Apa calda centrala, boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tester
    Incepator
    • 22.aug.2008
    • 14

    Apa calda centrala, boiler

    am o mica problema legat de apa calda menajera. am o centrala Ariston 24mffi microgenius plus care o folosesc pt incalzit 4 camere(calorifer de 120 cm)+1 bai(100 cm calorifer)+ apa calda. momentan apa calda doar pt bacatarie si o singura baie care sunt apropiate ca distanta si sunt chiar multumit de ea, e ok.

    in curand am sa termin si a doua bucatarie si a doua baie care este construita alaturi de casa veche, lipita de constructie. am desfasurat alim cu apa rece si apa calda(pexal 20')dintr-o parte in cealalta prin hol, dormitor.. aprox 20 ml pexal. incalzirea termica am terminat, am legat si caloriferele suplimentare, situatie e ok, dar apa calda nu stiu daca o sa fie ok, adica sa apa calda curenta, sa aiba si presiunea necsara pt un dus, chiuveta baie + chiuveta bucatarie.
    ca solutie in cazul in care nu functioneaza m-am gandit sa cumpar un boiler electric, si m-am oprit la 2 modele: Ariston SGR 100 si Ariston Ti Tronic Power 100. idee e ca nu prea stiu care e diferenta intre ele,ca nu gasesc situl potrivit al producatorului sau detalii tehnice amanuntite, daca se merita sa achiz unul din ele.
    Sa admit ca centrala o sa faca fata, dar presiunea nu prea cred ca o sa fie acceptabila. aceste boilere au pompe sau presiunea este data de hidrofor si de centrala mai departe.
    intentionez sa montez boilerul in noua baie, la capatul celor 20ml pexal, sa fac racordul la boiler , ma refer intrare vana de apa rece cu iesirea de apa calda de la centrala care o sa incalzeasca apa partial si apoi sa o preia boilerul si sa o aduca la temp constanta si presiunea necesara
    si mai este si problema consumului de energie electica, nu stiu cam cat consuma aceste boilere, unul are 1500w cellalat 2000.
    poata ma ajutati sa iau o decizie in legatura cu acestea sau poate o sa mearga centrala singura, sa sa ii pun pe traseu o pompa suplimentara....
    Fișiere Atașate
  • tester
    Incepator
    • 22.aug.2008
    • 14

    #2
    raspuns

    chiar astept un raspuns de la cineva care se pricepe. fara sa rezolv aceasta problema nu prea port sa continui.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      presiunea in boilere este data de presiunea din reteaua de apa rece, se poate monta si o pompa dar trebuie atent calculata.

      Dar nu inteleg de ce vreti sa montati un boiler atata timp cat aveti o centrala care produce apa calda .

      Comentariu

      Procesare...