Centralele electrice pe 220v

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blackbogdy
    Incepator
    • 28.mai.2009
    • 2

    Centralele electrice pe 220v

    Buna ziua,
    O mica indrumare as avea nevoie in legatura cu Centralele electrice pe 220v.

    Am o casa de 170m3 x 55w/m3 = 9kw (necesar centrala de 9 kw).
    Pereti sunt din caramida (simpla nu porotherm)de 40cm+ampora de 10cm deci izolatia cred ca este suficienta.
    Dupa cat am studiat centrala 9 kw este maxim pt montare pe 220v.
    Consumul la centrala daca merge non stop am inteles ca este in jur de 30% din cap maxima pt mentinerea unei temperaturi de 21 grade...
    asta inseamna ca 9kw x 24h = 216kw/zi din care 30%=64kw/zi deci 2000kw/luna aproximativ 700ron (numai centrala fara ceilalti consumatori din casa.

    As plati mai putin pe luna daca as avea centrala pe gaz? luand in considerare ca teava de gaz trece prin fata casei deci ar mai trebui o investitie de vreo 45oo ron???
    Ar fi mai bine decat 4500ron pt bransarea la gaz sa ii dau pt bransarea la trifazic???
    Cablul de curent pt centrala el. de 9kw de cat ar trebui sa fie? 2.5 (identic cu prizele) sau de 4? si siguranta de cati amperi?
    Sunt toate calculele mele bune sau... ???
    Stie cineva alte centrale pe 220 inafara de RAY???


    Astept raspunsurile dumneavoastra.
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    9 kw e cam la limita pt un bransament casnic monofazat(I=P/U->I=9000/220=40.9A).Pt 40A la 2 conductoare active prin tub(L+N+PE),sectiunea necesara e 6 mmp(la limita),ideal 10mmp.Daca se mai ia in calcul si lungimea traseului,si restul consumatorilor....Trifazic sau gaz.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • Arha
      Membru
      • 24.iul.2007
      • 260

      #3
      Re: Centralele electrice pe 220v

      Postat în original de blackbogdy
      Buna ziua,
      Dupa cat am studiat centrala 9 kw este maxim pt montare pe 220v.
      Consumul la centrala daca merge non stop am inteles ca este in jur de 30% din cap maxima pt mentinerea unei temperaturi de 21 grade...
      asta inseamna ca 9kw x 24h = 216kw/zi din care 30%=64kw/zi deci 2000kw/luna aproximativ 700ron (numai centrala fara ceilalti consumatori din casa.
      Calculul NU este corect (sau este corect doar teoretic), aici ai consumul cu o centrala de 6KW/100 mp



      Pe scurt, intr-o luna friguroasa caldura+alti consumatori electrici costa undeva intre 10-14 milioane. Marja este mare pentru ca sunt multi factori de luat in calcul.


      Ia in calcul ca pentru o centrala electrica bransamentul trifazic este
      obligatoriu chiar si pentru centrale la 220v, asta daca mai vrei sa-ti mai merga ceva prin casa in afara de centrala.

      Daca poti sa pui gaze nu ezita nici o clipa. Cu o izlolatie buna si o centrala de calitate iesi mult mai bine din iarna.

      Comentariu

      • blackbogdy
        Incepator
        • 28.mai.2009
        • 2

        #4
        deci se pare ca trebuie prima oara mai mult sa ne azam pe izolatia casei.

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          centrala pe gaze, oricum iti trebuie si pt aragaz trasa conducta si pana la centrala e o nimik toata, consumul fiind mai mic pt gaze
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          Procesare...