Cismea de curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru marcant
    • 02.mar.2008
    • 910

    #31
    am amestecat chitul cu nisip fin in proportie de aprox 3 parti chit 2 nisip. as fi vrut sa folosesc ciment alb dar n-am gasit. cred ca chitul nu are nimic in minus care i-ar slabi rezistenta.

    am nivelat cu pensula imediat dupa umplerea rosturilor urmind ca finisajul final sa-l fac dupa aprox o ora [trebuie lucrat la umbra]

    cind am adaugat nisipul in amestec acesta a devenit un fel de mortar care poate fi aplicat si mai gros [se lucreaza mai usor si nu va crapa]

    pietrele care formeaza marginea cuvei sint fixate suficient. cu o galeata nu le poti desprinde chiar daca lovesti intentionat.
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #32
      Frumos dle. Nicolae. Nu vreau sa va subaprezieaz munca, insa cand vad un produs finit am impresia ca este o adevarat arta sa confectionezi asa ceva. Insa cand vad cum s-a realizat acel produs, ma gandesc ce simplu se poate realiza daca ai putina imaginatie...

      Comentariu

      • Helerea Nicolae
        Membru marcant
        • 02.mar.2008
        • 910

        #33
        Postat în original de DM7
        Frumos dle. Nicolae. Nu vreau sa va subaprezieaz munca, insa cand vad un produs finit am impresia ca este o adevarat arta sa confectionezi asa ceva. Insa cand vad cum s-a realizat acel produs, ma gandesc ce simplu se poate realiza daca ai putina imaginatie...
        in concluzie; lucrul se mai face si cu capul.
        lucrul, se mai face si cu capul

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #34
          Coooorrect!!

          Comentariu

          • AutoCorect
            Membru
            • 20.sep.2007
            • 286

            #35
            Cei interesati de constructia in detaliu a cismelei prezentata de Dl Helerea o pot face studiind ghidul de construire: http://piatra.subpedia.ro/cismea_helerea.php

            Rog administratorul sa nu considere acest link reclama. Este doar un site GHID, informatiile sunt oferite gratuit si cu titlu informativ.

            Multumesc Dl Helerea pentru ajutor.

            Comentariu

            • AutoCorect
              Membru
              • 20.sep.2007
              • 286

              #36
              Am reusit sa-mi fac cismeaua. V-am urmat sfatul si am facut si un camin de unde se poate opri si goli apa de pe conducta pe timpul ierni. Sa nu va luati de culoarea de finisaj, a fost o neintelegere la alegerea chitului, o sa rectific finisajul.
              Mai este un pic de lucru, dar in mare cam asa va arata.

              Multumesc pentru ajutor.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • chirac
                Incepator
                • 25.iun.2009
                • 23

                #37
                Postat în original de tanasie
                Parerea mea este ca robinetul de inchidere pe timp de iarna trebuie montat in pamint intr-un canal de vizitare, combinat cu un robinet de evacuare a apei de pe conducta.
                Fara probleme asta ar fi solutia buna,plus o tija cu furculita pentru a inchide si deschide robinetele fara sa umbli la camin
                Cea mai mare caldura o ai la tine acasa!

                Comentariu

                Procesare...