Contorizare separata gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1309

    Contorizare separata gaze

    salutare am o conducta de gaze care alimenteaza doua case, plecand din acelasi contor. Vreau sa imi contorizez propriul meu consum, dara fara sa mai apelez la montarea unui nou contor si al altui traseu de teava etc. Exista vreun aparat sa il montez la intrarea in centrala, ca atat am consum de gaze, care sa imi masoare consumul aferent?
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Pentru orice modificare la reteaua de gaze ai nevoie de proiect, asa ca trebuie sa te adresezi la distribuitorul de gaze. Contorul de gaze nu se monteaza in locuinta.
    Cu respect.

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1309

      #3
      nu cred ca m-ai inteles... nu vreau sa intervin in instalatia de gaze, doar sa pun un mijoc de masurare cu care pot detine un control asupra consumului... fara sigilii, fara aprobari... ceva de genul unui apometru la apa....cam la asta m-am gandit
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Nu merge asa. Este tot o interventie la retea. Si la controalele periodice la reteaua de gaze s-ar putea sa ramii fara gaz la centrala.
        Cu respect.

        Comentariu

        • roscatraian
          Membru marcant
          • 15.feb.2009
          • 304

          #5
          Nu stiu cum ati reusit sa alimentati doua proprietati dintr-un bransament. Daca ati facut-o inseamna ca ati fost de acord. Daca vreti separare, proiect, aprobari, lucrari, etc, etc.

          Si inca ceva: nu va straduiti sa faceti publica chestia asta. Cred ca este "usor" ilegala!

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            Chiar e ilegala povestea asta aveti mare grija cum o rezolvati ca daca va prind cei de la gaze o sa va taie la amandoi gazele.

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1309

              #7
              bai fratilor cum sa fie ilegala? ce aveti? din moment ce am proiectul instalatiei vizat de distrigaz si proces verbal de punere in functiune si de verificare a instalatiei?
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • Shaq
                Living Legend
                • 06.mar.2005
                • 1309

                #8
                o sa incerc o scanare
                mai bine intreaba daca nu cunosti

                Comentariu

                • roscatraian
                  Membru marcant
                  • 15.feb.2009
                  • 304

                  #9
                  Nu stiu cum s-a produs minunea, dar prin toate reglementarile fostului distrigaz-nord, actual eon-gas nu exista posibilitatea revinderii gazului. Prin urmare fiecare consumator trebuie contorizat individual.
                  Nu m-am uitat sa vad de unde sunteti, dar daca in zona sunt alte reglementari, asa o fi. Nu am auzit de dispozitive de masura care sa poata rezolva problema dumneavoastra. Oricum inseamna interventie cu modificari si care se face doar cu proiect si aprobari. Daca sunteti OK cu actele in configuratia pe care o aveti cel mai simplu este sa va intelegeti la repartitia cheltuielilor. Imposibil lucru.

                  Comentariu

                  • roscatraian
                    Membru marcant
                    • 15.feb.2009
                    • 304

                    #10
                    Am recitit totul. Daca cele doua case sunt ale dumneavoastra , sau asa le-ati declarat, este OK. Dar orice modificare(ORICE) se face cu proiect si aprobari. Daca vreti sa fiti in regula!

                    Comentariu

                    • Shaq
                      Living Legend
                      • 06.mar.2005
                      • 1309

                      #11
                      sa impartim cheltuielile? chiar ca imposibil
                      solutia cred ca pana la urma e un contor pasant...
                      mai bine intreaba daca nu cunosti

                      Comentariu

                      • roscatraian
                        Membru marcant
                        • 15.feb.2009
                        • 304

                        #12
                        Mult succes! Sa ne spuneti si noua cum a-ti rezolvat ca este bine de stiut cum se rezolva asa situatie inedita.

                        Comentariu

                        Procesare...