Usi de interior

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    Usi de interior

    Buna ziua
    Voi termina recent de pus parchetul in apartamentul propriu si as dori sa cumpar usi pentru toate camerele (baie, bucatarie, sufragerie, dormitor). In principiu, caut ca cele de la bucatarie si sufragerie sa aiba geamuri mari, pentru a lumina holul in timpul zilei.

    Problema cea mai mare este ca golul de usa de la sufragerie are 29-30 de centrimetri grosime, motiv pentru care majoritatea tocurilor sunt destul de scumpe (sau nu exista deloc). Si celelalte usi au goluri cu grosimi de peste 12 cm, motiv pentru care toate tocurile trebuie sa fie din acelea reglabile. In cazul in care vreti sa imi recomandati asta, va spun de acum ca vreau neaparat ca tocurile sa imbrace ambii pereti, nu doar pe o parte.

    Deocamdata m-am orientat spre gama de usi Porta STIL, intrucat preturile par mai accesibile (3-400 lei foaia de usa, 300 lei tocul de 30 cm). M-am informat si asupra usilor Classen, dar mi se pare o nesimtire sa imi ceara 550 lei pentru tocul de 30 cm. Nu stiu inca daca sa iau cu folie sau laminat, daca sa pun si a treia balama sau sa pun un sild mai rasarit. Ajung, pentru cele 4 usi, sa dau aproximativ 4000 de lei (cu tot cu montaj)
    Nu as vrea sa depasesc 5000 de lei

    Pana acum am urmatoarele informatii:
    • Porta Doors - preturi oarecum OK, au o prezenta destul de impunatoare in Romania; procesul de fabricatie dureaza cam mult (2 luni)
    • Classen - preturi cam mari pentru tocuri, foaia de usa poate fi sparta dand puternic cu capul in ea
    • Beyler - sub nicio forma
    • Benati - nu au tocuri de 30 cm
    • Pinum - nu stiu ce preturi au, dar cred ca sunt cam scumpe dupa cum arata profilul firmei
    • EuroHouse - am inteles ca pentru usile care nu sunt de sticla (cristal) nu prea isi dau interesul sa le vanda
    • La comanda - aici e destul de interesant, am vazut o recomandare a d-lui Viorel (VYS) pentru cei de la crisdan.ro ; am avut mult de-a face cu oameni care nu stiu altceva decat cum sa iti ia banii si sa iti dea teapa. Avantajul ar fi ca ar face usi care se potrivesc in goluri, si, probabil de lemn. Dezavantajul e ca lemnul, daca nu e de calitate, se indoaie/crapa in timp. Unii le fac chiar celulare, nu asigura geamul pentru ele etc.


    Ar mai fi multe de zis, dar astept niste pareri din partea voastra.

    P.S.: Apartamentul este in zona Pajura, dar este asemanator cu cele din blocurile de pe Oltenitei intre C-tin Brancoveanu si P-ta Sudului. Golurile de usa sunt de 92, 82 si 70 cm latime, si undeva pe la 200-205 cm inaltime (a scazut dupa ce am pus gresie si parchet)
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    #2
    Chiar nu are nimeni nicio idee, o opinie?

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Nu stiu cand am facut recomandarea respectiva insa sunt sigur ca nu am facut-o decat sub forma de link informativ. Personal nu cunosc calitatea produselor lor, am vrut doar sa interpretezi corect informatia respetiva.

      Trebuie neaparat sa ai tocul de 30cm?

