Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • darkangel99
    Incepator
    • 13.iul.2016
    • 8

    Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

    Da...ai perfecta dreptate, toti alearga dupa montaje. Ce e mai dureros e ca mare parte din asa zisii mesteri sunt la furat total. Vorbisem cu vreo 2 firme de aici din Iasi si le-am spus cum se manifesta aparatul, ambele au zis ca reparatia ma costa 200-250 ron. Cand le-am zis ca le platesc fara probleme dar doar daca aparatul functioneaza dupa reparatia lor, au dat bir cu fugitii.

    Comentariu

    • darkangel99
      Incepator
      • 13.iul.2016
      • 8

      Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

      Dupa 3 "specialiasti" veniti, care au ridicat din umeri, norocul a facut sa cada furtunul de evacuare din aparat( acesta este scos prin perete, intr-o aerisire). Astfel am constatat ca fara acest furtun de evacuare montat, aerul bagat este rece( 12-13 grade) si ca nu se mai incalzeste. Pur si simplu i-am schimbat furtunul de evacuare si acum aparatul functioneaza perfect. Nu stiu ce nu i-a placut la furtunul vechi, dar in mod cert de acolo era problema. Posibil nici sa nu fi fost nevoie de completarea freonului, dar asta e de acum.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

        Orice revizie a aparatului pe partea de compresor (freon) este buna si asigura mentinerea aparatului la parametrii optimi. Daca nu se poate anual, macar la 2 ani este recomandata operatiunea.
        Cu furtunul, suna ciudat ce spuneti daca era in regula.

        Comentariu

        • DanIonita
          Membru
          • 26.apr.2011
          • 121

          Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

          Vine vine primavara.... si pe urma caldura! Trebuie sa fac o revizie aerului conditionat. A fost demontat si remontat acum ceva timp si in urma operatiunilor s-a pierdut ceva freon si putin ulei. Am citit in ultimul timp ca nu este recomandat ca traseul sa aiba bucla...eh al meu are bucla si vreau ca la revizie sa imi scurteze tevile. Am mai intrebat acum ceva timp aici despre presiunea agentului frigorific...dar nu am primit raspuns.... Baiatul care l-a remontat mi-a spus ca am 6,5psi... si ar trebui sa aibe vreo 9. E corect ?
          Pe UE scrie urmatoarele :
          - Refrigerant R410A 0,84kg
          - Maximum Allowable Pressure : 6,1MPa
          - Operating Pressure (Discharge Side/Suction Side) : 3,8 / 1,2 MPa
          Cand aerul era demontat si depozitat am observat ca din tevile traseului a curs ulei. Ulei am gasit si in spatele unitatii interioare pe izolatia de burete si nu numai. Credeam ca e ceva normal, acum citesc ca e normal sa mai scape din compresor dar nu sa ajunga in UI. Dupa montare(cu pompa de vid) a functionat bine...dar nu ca la prima montare, probabil din cauza pierderilor.

          1. Se completeaza compresorul cu ulei ? Si daca da...cum ?
          2. Ce cantitate sau presiune de freon trebuie incarcata ? Sau se calculeaza pentru lungimea traseului ?
          Pacientul : Beko 12000BTU BPAK120, care la inceput inghetai in fata lui....acum se cam chinuie dar totusi face fata cu brio verilor.

          Comentariu

          • doreel
            Incepator
            • 01.apr.2013
            • 16

            Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

            Intenționez să folosesc pentru alimentarea unității externe la un aer condiționat cablu de 3x1.5 nu 3x2.5 deoarece în carte se recomandă folosirea în panou a unei siguranțe de 10A. Pe specificații cablul de 1.5 este recomandat până la 15A și mi se pare o pierdere să folosesc cablu de 2.5A care este recomandat până la 45A. Din panou intenționez să folosesc un canal WDK pentru fire care va trece prin pod (nu știu dacă este ignifugat) sau tub riflat (am văzut ca se recomanda la temperaturi între 5 și 35 grade). Cum credeți că este mai indicat să procedez ținând cont că alimentarea o să treacă prin pod unde sunt multe materiale care pot arde ușor?

            Comentariu

            • doreel
              Incepator
              • 01.apr.2013
              • 16

              Răspuns la: Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

              O să merg până la urmă pe cablu H05VV-F 300/500 V (MYYM) 3x1.5 mm (curent maxim 20A) trecut prin copex de plastic ignifugat.

              Comentariu

              • filip01
                Incepator
                • 21.iun.2012
                • 79

                Răspuns la: Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                cine imi spune si mie ceva detalii privind montarea unui AC? am facut ceva frigidere dar la AC e prima experienta.

                Am un AC egiptean, d'ala cu 2 racorduri de umplere si pe lichid (teava de 6.35) si pe gaz (teava de 9....). nu am scule pt AC adica manometre si mai ales acei robineti cu n cai de langa manometre care te lasa sa jonglezi cu legatura la vidare, la butelie, etc. de aceea ma coafeaza cu 2 racorduri - unu la butelie si unu la vidare. care la vid, care la butelie? cred ca butelia la teava de lichid

                AC este SH si freonu' 407c a fost tras in el, dar tot o sa trebuie sa completez putin. cat? e vreo metoda sa stiu cat sa umplu? la frigidere e simplu cu brumatul tevii de aspiratie la iesirea din vaporizator.
                chiar daca as avea manometru, nu am gasit cartea tehnica a AC ca sa stiu ce presiune i-ar conveni. la fel am citit ca robinetele cu imbus de la AC sunt cu 3 cai, dar n-am manual. cum stiu sa deschid numai partea spre UI pt a vida numai UI si sa nu scap freon din UE?

