Inlocuire si reconditionare chit rosturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • first_class@b.astralro

    Inlocuire si reconditionare chit rosturi

    Va rog sa ma informati cu ce anume pot curata chitul dintre rosturile gresiei, pentru a-si recapata si mai ales pastra culoarea initiala (rosu). Din pacate in timp ce s-a zugravit gresia nu a fost acoperita, praful de pe pereti a cazut pe ea si chitul s-a albit. Revine la culoare dupa spalarea cu apa, dar imediat dupa uscarea apei se albeste din nou.

    Va multumesc,
    Cristina
    Ultima editare de calin.diaconu; 10.oct.2022, 13:40. Motiv: adaugare SEO Tags
  • surasul soarelui

    #2
    Un material in engleza - despre diferenta dintre diferitele chituri de rosturi si unde/cand le putem folosi.

    Va invitam, daca dispuneti de prezentari si materiale in limba română, să ni le trimiteți pe adresa Redactiei.

    Ultima editare de calin.diaconu; 10.oct.2022, 13:38.

    Comentariu

    • Avatar Vizitator

      #3
      Inlocuire si reconditionare chit rosturi

      Cum pot curata chitul de rosturi care s-a murdarit? Ce se intampla daca vin cu un strat proaspat peste cel vechi?

      Comentariu

      • Mircea

        #4
        Daca aplici un strat nou peste chitul veki, se va sfarama in cateva saptamani, sau ma rog, nu va tine mai mult de 2-3 spalari sfatul meu este sa incerci sa le cureti cu solutii din comert (eu am facut o data chestia asta cu ceva de a Amway) iar apoi, dupa uscare sa le lacuiesti pentru a preveni murdarirea ulterioara. Poti incerca sa le cureti si cu o perie de sarma din aceia ingusta pentru gratare.

        Comentariu

        • Avatar Vizitator

          #5
          Postat în original de Mircea
          Daca aplici un strat nou peste chitul veki, se va sfarama in cateva saptamani, sau ma rog, nu va tine mai mult de 2-3 spalari sfatul meu este sa incerci sa le cureti cu solutii din comert (eu am facut o data chestia asta cu ceva de a Amway) iar apoi, dupa uscare sa le lacuiesti pentru a preveni murdarirea ulterioara. Poti incerca sa le cureti si cu o perie de sarma din aceia ingusta pentru gratare.
          Detartrantul curãțã exceptional, dar intr-adevar se murdãreste repede si solutia cu lãcuitul e foarte bunã

          Comentariu

          • amber2joker
            Incepator
            • 12.mai.2006
            • 8

            #6
            Rosturi de gresie

            Va rog sa-mi spuneti cum pot scoate rosturile gresiei din baie. Am o catelusa care mai face pipi in baie, iar rosturile, fiind de culoare bleu, s-au murdarit si s-au facut urate.

            As vrea sa le inlocuiesc cu un chit de rosturi de alta culoare. Cum sa procedez?
            Va multumesc anticipat.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Re: Rosturi de gresie

              Postat în original de amber2joker
              Va rog sa-mi spuneti cum pot scoate rosturile gresiei din baie. As vrea sa le inlocuiesc cu un chit de rosturi de alta culoare. Cum sa procedez?

              Este o lucrare care se executa cu mare atentie pentru a nu stirbi gresia.
              Puteti folosi o surubelnita de exemplu si un ciocan de 250 g.
              Rechituiti cu chit de rost
              Cu stima.

              Comentariu

              • amber2joker
                Incepator
                • 12.mai.2006
                • 8

                #8
                Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
                Daca se foloseste un instrument de plastic mai exista pericolul de a stirbi gresia?

                Si inca o intrebare: ce chit de rosturi are proprietatea de a nu se deteriora de la urina animala? Sau sa folosesc Ceresit CT 10?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12976

                  #9
                  In Praktiker si probabil si in alte magazine de profil o sa gasiti o ustensila speciala pentru curatarea rosturilor de chitul vechi.

                  Pretul este in jur de 20 RON. Este cea mai simpla si usoara modalitate de eliminare a chitului vechi.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Postat în original de amber2joker
                    ... ce chit de rosturi are propietatea de a nu se deteriora de la urina animala? Sau sa folosesc Ceresit CT 10?
                    Ceresit CT33 ete un chit de rost perlat, rezistent la apa. Dupa aplicarea chitului puteti utiliza si Ceresit CT10 ca un strat suplimentar de protectie.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • amber2joker
                      Incepator
                      • 12.mai.2006
                      • 8

                      #11
                      Va multumesc amandorura pentru sfaturi.

                      Comentariu

                      • Victorine
                        Incepator
                        • 01.iul.2006
                        • 52

                        #12
                        Aveti idee cu ce pot curata chitul de rosturi CT33 de pe o gresie de tipul KLINKER? Am auzit ca exista solutii speciale, insa tot ce mi-au oferit vanzatori din magazinele specializate a fost clasicul detartrant acid... sau pe baza de comanda nu stiu ce praf care se dizolva in apa si costa cca 180 RON. Nu stiu ce cantitate, care e consumul specific sau cat de eficient este si nu vreau sa fac experimente. In plus, nu am la dispozitie o saptamana... Mesterii au spus ca o curata cu flexul la care moneteaza o pasla cu hartie abraziva foarte fina. Problema e ca suprafata de curatat este de aprox. 70 mp si "gresia" respectiva cred ca nu are o compactitate omogena in profunzime. Adica stratul exterior este ceva mai putin poros in urma arderii decat este materialul respectiv in masa. Cei de la Klinker spun ca e rezistent la abraziune, dar cred ca nu si daca insisti suficient cu hartie abraziva.

                        Scuze, acum observ ca s-a mai discutat... Ca solutii am vazut ca se ofera CL55 de la Ceresit si Detartrantul care mi-a fost recomandat deja. Stie cineva preturi de la CL55? Ati folosit? Daca da, cum merge in cazul gresiei poroase. daca are cineva aceasta experienta cu materiale gen Klinker, va rog sa postati. Multumesc.

                        Comentariu

                        • argemi
                          Incepator
                          • 12.iul.2006
                          • 9

                          #13
                          As avea si eu o intrebare legata de chitul de rosturi.

                          Chitul Ceresit CT33 se vinde colorat, sau se coloreaza ulterior? Daca ulterior, ce se foloseste pentru colorare?
                          De la 10 metri arata bine. De la 2 metri arata ca ceva ce trebuie privit de la 10 metri.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Postat în original de argemi
                            As avea si eu o intrebare legata de chitul de rosturi.

                            Chitul Ceresit CT33 se vinde colorat, sau se coloreaza ulterior? Daca ulterior, ce se foloseste pentru colorare?
                            Chitul se vinde colorat. Nu se coloreaza ulterior.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12976

                              #15
                              Postat în original de argemi
                              As avea si eu o intrebare legata de chitul de rosturi.

                              Chitul Ceresit CT33 se vinde colorat, sau se coloreaza ulterior? Daca ulterior, ce se foloseste pentru colorare?
                              De fapt este CE 33.

                              Chitul este colorat de la mama lui. Exista o gama de culori iar in magazine o sa gasiti monstre.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...