      Eu unul am luat de la Benati, cu panouri Kraft pentru camere.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • vladk2k
        Incepator
        • 19.nov.2008
        • 63

        #4
        Usa este facuta intr-un perete de 2 caramizi grosime. Tocul trebuie sa cuprindatoata grosimea, precum o facea tocul vechi (caramida este "la vedere", golul nu este tencuit/gletuit)

        Comentariu

        • sprevis
          Incepator
          • 25.mai.2008
          • 6

          #5
          Usi

          Hotararea iti apartine, dar incearca Porta Doors. Eu am acasa de la acelasi producator si ma multumesc pana acum (cam 1...2 ani). Am gasit pe net un distribuitor, cu adresa usi-porta.ro

          Comentariu

          • vladk2k
            Incepator
            • 19.nov.2008
            • 63

            #6
            Multumesc de raspuns
            Am comandat deja usile de la Porta Doors, dar prin alt distribuitor

            Comentariu

            • sprevis
              Incepator
              • 25.mai.2008
              • 6

              #7
              Cei de care zic eu, atunci cand am vorbit cu ei la telefon spuneau ca de oriunde iau usi Porta Doors, o fac tot de la ei, de la un distribuitor care cumpara marfa de la ei, deci mai scump. Poate se lauda, dar asta nu mai stiu. Pareau foarte convinsi si spuneau ca pot sa ma interesez. Daca va intereseaza, poate informatia va este de folos.

              Comentariu

              • vladk2k
                Incepator
                • 19.nov.2008
                • 63

                #8
                cei de la usi-porta.ro cer 20% din pretul usii pentru montaj
                cei de la portadesignmob.ro (de unde am cumparat eu) cer 100 ron + TVA.
                In plus, am avut un discount de 5% pentru ca am fost la o expozitie.
                Oricum, par a fi parteneri intrucat la expozitia cu pricina aveau stand comun.

                Comentariu

                • Pviorel
                  Incepator
                  • 11.iul.2009
                  • 4

                  #9
                  Re: Recomandare usi de interior pentru apartament

                  Buna ziua ,
                  Sunt reprezentant vanzari in cadrul unei companii ce importa usi de interior ( porta doors )
                  Vis-a-vis de termenul de livrare a modelului pe care il cautati dumneavoastra este ceva mai practic ajungand ca in maxim 5 zile lucratoare sa aveti usile montate. Punem la dispozitia dumneavoastra gama porta stil M1 M2 M3 M4 pe culoarea Fag Bavaria , Nuc , Wenge , cu toc reglabil.
                  Pentru mai multe informatii ma puteti contacta pe acest forum , ulterior stabilim o intalnire in showroom

                  Postat în original de vladk2k
                  Buna ziua
                  Voi termina recent de pus parchetul in apartamentul propriu si as dori sa cumpar usi pentru toate camerele (baie, bucatarie, sufragerie, dormitor). In principiu, caut ca cele de la bucatarie si sufragerie sa aiba geamuri mari, pentru a lumina holul in timpul zilei.

                  Problema cea mai mare este ca golul de usa de la sufragerie are 29-30 de centrimetri grosime, motiv pentru care majoritatea tocurilor sunt destul de scumpe (sau nu exista deloc). Si celelalte usi au goluri cu grosimi de peste 12 cm, motiv pentru care toate tocurile trebuie sa fie din acelea reglabile. In cazul in care vreti sa imi recomandati asta, va spun de acum ca vreau neaparat ca tocurile sa imbrace ambii pereti, nu doar pe o parte.

                  Deocamdata m-am orientat spre gama de usi Porta STIL, intrucat preturile par mai accesibile (3-400 lei foaia de usa, 300 lei tocul de 30 cm). M-am informat si asupra usilor Classen, dar mi se pare o nesimtire sa imi ceara 550 lei pentru tocul de 30 cm. Nu stiu inca daca sa iau cu folie sau laminat, daca sa pun si a treia balama sau sa pun un sild mai rasarit. Ajung, pentru cele 4 usi, sa dau aproximativ 4000 de lei (cu tot cu montaj)
                  Nu as vrea sa depasesc 5000 de lei