                multumesc anticipat

                Comentariu

                • ecko72t
                  Membru
                  • 02.aug.2008
                  • 198

                  Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                  Salut,
                  Doresc niste idei/pareri in a masca acele tevi de la aerul conditionat.
                  Distanta de inclinare este de 20-30 cm
                  M-am gandit cu pat cablu, dar ar insemna sa il pun tot inclinat, sau o scafa..
                  Orice idee este binevenita.
                  Multumesc!
                  Fișiere Atașate
                  Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                  Comentariu

                  • filip01
                    Incepator
                    • 21.iun.2012
                    • 79

                    Răspuns la: Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                    Postat în original de ecko72t
                    Salut,
                    Doresc niste idei/pareri in a masca acele tevi de la aerul conditionat.
                    Distanta de inclinare este de 20-30 cm
                    M-am gandit cu pat cablu, dar ar insemna sa il pun tot inclinat, sau o scafa..
                    Orice idee este binevenita.
                    Multumesc!
                    tot canal de cablu de vreo 10cm si cel putin 2 unul langa celalalt iar tevile sa treaca piezis prin ele

                    Comentariu

                    • ecko72t
                      Membru
                      • 02.aug.2008
                      • 198

                      Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                      Multumesc, mai astept si alte idei.
                      Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1192

                        Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                        Salutare,
                        Am tot cautat dar nu am gasit un raspuns cert la intrebarea mea : am un aer conditionat la care lungimea traseului dintre unitatea int si cea ext este cam de 60-80 cm, intrebarea este, daca voi muta unitatea exterioara cu 1.5 m , fata de cum e acum, va mai trebui completat cu freon ,asta in situatia in care ma voi incadra cu traseul pana in cei 3 m. Defapt pe scurt : pentru ce lungime "maxima" ajunge freonul cand vine in unitatea externa. Ac-ul e cumparat acum 2 ani, este un Daikin de 12000 btu, vreau sa stiu acest lucru in ideea in care daca voi muta ue va mai trebui completat cu freon.

                        Multumesc .

                        Comentariu

                        • filip01
                          Incepator
                          • 21.iun.2012
                          • 79

                          Răspuns la: Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                          Postat în original de filip01
                          cine imi spune si mie ceva detalii privind montarea unui AC? am facut ceva frigidere dar la AC e prima experienta.

                          Am un AC egiptean, d'ala cu 2 racorduri de umplere si pe lichid (teava de 6.35) si pe gaz (teava de 9....). nu am scule pt AC adica manometre si mai ales acei robineti cu n cai de langa manometre care te lasa sa jonglezi cu legatura la vidare, la butelie, etc. de aceea ma coafeaza cu 2 racorduri - unu la butelie si unu la vidare. care la vid, care la butelie? cred ca butelia la teava de lichid

                          AC este SH si freonu' 407c a fost tras in el, dar tot o sa trebuie sa completez putin. cat? e vreo metoda sa stiu cat sa umplu? la frigidere e simplu cu brumatul tevii de aspiratie la iesirea din vaporizator.
                          chiar daca as avea manometru, nu am gasit cartea tehnica a AC ca sa stiu ce presiune i-ar conveni. la fel am citit ca robinetele cu imbus de la AC sunt cu 3 cai, dar n-am manual. cum stiu sa deschid numai partea spre UI pt a vida numai UI si sa nu scap freon din UE?

                          multumesc anticipat
                          chiar nimeni nu vrea sa dea niciun detaliu?!

                          Comentariu

                          • darkangel99
                            Incepator
                            • 13.iul.2016
                            • 8

                            Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                            Salutare tuturor. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc cu 8 nivele si as dori sa instalez un ac pe holul apartamentului. Ideea era sa montez ue pe terasa blocului, urmand ca tevile frigorifice sa fie trase prin aerisire pana in apartament. Tot cautand informatii despre pozitionarea ue la un nivel mai ridicat decat cea a ui, am vazut ca unii spun ca atata timp cat se face un sifon la tevi nu ar fi nici o problema. Alte pareri sunt ca indiferent daca faci sau nu sifonul respectiv, unitatea tot nu va functiona corect si compresorul ar merge fara ulei. Ma puteti lamuri, care e situatia reala? Mentionez ca diferenta de nivel e de cel mult 2 m

                            Comentariu

                            • rcs66
                              Incepator
                              • 16.apr.2012
                              • 54

                              Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                              Postat în original de gmtiby
                              Salutare,
                              Am tot cautat dar nu am gasit un raspuns cert la intrebarea mea : am un aer conditionat la care lungimea traseului dintre unitatea int si cea ext este cam de 60-80 cm, intrebarea este, daca voi muta unitatea exterioara cu 1.5 m , fata de cum e acum, va mai trebui completat cu freon ,asta in situatia in care ma voi incadra cu traseul pana in cei 3 m. Defapt pe scurt : pentru ce lungime "maxima" ajunge freonul cand vine in unitatea externa. Ac-ul e cumparat acum 2 ani, este un Daikin de 12000 btu, vreau sa stiu acest lucru in ideea in care daca voi muta ue va mai trebui completat cu freon.

                              Multumesc .
                              Buna ziua,daca retin bine,traseul maxim fara completare de freon este de 7m.Consultati cartea primita cu aparatul, scrie in el.

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1192

                                Răspuns la: Montarea si exploatarea aparatelor de aer conditionat

                                Ok, multumesc frumos.

                                Comentariu

                                Procesare...