Tamplarie si infiltratii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1309

    Tamplarie si infiltratii

    buna ziua, la dormitorul de la etaj, am montat o tamplarie pvc, lasand la momentul acela un spatiu de 4-5 cm la partea de jos, de la tamplarie pana la placa de beton, spatiu de a fost umplut normal, cu spuma poliuretanica. Cand am turnat sapele pe etaj, am facut o termoizolatie a balconului si am turnat o sapa si pe acesta, prinzand tamplaria in ambele parti in aceasta sapa.
    Pe balcon, am hidroizolat in 3 straturi cu amorsa bituminoasa la rece TEK, dupa care am asternut gresie.
    Cand ploua mai tare, la un anume unghi, observ in camera, ca apare o umezeala pe sapain diverse locuri... as vrea sa pun parchet in aceasta camera, dar pana nu rezolv aceasta pb nu am nicio sansa...
    ce ar trebui sa fac?

    Apa nu balteste pe balcon, am sifon de scurgere care isi face treaba... pb e ca nu imi dau seama pe unde intra apa... geamul are garnitura de cauciuc bine pusa...
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Zona de racord intre pardoseala si perete/zona spuam tampalrie - probabil este izolata deficitar. Hidroizolatia se aplica circa 10 cm pe zidul exterior iar la racordul intre zidarie si placa balcon era nevoie de o banda de armare - asta pentru ca nu ati utilizat membrana pentru izolatie.

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1309

      #3
      nu exista deloc perete, ordinea este asa:
      - placa de beton
      - spuma poliuretanica (5 cm)
      - tamplarie pvc

      Ulterior in interior cat si la exterior s-a turnat sapa si s-a prins in ea usor, tamplaria...
      a-ti zis ceva de banda de armare... ca cea de la gips carton va referiti? sau bituminoasa?

      Hidroizolatia am facut-o pe sapa, urcandu-ma si pe tocul tamplariei 2 cm
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Inteleg ca zidaria este de fapt o intreaga fatada vitrata. Nu este banda pentru gipscarton si benzi speciale pentru zona racordurilor/muchiilor.

        Amorsa bituminoasa asigura o hidroizoaltie pe o suprafata plana insa la zonele de racord apar solicitari suplimentare ce pot naste fisuri, mai ales daca zona nu a fost rotunjita cu mortar sau profile specifice.
        Ar fi fost de preferat sa montati o fasie de membrana bituminoasa macar in zona de racord tamplarie-placa.

        Trebuie descoperita zona si vazuta cauza infiltratiei, probabil se impune refacerea zonei de racord.

        Comentariu

        • Shaq
          Living Legend
          • 06.mar.2005
          • 1309

          #5
          la lucrul acesta m-a dus si pe mine gandul.... voi desface pardoseala, voi curata hidroizolatia existenta acolo unde se impune, repar si sapa daca e nevoie, apoi montez o banda bituminoasa la racordul intre tamplarie si placa, hidroizolez din nou si remontez gresia... corect?
          mai bine intreaba daca nu cunosti

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Spor la lucrare si sa ne spuneti rezultatul.

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1309

              #7
              lucrarea am inceput-o...
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                si ... ? Cum merge?

                Comentariu

                • Shaq
                  Living Legend
                  • 06.mar.2005
                  • 1309

                  #9
                  m-a cam oprit putin ploaia de alaltaieri dar nu ma dau batut si merg mai departe... deocamdata merge bine !
                  mai bine intreaba daca nu cunosti

                  Comentariu

                  • roandre
                    Incepator
                    • 28.mar.2008
                    • 23

