Formula de calculare trafo

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mistrie
    Membru
    • 31.ian.2008
    • 196

    Formula de calculare trafo

    Buna ziua!
    M-ar interesa formula de calcul pentru bobinarea unui transformator de sudura.
  • mistrie
    Membru
    • 31.ian.2008
    • 196

    #2
    multumesc am gasit
    nr spire=frecventa inmultit cu tensiunea ipartit la sectiunea miezului in cm patrati
    oare asta sa fie

    Comentariu

    • dumitrescu
      Membru marcant
      • 14.sep.2008
      • 330

      #3
      nr. de spire este egal cu sectiunea miezului impartit la frecventa

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1105

        #4
        Domnilor, ne pacaliti! Nici una dintre formule nu este corecta! Formula la care va referiti se aplica transformatoarelor de mica putere dar, merge bine si pentru transformatoare pentru sudura. Nsp=c/S unde: Nsp - numar de spire/volt; c - constanta care poate lua valori intre 50 si 60, in functie de calitatea miezului (uzual 55); S - sectiunea miezului. Spor la treaba!

        Comentariu

        • dumitrescu
          Membru marcant
          • 14.sep.2008
          • 330

          #5
          Postat în original de Adamescu Ion
          Domnilor, ne pacaliti! Nici una dintre formule nu este corecta! Formula la care va referiti se aplica transformatoarelor de mica putere dar, merge bine si pentru transformatoare pentru sudura. Nsp=c/S unde: Nsp - numar de spire/volt; c - constanta care poate lua valori intre 50 si 60, in functie de calitatea miezului (uzual 55); S - sectiunea miezului. Spor la treaba!
          ne spui si noua ce este constanta si cum se afla

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1105

            #6
            Postat în original de Adamescu Ion
            c - constanta care poate lua valori intre 50 si 60, in functie de calitatea miezului
            Cind o sa am ocazia, o sa-l intreb pe autorul cartii din care am luat formula, ce este cu aceasta formula. Folosesc formula de citiva zeci de ani si nu am avut probleme. La nivel de amator este suficient! Daca doriti, va pot da o lista cu material bibliografic. Pe mine nu ma intereseaza mai mult. Formula este verificata, merge si asta imi ajunge.

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1105

              #7
              Pentru cei interesati, pun o documentatie bine facuta si pe intelesul tuturor.
              Documentatia am gasit-o intimplator si o aduc si aici pentru a fi in mai multe exemplare.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • DM7
                Membru
                • 13.apr.2006
                • 290

                #8
                Multumesc dle Adamescu Ion ptr documentatie. E de mare si real folos

                Comentariu

                Procesare...