Alimentare cu apa casa la tara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • thefirst
    Incepator
    • 03.iun.2009
    • 5

    Alimentare cu apa casa la tara

    buna ziua.
    la recomandarea cuiva m-am decis sa postez pe acest forum.
    recent am achizitionat o casa modesta la tara. se pune problema alimentarii cu apa dupa cum ati ghicit. putul se afla in gradina si are o adancime de 14 m. de la fostul proprietar am aflat ca ar fi vrut sa il adanceasca dar cand a intrat au dat de gaz si nu au putut avansa.

    prima intrebare: cum pot afla daca putul mai este bun sau trebuie sapat altul?

    a doua intrebare: cam spre ce solutie sa optez pt alimentare din actualul put (din care inca se scoate apa)?
    casa este cam la 10 m de put si nu cred sa fie mai mult de 20 m pana la cea mai departata camera ce voim sa o alimentam cu apa.

    -de asemenea cam spre ce solutie sa optez: hidrofor, pompa submersibila etc?

    -cam care sunt costurile tinand cont ca vom incerca sa facem si o fosa septica?

    -de la ce firme as putea cumpara (ati recomanda) componentele pt instalatia de alimentare?

    -cam ce manopera se solicita de catre mesteri, etc?

    precizare: fiind o casa de vacanta se presupune ca totusi consumul de apa (potabila si menajera) este totusi scazut.
    va multumesc anticipat.
  • Arha
    Membru
    • 24.iul.2007
    • 260

    #2
    Distanta de la put la casa nu prea conteaza.
    Eu am un put cu hidrofor la 15 m de casa si totul merge perfect. Conducta e trasa prin pamant la 1 m adancime. Nu stiu ce diametru are.

    Comentariu

    • veco
      Membru
      • 18.iun.2008
      • 119

      #3
      Iata cum le am eu :
      1.pompa submersibila(cumparata din piata -200 lei, Made in China, am folosit'o in dracii 'ai mari la udat si merge brici, are mai mult de 1 an de zile)
      2.Clapeta antiretur(40 lei)
      3.camin de vizitare(1,5 m adancime, chiar langa put)
      4.vas de expansiune(80 l, l-am luat de la o firma participanta la Expo, cu reducere, 380 lei)
      5.racord antivibrant(pe asta l-am luat cam scump, am gasit in alta parte mai ieftin dupa ce l-am achizitionat, 55 lei)
      6.racord cu 5 cai(20 lei)
      7.presostat(30 lei)
      8.manometru(12 lei)

      In principiu cam asta ar trebui, insa o sa vezi ca mai apar fel de fel de necesitati, gen imbinari, conexiuni, fitingaraie, filtre anticalcar, calti sau banda teflonata, etc.

      Apropos, eu am folosit, tot in urma unor sfaturi de pe acest site minunat, teava PEHD albastra(99 lei colac de 50 ml)ingropata la o,8 m adancime.
      Fișiere Atașate
      Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

      Comentariu

      • thefirst
        Incepator
        • 03.iun.2009
        • 5

        #4
        multumesc arha si veco. probabil ca voi incerca sa platesc pe cineva deoarece nu prea stiu cum sa si fac bani si sa lucrez si la tara.
        aveti vreo idee daca trebuie sa negociez pe toata lucrarea sau pe zi?
        multumesc anticipat celor ce raspund

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de thefirst
          multumesc arha si veco. probabil ca voi incerca sa platesc pe cineva deoarece nu prea stiu cum sa si fac bani si sa lucrez si la tara.
          aveti vreo idee daca trebuie sa negociez pe toata lucrarea sau pe zi?
          multumesc anticipat celor ce raspund
          Lucrarea de alimentare cu apa a casei o faceti cu o singura persoana /firma , la lucrare . Un eventual camin linga put , alta lucrare : fosa , alta ! In legatura cu fosa septica ...scumpa ! daca nu va " arde " asa tare de ecologie , vedeti ce au vecinii , wc sapat in gradina , haznale ....daca au numai asa ceva , faceti si dvs o simpla hazna si iesiti mult mai ieftin .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • veco
            Membru
            • 18.iun.2008
            • 119

            #6
            Sincer eu nu am angajat nicio firma .M-am documentat de pe acest site pana am inteles cum sta treaba.Pentru sapare camin, santuri, etc., am un nene pe care il platesc saptamanal(150 lei) sa se ocupe de orice am nevoie prin curte.
            Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

            Comentariu

            • AutoCorect
              Membru
              • 20.sep.2007
              • 286

              #7
              Si eu as merge pe varianta Dl Veco. Cautati un om priceput prin zona, ii trasati (puneti tarusi si sfoara, eu am patit-o, una am vorbit si alta sa executat) si omul va sapa caminul, santul, etc. In timpul liber faceti restul dvs. Veti iesi mai ieftin si in plus veti avea satisfactia lucrului implinit. Tot legat de ce spunea Dl Veco, vedeti ca sunt hidrofoare complet echipate, eventual achizitionati doar filtrele. Teava de la fantana la camin bagati-o printr-o alta teava (de canalizare 110cm, la capatul din camin astupati gura cu o sita, plasa mai deasa, sa nu intre in fantana rozatoare), in caz ca vreti sa umblati la teava dintre fantana camin nu va trebui sa sapati iar. Inainte de a achizitiona hidroforul asigurati-va ca are puterea de a aspira apa de la adancimea de 14m si de a refula (impinge) inca pe atat pentru a nu merge pompa in forta.