                  Pana acum am urmatoarele informatii:
                  • Porta Doors - preturi oarecum OK, au o prezenta destul de impunatoare in Romania; procesul de fabricatie dureaza cam mult (2 luni)
                  • Classen - preturi cam mari pentru tocuri, foaia de usa poate fi sparta dand puternic cu capul in ea
                  • Beyler - sub nicio forma
                  • Benati - nu au tocuri de 30 cm
                  • Pinum - nu stiu ce preturi au, dar cred ca sunt cam scumpe dupa cum arata profilul firmei
                  • EuroHouse - am inteles ca pentru usile care nu sunt de sticla (cristal) nu prea isi dau interesul sa le vanda
                  • La comanda - aici e destul de interesant, am vazut o recomandare a d-lui Viorel (VYS) pentru cei de la crisdan.ro ; am avut mult de-a face cu oameni care nu stiu altceva decat cum sa iti ia banii si sa iti dea teapa. Avantajul ar fi ca ar face usi care se potrivesc in goluri, si, probabil de lemn. Dezavantajul e ca lemnul, daca nu e de calitate, se indoaie/crapa in timp. Unii le fac chiar celulare, nu asigura geamul pentru ele etc.


                  Ar mai fi multe de zis, dar astept niste pareri din partea voastra.

                  P.S.: Apartamentul este in zona Pajura, dar este asemanator cu cele din blocurile de pe Oltenitei intre C-tin Brancoveanu si P-ta Sudului. Golurile de usa sunt de 92, 82 si 70 cm latime, si undeva pe la 200-205 cm inaltime (a scazut dupa ce am pus gresie si parchet)

                  Comentariu

                  • alex 26
                    Incepator
                    • 12.iul.2009
                    • 42

                    #10
                    incearca si la elmaco.ro sunt de foarte buna calitate

                    Comentariu

                    • vladk2k
                      Incepator
                      • 19.nov.2008
                      • 63

                      #11
                      incheiat

                      Am cumparat usile si au fost montate.

                      Ce pot sa spun... calitate usilor este, in cel mai bun caz, indoielnica, iar echipa care le-a montat a fost dominata de un om limitat d.p.d.v. intelectual (nu au avut scule, au facut improvizatii etc.)

                      Nu as recomanda si altora sa cumpere de la ei, si nici usi porta in general (dar, din pacate, usi bune sunt mult prea scumpe)

                      Comentariu

                      • sprevis
                        Incepator
                        • 25.mai.2008
                        • 6

                        #12
                        Scumpul mai mult pagubeste...

                        Scuze, nu doresc sa fie o rautate si nu am interese ascunse, dar nu vi se parea ciudat ca unii monteaza usile doar cu 1 milion, in timp ce firma care le livreaza produsele o fac mai scump? Mie cand m-am plans de pret mi-au spus: "stiti cat costa un tub de spuma? stiti cat costa carburantul pentru transport?" La inceput m-am enervat, dar acum...parca nu ma mai supara.
                        Poate ca ar fi bine sa le spuneti si celor de la usi-porta.ro ce ati patit, fiind parteneri de afaceri, asa cum ati spus. Poate pot ei sa faca ceva. Ce va costa?

                        Comentariu

                        • vladk2k
                          Incepator
                          • 19.nov.2008
                          • 63

                          #13
                          Din pacate, usile sunt un subiect inchis pentru mine. Ca multe alte lucrari prin casa, am ramas cu un gust amar si cu nervii la pamant dupa ce am avut de-a face cu "meseriasul roman".

                          Avand in vedere prima propozitie din mesajul dvs., o sa incerc sa fiu cat mai obiectiv. Nu stiu cat castigati dvs., dar sunt multe persoane care nu castiga nici 50 de lei intr-o zi. Pentru ce o ora de munca sa o platesc cu 120 de lei? Ca sa nu-mi alinieze corect tocurile? ca sa imi puna holzsuruburi in loc de stifturi? sa-mi murdareasca in casa nici macar ambalajele sa nu le duca?

