Usi de interior

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    #16
    rezolvarea problemelor

    Intre timp a intrat pe fir dl. Viorel Birloveanu (cel ce se ocupa de usi-porta.ro ) si, cu ajutorul dumnealui, se vor remedia toate problemele de montaj.

    Vreau pe aceasta cale sa atrag atentia ca nu usile si brandul au avut probleme, acestea sunt foarte bune pentru pretul lor (lucru dovedit si prin volumul mare de vanzari). Atentie insa cu cine montati, uneori chiar merita sa dai niste bani in plus.
    Eu nu am stiut ca pot fi diferente intre firmele care monteaza usi, si am pierdut timp si nervi cu chestia asta. Este vina mea si pe viitor o sa ma informez mai bine.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13004

      #17
      Nu prea ai cum sa te informezi despre montatorii de usi.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • just_alinutzaa
        Incepator
        • 15.sep.2009
        • 34

        #18
        In interior usa pvc sau lemn masiv stratificat?

        Am inceput renovarea camerelor si nu stiu ce sa pun usa din termopan sau din lemn masiv ?Nu stiu avantajele/dezavantajele la nici una, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?multumesc frumos


        ps: si kre-i diferenta dintre usa lemn masiv furniruit si usa lemn masiv stratificat?si ce sa aleg:stejar, tei sau pin?

        Comentariu

        • mikke
          Incepator
          • 03.aug.2009
          • 40

          #19
          Re: In interior usa pvc sau lemn masiv stratificat?

          Postat în original de just_alinutzaa
          Am inceput renovarea camerelor si nu stiu ce sa pun usa din termopan sau din lemn masiv ?Nu stiu avantajele/dezavantajele la nici una, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?multumesc frumos


          ps: si kre-i diferenta dintre usa lemn masiv furniruit si usa lemn masiv stratificat?si ce sa aleg:stejar, tei sau pin?
          Depinde de gusturi... Usile sunt la fel de fiabile, daca sunt bine realizate. Diferenta de pret ar fi cam de 3-400 de lei, lemnul fiind mai scump.

          Lemnul masiv furniruit este nestratificat, existand probabilitatea sa se mai deformeze in timp. Personal recomand lemnul stratificat de esenta mai moale, pentru ca se comporta mai bine in timp.
          vrei tamplarie din PVC? da-mi un mesaj si se rezolva

          Comentariu

          • just_alinutzaa
            Incepator
            • 15.sep.2009
            • 34

            #20
            m-am hotarat...o sa pun usa din termopan...de o culoare f inchisa..va multumesc pt rasp voastre

            Comentariu

            • adrianp03
              Incepator
              • 21.apr.2010
              • 7

              #21
              Dezamagire

              am cumparat si eu recent 5 usi porta din care una glisanta (cea glisanta trebuie sa vina in max 30 zile conform "contractului")
              Problema este ca una din usi a venit fisurata/crapata, daca nu rezolv inlocuirea usii saptamana aceasta va trebui sa apelez la OPC.
              Aveti si alte sfaturi cum ar trebui lamurita "situatia"?

              Comentariu

              • vladk2k
                Incepator
                • 19.nov.2008
                • 63

                #22
                Dacă cei de la care ai cumpărat uşile nu vor să ţi-o schimbe, poţi încerca să vorbeşti cu d-l Viorel Birloveanu de pe usi-porta.ro (este brand manager pentru Porta Doors în România)

                Teoretic ar fi trebuit să observi de la montare că este ceva în neregulă cu uşa, şi să nu semnezi procesul verbal.

                Comentariu

                • adrianp03
                  Incepator
                  • 21.apr.2010
                  • 7

                  #23
                  Am optat ca montarea usilor sa nu fie facuta de cei de la porta + usa era asa de cum am scos o din ambalaj. Incep sa am o parere din ce in ce mai proasta de modul in care "distribuitorii" Porta nu stiu sa isi tina clientii multumiti si incearca rezolvarea problemei prin nenumarate poze cu usa respectiva, cu toate ca au venit personal sa constate defectul.
                  Parca si uitasem ... "Traim în România si asta ne ocupa tot timpul" !

