Cismea de curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #16
    Postat în original de AutoCorect
    [...] Nu pot pune la hidrofor pentru ca pe traseu exista bifurcatie: apa curte/casa. [...]
    Adică ramificaţia s-a facut sub pămînt, într-un loc unde, ca să aveţi acces, ar trebui să săpaţi?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • AutoCorect
      Membru
      • 20.sep.2007
      • 286

      #17
      Da, sună ciudat dar aşa s-a făcut, după cum spuneam nu am fost de faţă când s-a executat lucrarea, mama nu se pricepe..., iar băieţi au "lucrat".

      Acum sincer nici nu ştiu la ce adâncime au pus conductă, îmi este şi frică să sap cu gândul să fac un cămin pentru că există riscul ca conducta să nu fie la mai mult de 70-80 cm, ştiu că cota de îngheţ este la 80 cm.
      Credeţi că dacă conducta este la 70-80 cm mă pot risca să fac un cămin la bifurcaţia ţevilor.
      Ar fi bună ideea de a pune un robinet de închidere a apei pe cişmea pe timp de iarnă.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #18
        Postat în original de AutoCorect
        [...] Credeţi că dacă conducta este la 70-80 cm mă pot risca să fac un cămin la bifurcaţia ţevilor. [...]
        Acest lucru ar însemna să mai faceţi încă un cămin. Nu cunosc configuraţia "reţelei" existente de alimentare cu apă, dar eu aş fi făcut ramificarea în căminul hidroforului.

        Postat în original de AutoCorect
        [...] Ar fi bună ideea de a pune un robinet de închidere a apei pe cişmea pe timp de iarnă.
        DA. Dar ar fi recomandat să existe şi posibilitatea golirii conductei care se ridică peste cota de îngheţ.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #19
          Sa fac un camin doar pentru a inchide apa la cismea nu stiu daca se merita, mai ales ca trebuie facut destul de mare (latime/lungime/adancime) incat sa incapi in el, apoi ii trebuie si caminului scurgere (canalizare).
          Ar fi posibilitatea ca si spatiu sa-l fac langa cismea, dar umplu curtea cu beton, care nu este estetic deloc.

          Ma gandeam ca o izolare a tevi ar rezolva problema pe timp de iarna, de 2 ani mama a invelit teava de plastic (asta are acum) cu fan si apoi cu o folie de plastic.
          Faptul ca ai montat un robinet in circuit ptr a-l inchide iarna nu va elimina riscul ca apa sa iti inghete chiar si aval de robinetul de inchidere daca nu ai prevazut si golirea tevii. Un camin mic. cu gaura sa zicem de 30/30 cm ar fi suficient cat sa poti pune 2 robineti in derivatie. Vei face doar pereti Iar pe capacul care sa fie de 40/40 cm ai pune o un ghivechi sau orice altceva. Apa ce ar rezulta din golirea instalatiei s-ar scurge in pamant.
          Multumesc Dl Mircea ptr informatii

          Comentariu

          • AutoCorect
            Membru
            • 20.sep.2007
            • 286

            #20
            30/30 dar ce adâncime, este suficient 60-70cm?

            Dacă nu pun capac şi nu izolez înăuntru nu îngheaţă iarna?

            Comentariu

            • DM7
              Membru
              • 13.apr.2006
              • 290

              #21
              Pana ceva vreme in urma am avut timp de multi ani un camin de genul acesta cu trei robineti. Poate ca era de 40/40 dar nu mai mult unde era intarea apei in casa si era o derviatie ptr cismeaua din curte cu robinetul de golire aferent. Pe acest camin era pus ca si capac o tabla striata. Peretii au fost din beton pana in 10 cm grosime turnati la fata locului, fara fund (fundul caminului nu a fost betonat) Adancimea era undeva la 60 cm. NICIODATA nu s-a intamplat sa inghete apa. Ma refer la apa ce intra in casa, caci circuitul cismelei era golit pe timpul iernii
              Poate ca este putin in afara subiectului insa cred ca are tengente cu problema pusa de tine.
              Asa cum am spus mi-am schimbat (inoit) sistemul de alimentare cu apa. Astfel a mi-am facut un camin cu o adancime de 1,5m si 1,2/1 metru, unde se afla gura fantanei + hidroforul + automatizarile ptr irigare+ derivatia ptr cismea + alimentarea cu apa potabila de la retea care imi alimenteaza casa+bypass-urile dintre retea si fantana. Acest camin este acoperit tot cu o tabla. In prima iarna mi-a fost teama sa nu imi inghtete ceva pe acolo si am pus tot felul de lucruri. In prima iarna nu mi-a inghetat. A fost o iarna mai usoara. Intre timp mi-a venit ideea sa fac un test. Avand un ceas cu termometru cu sonda exterioara, care este putin si mai istet, in sensul ca memoreaza minimile si maximile. Si se poate programa o temperatura de alarmare. L-am setat la +4 grade. Iarna aceasta am inregistrat peste noapte afara -15 grade in timp ce in camin au fost +5. Ideea este ca daca la un volum asa de mare nu au inghetat tevile la volumul tau de camin nu are cum sa aiba asa mari influente
              Ce sa zic? Depinde si de zone. Eu stau la ses, unde iernile sunt ceva mai blande. Poate ca in alte zone e cu totul altceva

              Comentariu

              • AutoCorect
                Membru
                • 20.sep.2007
                • 286

                #22
                Da, pana la urma o sa fac un camin. Locul unde este ramificatia este putin in panta, credeti ca s-ar aduce un beneficiu daca pamantul scos prin sapare ar fi asejat de jur imprejurul caminului in asa fel incat sa-i creasca adancimea ?