              Sunt convins ca pe langa aducerea apei in casa veti vrea sa faceti si o cismea in curte. In locul unde se va face bifurcatia tevilor faceti si un camin de vizitare, puneti robineti de inchidere/golire pe fiecare bifurcatie in parte. In caz de necaz o sa va ajute.

              Comentariu

              • veco
                Membru
                • 18.iun.2008
                • 119

                #8
                Postat în original de AutoCorect
                Sunt convins ca pe langa aducerea apei in casa veti vrea sa faceti si o cismea in curte. In locul unde se va face bifurcatia tevilor faceti si un camin de vizitare, puneti robineti de inchidere/golire pe fiecare bifurcatie in parte. In caz de necaz o sa va ajute.
                Foarte buna ideea cu cismeaua.Am realizat weekend-ul trecut toata instalatia cismelei (costuri cca. 100 lei) dupa care am imbracato cu piatra naturala de calcar.Astept cu nerabdare ziua de maine ca sa ma duc sa-i fac poze si sa le postez pe aici.
                Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                Comentariu

                • thefirst
                  Incepator
                  • 03.iun.2009
                  • 5

                  #9
                  multumesc la toti pentru raspuns. si pentru ideea cu cismeaua. referitor la fosa stiu ca e cam scumpa dar probabil ca o voi face in timp. primele lucruri primele cum se spune si alimentarea cu apa e cea mai importanta.
                  o singura intrebare mai am.
                  unde/cum sa evacuez apa menajera daca nu am fosa?
                  se practica vreo filtrare dupa folosire si inainte de evacuare?

                  multumesc.

                  Comentariu

                  • veco
                    Membru
                    • 18.iun.2008
                    • 119

                    #10
                    cismea

                    Iata si o poza promisa cu cismeaua din curte.Din pacate nu am avut timp sa o finisez in weekend-ul asta pt. ca am avut alte treburi. Trebuie sa-i mai fac si partea inferioara(cuva) tot din piatra naturala.Am sa revin cu alte poze cand o sa fie gata in totalitate.
                    Fișiere Atașate
                    Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                    Comentariu

                    • thefirst
                      Incepator
                      • 03.iun.2009
                      • 5

                      #11
                      am fost in weekend si am discutat cu un mester local. se pare ca ar vrea sa facem o instalatie cu pompa direct in fantana.
                      mi-a spus ca pompa e vreo sapte milioane si cu doua milioane racorduri sapat sant etc.
                      mi-a spus ca in total pentru instalatia cu pompa si cea de la baie plus bucatarie ar vrea manopera 10 milioane si ca ar dura cam doua zile.
                      voi cam ce credeti?

                      Comentariu

                      • veco
                        Membru
                        • 18.iun.2008
                        • 119

                        #12
                        pret manopera

                        Pretul pt. manopera, pe care il percepe mesterul, este exorbitant. Ar insemna sa ajungeti in final la cca. 3000 lei .
                        Tebuie pus la socoteala ca mai este necesar si un electrician care sa faca legatura dintre pompa-presostat si reteaua de alimentare cu energie electrica. Daca va mai cere si electricianul vreo 5 milioane unde se ajunge?
                        Chiar nu cunoasteti pe nimeni care sa va ajute?!

                        Ca sa va faceti o idee despre toata treaba asta cu alimentarea cu apa, tin sa mentionez ca toate conexiunile au fost realizate de sotia mea.Nu ca nu as fi putut face eu, dar ne impartim fiecare treburile incat sa castigam timp avand in vedere ca nu putem ajunge decat in weekend-uri la casuta noastra de odihna.
                        Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                        Comentariu

                        • thefirst
                          Incepator
                          • 03.iun.2009
                          • 5

                          #13
                          in pretul acesta sunt incluse legaturile la fosa septica (sapatul nu este treaba mesterului dar sunt destui zilieri) si coloana separata de curent electric pentru pompa. da pretul de 30 milioane ar fi cel care ar include legaturile la pompa la wc si dus si bucatarie plus instalatia de alimentare cu energie electrica pentru pompa si conectarea la fosa.
                          nu stiu daca asa mai este scump..
                          ce parere avetzi?

                          Comentariu

                          • Arha
                            Membru
                            • 24.iul.2007
                            • 260

                            #14
                            Postat în original de veco
                            Iata cum le am eu :

                            ... apropos, eu am folosit, tot in urma unor sfaturi de pe acest site minunat, teava PEHD albastra(99 lei colac de 50 ml)ingropata la o,8 m adancime.

                            Cum se realizeaza racordurile la aceasta teaza ? Trebuie o masina speciala de lipit ? Din poze am vazut ca sunt pe filet.

                            Comentariu

                            • veco
                              Membru
                              • 18.iun.2008
                              • 119

                              #15
                              Cismea curte

                              Racordarile sunt realizate doar prin infiletare care se face din maini, fara ajutorul vreunei masinarii. Nu aveti nevoie decat de calti sau banda teflonata si de multa forta la strangere.
                              Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                              Comentariu

                              Procesare...