                          Carburantul si spuma tind sa cred ca sunt incluse in pretul usilor. Nu de alta, dar mi-a trecut prin mana pretul recomandat de producator, si am platit cu cel putin 400 de lei mai mult (fara montaj, evident). Carburantul, sa fim seriosi, cat poate sa coste, avand in vedere ca incarca toate usile pe care le au de montat si fac un traseu? Sa nu-mi spuneti ca se consuma mai mult de 20 de litri pe zi pentru 3 livrari in Bucuresti.

                          Sunt foarte sigur ca si daca plateam mai mult, tot cu niste oameni limitati as fi avut de-a face. In alte tari, oamenii practica meseriile acestea de meserias cu mandrie, cu telul de a face ceva cat mai bine, minutios. La noi, se face la repezeala, dupa ureche, repede-repede sa mai facem un montaj azi.

                          Singurul lucru care ar fi putut influenta calitatea lucrarilor ar fi fost norocul. Norocul de a veni una dintre cele 5-10% echipe care chiar fac treaba. As fi fost dispus sa le dau ciubuc inca 100 de lei daca puneau usile cum trebuie.

                          "Scumpul" de mine nu pagubeste, ca nu mi-am luat Beyler si le-am pus cu spuma, completand golul de perete cu glet. Am dat aproape 4000 lei pe niste usi care arata bine doar de la distanta.

                          Comentariu

                          • sprevis
                            Incepator
                            • 25.mai.2008
                            • 6

                            #14
                            Imi pare rau ca am reusit sa va supar, nu asta a fost intentia mea.
                            Stiu si eu ce inseamna sa vezi ca munca ta, uneori de o viata, este batjocorita de cineva, doar traiesc in Romania.
                            In continuare, fara a incerca sa va enervez, va spun ca ar trebui sa faceti ceva, nu trebuie lasate lucrurile asa. Tocmai fiindca sunt banii dvs. si nu este corect sa-si bata joc cineva de dvs., nu trebuie sa va lasati batjocorit.
                            Eu nu am avut ghinionul dumneavoastra (in cazul usilor, cel putin!!! :P ).
                            Am incercat sa ma orientez asupra distribuitorilor, mai ales ca am patit la viata mea multe neplaceri din cauza meseriasilor, asa ca dumneavoastra. Pe mine m-a orientat un articol din "Evenimentul zilei" care descrie cazul unei persoane pacalite. Puteti vedea articolul la evz.ro/articole/detalii-articol/835554/Am-cumparat-cinci-usi-mi-s-au-montat-doar-patru/
                            Cititi comentariile de sub articol, pentru a vedea cum s-a rezolvat problema.
                            Pe mine m-ar enerva la culme sa raman cu usile asa si as incerca sa fac ceva, in loc sa ma plang.
                            Acum, este adevarat ca din modul cum ii "criticati" dvs. pareti ca ati fi de la concurenta, iar din modul cum ii apar eu par a fi de la firma lor.
                            Lasand gluma la o parte, lasati supararea si faceti ceva, sunt banii dvs.
                            Indirect, ne protejati si pe noi, ceilalti, viitori consumatori pacaliti de aceeasi firma.

                            Comentariu

                            • vladk2k
                              Incepator
                              • 19.nov.2008
                              • 63

                              #15
                              Am vorbit cu directorul general (care a venit sa constate lucrarea) si i-am explicat cum au decurs lucrurile.

                              S-a aratat mirat de cateva aspecte, altele nu i s-au parut depasite. O sa imi rezolve o parte din probleme, dar nu pe toate. Mare parte le voi rezolva personal pentru ca pot si pentru ca nu am timp sa stau dupa alti meseriasi (ex: reglarea balamalelor, inlocuirea holzsuruburilor cu stifturile pe care le-am recuperat).

                              Din cate am citit in articol, se poate si mai rau - ar trebui, poate, sa ma consolez cu ideea ca am dat doar 4000 de lei, si toate usile se inchid, pervazele imbraca corect peretii, sunt culoarea corecta si sunt complete.

                              Comentariu

                              Procesare...