                Comentariu

                • Helerea Nicolae
                  Membru marcant
                  • 02.mar.2008
                  • 910

                  #23
                  Postat în original de AutoCorect
                  Am vb cu Dl Helerea şi mi-a promis că mă ajută cu un model uşor de realizat în care va fi inclusă şi piatra de râu ca şi material de finisaj. (Aştept cu nerăbdare.)
                  atasez o poza unde se vede clar ca aveam si eu nevoie de asa ceva. asa ca am facut-o deja simbata. si n-am uitat sa fac poze.
                  daca va place ca model si materiale o sa va trimit pozele, sau le postez undeva pe forum.
                  Fișiere Atașate
                  lucrul, se mai face si cu capul

                  Comentariu

                  • AutoCorect
                    Membru
                    • 20.sep.2007
                    • 286

                    #24
                    Da, arata super.

                    Eu am facut rost de un tub de put, presupun ca pot sa-l plachez cu piatra.

                    Multumesc.

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 910

                      #25
                      da sigur, doar ca pietrele trebuie sa fie plate pe cit posibil si nu prea mari pt a se aseza bine pe suprafata curbata.
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #26
                        Postat în original de Helerea Nicolae
                        [...] daca va place ca model si materiale o sa va trimit pozele, sau le postez undeva pe forum.
                        Da, îmi place. Puteţi posta şi cîteva poze făcute între cele două stadii?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • AutoCorect
                          Membru
                          • 20.sep.2007
                          • 286

                          #27
                          Acum am aflat tubul de put se pare ca este de canalizare sau are alta destinatie. Este din azbociment cu grosimea peretilor de 2 cm, iar grosimea tubului de 24 cm.

                          Dl. Helerea credeti ca acest tub este utilizabil ?

                          Spunea-ti ca pot folosi tubul si la placare sa aleg pietre mai subtiri, dar eu ma gandeam sa folosesc pietre de dimensinea celor din poza dvs. ptr. ai da un volum mai mare cismelei. Curtea este mare si ar arata cam ciudata cismeaua daca ar fi mica ca si grosime. Ma gandeam sa construiesc de jur imprejurul tevi.

                          Comentariu

                          • Helerea Nicolae
                            Membru marcant
                            • 02.mar.2008
                            • 910

                            #28
                            deci eu am facut o cismea prefabricata, sa zic asa, o sa fie montata mai tirziu pe o mica fundatie. am ales pietre colorate maro de marimea unor cartofi putin plate. am croit un cofrag din plasa de gard pt a putea vedea si aseza bine pietrele. intre pietre si tubul din mijloc am umplut cu beton facut cu un sort marunt si nisip. dupa aprox 5 ore am taiat plasa si am curatat ce a curs printre pietre. am vrut sa fie alb intre pietre si am folosit un amestec din chit de rosturi cu nisip cu care am umplut rosturile. apoi cu o pensula am nivelat materialul in rosturi si am sters pietrele cu buretele.dupa o ora am finisat definitiv rosturile. deasupra o sa pun o piatra ca si capac dar inca nu o am.

                            daca vreti sa fie mai mare o construiti direct in locul care trebuie cu putina fundatie. a mea e mica ;diametru 25 cm, diametru cuva 35 cm aprox, inaltime fara capac 80cm
                            lucrul, se mai face si cu capul

                            Comentariu

                            • Helerea Nicolae
                              Membru marcant
                              • 02.mar.2008
                              • 910

                              #29
                              poze
                              Fișiere Atașate
                              lucrul, se mai face si cu capul

                              Comentariu

                              • AutoCorect
                                Membru
                                • 20.sep.2007
                                • 286

                                #30
                                Dl Helerea, as avea cateva intrebari !

                                1) "amestec din chit de rosturi cu nisip" In ce proportie, rezista ciclului inghet dezghet, chitul este ptr. faianta sau gresie exterior, imi puteti recomanda vreun produs anume pe PM ?

                                2) "apoi cu o pensula am nivelat materialul in rosturi si am sters pietrele cu buretele." Procedeul de curatare se aplica imediat dupa aplicarea chitului sau se asteapta o anumita perioada ?

                                3) "cu care am umplut rosturile." Exista o limita in grosimea stratului de chit sau se poate aplica si in strat mai gros prin anumite locuri ?

                                4) Am sesizat ca, cuva are la buza un singur rand de pietre care sunt prinse cu ciment doar pe 3 "laturi", confera suficienta rezistenta mecanica? Ma gandesc daca o galeata plina care luata din cuva ar lovi marginea cuvei, o piatra, ar exista riscul ca aceasta sa se desprinda.

                                Sper sa nu stresez daca mai pun si alte intrebari.

                                Multumesc inca o data ptr. suportul acordat.

                                Daniel.

                                Comentariu

                                Procesare...