Chiuveta placi granit DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ecosit
    Membru
    • 18.aug.2008
    • 158

    Chiuveta placi granit DIY

    Salutare!

    Vrea sa fac o chiuveta din placi de granit. Totul este ok pana la momentul in care trebuie sa rezolv scurgerea. Trebuie sa dau o gaura de diametru 4-5 cm in functie de cat ii racordul si ma gandesc ca ar trebui o freza sau burgiu special pentru asta.

    Alta problema este tot la scurgere deoarece trebuie sa fac o mica adancitura in jurul gaurii pentru ca apa sa curga in sifon si nu sa balteasca acolo.

    Atasez un desen si astept sugestii si sfaturi daca este realizabil, si daca este realizabil in regim DIY, si mai ales ce freza/burgiu ar trebui sa folosesc, si cum sa tai placile de granit.

    Mentionez ca placile de granit sunt de 30x30cm si cam de 10 mm grosime. Inca nu am cumparat nimic, este doar in faza de proiect. Daca este realizabil o sa o realizez.

    Numai bine! Astept feedback!
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Si cum ati gandit asamblarea placilor?

    Cred ca rezultatul final nu va fi foart estetic datorita acestor placi asamblate sub unghiuri drepte, fara nici un fel de element curb sau raze de racordare.

    Nu poti prelucra granitul DIY, ti-ar trebui scule ce costa destul.
    Tot ce poti face este sa cauti un atelier de prelucrarea granitului si iti realizeaza elementele componente la cotele dorite, inclusiv gaurire.

    De aici mai departe vei face singur ins anu sunt convins ca e o solutie buna ideea ta.
    De ce nu cumperi o chiuveta PYRAGRANITE daca tot doresti ceva mai deosebit.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Armand_h
      Membru
      • 14.feb.2009
      • 242

      #3
      Sau o solutie mai ieftina ar fi o chiuveta din granit cumparata de la un producator local, gen Marmovest. Insa acestia au sediul in Bucuresti.

      Metoda DIY nu mi se pare buna in cazul de fata. Aspectul va avea de suferit datorita faptului ca nu detineti adezivii si nici chiturile speciale care sunt folosite de regula la o fabrica specializata.
      Graba strica treaba !

      Comentariu

      • ecosit
        Membru
        • 18.aug.2008
        • 158

        #4
        poate ca nu ii o idee foarte buna.. dar imposibil nu e de facut.. intr-adevar daca nu ai scule, numai te chinui.

        Multumesc de sfaturi. O sa gasesc eu o solutie, daca nu ma duc la shopping.
        Poate mesteresc una asa de hobby, daca iese bine, daca nu, macar stiu ca am incercat .

        Numai bine!

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2551

          #5
          Mult succes, daca reusesti aratane-o si noua.
          Cu respect.

          Comentariu

          Procesare...