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2551

                    #24
                    Si uite asa fac unii bani frumosi pe spinarea altora, nu stiu altii cum sant dar eu nu cumpar nimic pama nu vad cu ochii mei pe ce dau banul.
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    • ics
                      Membru Marcant
                      • 16.sep.2009
                      • 633

                      #25
                      firme

                      in niciun caz eurohouse- am mai povestit in alt post ce aventuri ingrozitoare am avut cu ei- mai bine zis cu montajul usilor
                      erau si destul de scumpi in acea perioada...
                      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                      Comentariu

                      • adrianp03
                        Incepator
                        • 21.apr.2010
                        • 7

                        #26
                        Am vorbit si cu Dl. Birloveanu sa vedem daca ma poate ajuta cu ceva ...
                        Maine o sa imi adun toate actele si o sa ma indrept spre OPC.

                        Comentariu

                        • adrianp03
                          Incepator
                          • 21.apr.2010
                          • 7

                          #27
                          dezamagire

                          Se pare ca momentan o sa raman cu o usa defecta ... din cauza ca nu mai am acea carticica cu care a venit usa.
                          Sa vedem daca pot obtine dreptate si prin alte variante.

                          P.S. Fiti foarte atenti atunci cand cumparati usi Porta!

                          Comentariu

                          • ics
                            Membru Marcant
                            • 16.sep.2009
                            • 633

                            #28
                            atentie

                            eurohouse mi-a livrat fara pervazul complet si ziceau ca l-am aruncat eu...
                            deci atentie mare cu ei
                            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                            Comentariu

                            • adrianp03
                              Incepator
                              • 21.apr.2010
                              • 7

                              #29
                              Din pacate nici firma de unde am cumparat usa: Emanuel Expert Construct Srl, nici Dl. Birloveanu Viorel (Brand Manager Porta Doors pe Bucuresti), nici Dl. Bogdan CIUTACU (Manager Regional Romania - Vest) si in ultima faza nici Dl. CIOBANICA (probabil si dansul cu o functie la fel de mare ca cei mai de sus amintiti) NU au fost capabili sa imi rezolve problema sau macar sa INCERCE!
                              Am ramas cu un gust amar de pe urma acestei intamplari.
                              Am apelat la ultima varianta posibila: OPC-ul, sa vedem daca voi fi tratat si de dansii tot cu atata indiferenta ca si pana acum.
                              Drept urmare NU recomand usile Porta, orintati-va spre altceva.

                              Comentariu

                              • ioana86s
                                Incepator
                                • 11.mai.2010
                                • 1

                                #30
                                Postat în original de adrianp03
                                Am optat ca montarea usilor sa nu fie facuta de cei de la porta + usa era asa de cum am scos o din ambalaj. Incep sa am o parere din ce in ce mai proasta de modul in care "distribuitorii" Porta nu stiu sa isi tina clientii multumiti si incearca rezolvarea problemei prin nenumarate poze cu usa respectiva, cu toate ca au venit personal sa constate defectul.
                                Parca si uitasem ... "Traim în România si asta ne ocupa tot timpul" !
                                E drept ca nu toti distribuitorii nu stiu sa tina clientii multumiti. Cred ca cel mai bn e sa ii zici la om si cat dureaza termenul de livrare sa stie de la inceput cat are de asteptat , de montaj ce sa zic au fost cativa clienti care s-au plans de o firma c, nu dau nume ca i-au distrus parchetul cu spuma dar deocamdata noi nu am avut reclamatii de genul asta.Am avut si noi cateva cazuri cand a mai fost vreo usa zgariata dar problemele se rezolva intr-un mod placut daca intr-adevar te intereseaza multumirea clientului.
                                In principiu usile porta sunt bune si arata super puse sus dar depinde foarte mult de echipa care le monteaza.

                                Comentariu

                                Procesare...