                    #10
                    Te rog sa-mi spui si mie dc ai reusit sa rezolvi problema. Exact aceeasi problema am si eu acum si nu stiu ce sa fac.
                    Pana sa torn sapele (in interiorul camerei si pe balcon) nu am avut nici o infiltratie in casa iar acum am "balta".
                    Inainte de sapa de pe balcon am dat 2 maini de amorsa bituminoasa la rece, apoi am lipit cu adeziv de polistiren, extrudatul si apoi am turnat sapa de panta. Ieri a plouat iar astazi aveam sapa din casa uda. Peste sapa de pe balcon o sa mai dau o mana de Ceresit CL50, apoi pun banda de etansare si apoi inca o mana de Ceresit CL50 si la final gresie de exterior. Dar oare rezolv problema asa sau ma trezesc ca pun si gresia si am in continuare apa in casa ?
                    Banda aceea de etansare se poate lipi direct pe tamplaria din pvc astfel incat sa etanseze perfect?
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Shaq
                      Living Legend
                      • 06.mar.2005
                      • 1309

                      #11
                      eu mi-am rezolvat astfel problema:
                      - am scos gresia de pe balcon;
                      - am spart sapa langa tamplarie (cam 5-6 cm de la aceasta pe toata lungimea profilului);
                      - am montat banda de etansare;
                      - am hidroizolat la rece, 2 maini (cu o amorsare inainte);
                      - am refacut sapa;
                      - am remontat gresia.

                      La ploile din ultima perioada (vijeliile care au avut loc), lucrarea mea s-a dovedit eficienta !
                      BAFTA !
                      mai bine intreaba daca nu cunosti

                      Comentariu

                      • Shaq
                        Living Legend
                        • 06.mar.2005
                        • 1309

                        #12
                        dar dupa cum vad eu in poza, tu ai foarte mari infiltratii...la mine pb era doar langa profilul tamplariei, in forma de semicerc cu o raza nu mai mare de 15-20 cm.
                        Verifica totusi si etanseitatea tamplariei, vezi ca se poate regla aceasta din suruburile cu cap inbus care se gasesc pe cantul cercevelei (partii mobile). Le rotesti pana cand observi ca se apropie de partea dinspre camera.
                        mai bine intreaba daca nu cunosti

                        Comentariu

                        • Shaq
                          Living Legend
                          • 06.mar.2005
                          • 1309

                          #13
                          si inca ceva...
                          inainte de a incepe treaba, pune in partea de afara o folie pvc, urcata pe profil, da-i un scotch si romaneste ia o sticla de apa si las-o sa se scurga pe geamul mobil... vezi ce se intampla ca problema poate fi de aici daca zici ca ai hidroizolat... incearca, asta ca sfat sa nu te apuci sa spargi fara rost... si daca nu mere... spor la treaba!
                          mai bine intreaba daca nu cunosti

                          Comentariu

                          • roandre
                            Incepator
                            • 28.mar.2008
                            • 23

                            #14
                            Multumesc de raspuns si ma bucur ca tu ai rezolvat problema!

                            Dupa cum se vede si in poza, infiltratiile sunt f mari. Curios ca inainte sa fac hidroizolarea cu amorsa bituminoasa si sa torn sapa pe balcon nu am avut nici cea mai mica infiltratie...nici macar un strop (am tamplaria montata de prin septembrie anul trecut si pana la ploaia de duminica nu am avut nici o problema).

                            Ce banda de etansare ai folosit? Banda aceasta se lipeste de tocul usii?
                            Eu ma gandesc ca la mine sapa nu s-a lipit etans de usa si atunci pe acolo intra apa apoi trece pe sub spuma cu care a fost fixat tocul (e posibil ca muncitorii sa fi gaurit spuma si de aici sa fie problema).
                            Dc n-as mai sparge sapa si as mai da peste sapa cu 2 maini de hidroizolatie si pun si banda de etansare, oare se va rezolva problema?

                            Comentariu

                            • Shaq
                              Living Legend
                              • 06.mar.2005
                              • 1309

                              #15
                              in orice caz spuma nu e hidroizolatoare

                              banda folosita este de la mapei
                              mai bine intreaba daca nu cunosti

                              Comentariu

                              Procesare...