de pierderi de sarcina bine si pompa aleasa in functie de ele.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Re: mare dilema, va rog ajutor

                Postat în original de rahmil76
                Am un mare semn de intrebare referitor la solutia termica aleasa pentru casa mea(pe terminate),.....ingroparea tevii la 70 cm si izolarea ei cu scoica....!
                Daca conductele de distributie vor fi pozitionate intr-un canal termic aflat la o adancime de 70 cm (nu este necesar sa coborati sub limita de inghet cu canalul termic) si vor fi izolate cu cochilii de vata minerala pierderile de caldura pe retea vor fi minime sau chiar inexistente.
                Atentie insa la modul de constructie al canalului termic (trebuie sa fie "etans" fata de apa freatica) si la grosimea stratului de termoizolare a conductelor.
                Cu stima.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  dar teava preizolata de ce nu s-ar folosi ?
                  din cite stiu exista si teci din polietilena, ptr. acoperirea imbinarilor.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Se poate folosi si o teava preizolata insa cochiliile de vata minerala asigura un grad mai mare de izolare termica.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • rahmil76
                      Incepator
                      • 15.nov.2007
                      • 5

                      #11
                      mi s-a mai dat o idee

                      MI s-a mai sugerat instalarea a doua centrale electrice in cascada.Asta ar elimina disconfortul si tevatura lemnelor, procurarii, uscarii, alimentarii lor, insa am inteles ca o sa ma rupa de-a dreptul la bani, se poate estima cat ar costa o luna de iarna cu centralele electrice acre insumeaza 33 Kw?

                      Comentariu

                      • Dumitru popa
                        Membru marcant
                        • 28.aug.2006
                        • 407

                        #12
                        Foarte bune sfaturile de mai sus. Daca ati fi avut de ales intre garaj si un spatiu din casa eu v-asi fi recomandat garajul din punct de vedere al securitatii locuintei la incendii, explozii, intoxicatii cu oxid ce carbon.si zgomotului produs de instalatie. Sunt unele instaltii la care se aude un zgomot in diferite faze de functionare. In ce priveste perderile domnul maistru Max are perfecta dreptate, sunt nelijabile.

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #13
                          pai 33 kw x nr.ore funct./zi(macar 5 ore ptr. a avea comfort) x 30 zile x lei/kw

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Re: mi s-a mai dat o idee

                            Postat în original de rahmil76
                            MI s-a mai sugerat instalarea a doua centrale electrice in cascada.Asta ar elimina disconfortul si tevatura lemnelor, procurarii, uscarii, alimentarii lor, insa am inteles ca o sa ma rupa de-a dreptul la bani, se poate estima cat ar costa o luna de iarna cu centralele electrice acre insumeaza 33 Kw?
                            Wow 33Kw*12 ore functionare pe zi*30 zile=~12.000Kw*4400lei=52.000.000
                            cam mult
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • crinaelena
                              Living Legend
                              • 11.sep.2007
                              • 1596

                              #15
                              nu d-le Max,nu chiar 12 ore,pe timp de iarna o ct. funct.in medie undeva intre 5-8 ore.

                              Comentariu

                              Procesare...