Ciocan demolator AEG MH5E sau DeWalt D25830K

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    Ciocan demolator AEG MH5E sau DeWalt D25830K

    vreau sa cumpar un ciocan demolator si din cauza bugetului de austeritate am facut o sondare a magazinelor din zona si, incredibil, nu am gasit nici o marca gen Einhell, adica mai ieftin, cel mai ieftin am gasit AEG MH5E (522 euro) si DeWalt D25830K (465 euro), rog cunoscatorii care lucreaza cu asa ceva, adica isi castiga painea de zi cu zi spargand la betoane, sa-mi dea un ajutor in alegerea pe care trebuie sa o fac
    multumesc anticipat

    AEG MH5E
    •Power input 1200 watts
    •Blow energy 13 joules
    •Drilling dia. in concrete 40mm
    •Drilling speed 450rpm
    •Drilling speed soft-hammer mode 350rpm
    •Blow rate (no-load) 2840 bpm.
    •Blow rate soft-hammer mode 2200bpm.

    DeWalt D25830K
    Power Input 1150 Watts
    Blows per Minute 1000-2800 bpm
    Impact Energy 1-11 J
    Tool Holder SDS Max
    Weight 5.9 kg
    Length 460 mm
    Height 243 mm
  • DYC
    Membru marcant
    • 28.iul.2008
    • 386

    #2
    Sa dai 522 euro pe un AEG?!? Dewalt sunt scule foarte durabile, dar la aceeasi bani sau chiar mai putini iti poti lua un ciocan demolator Bosch sau Makita la fel de mare (40mm), nu e nevoie sa-ti mai spun avantajele...
    In general dewalt sunt mai scumpe decat Bosch sau Makita la aceeas categorie.
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      #3
      Postat în original de DYC
      Sa dai 522 euro pe un AEG?!? Dewalt sunt scule foarte durabile, dar la aceeasi bani sau chiar mai putini iti poti lua un ciocan demolator Bosch sau Makita la fel de mare (40mm), nu e nevoie sa-ti mai spun avantajele...
      In general dewalt sunt mai scumpe decat Bosch sau Makita la aceeas categorie.
      asta este cea mai buna oferta in zona, Makita si Bosch sunt de la 700 euro in sus, la magazin on-line de exemplu am gasit GSH11E + flex GWS 6-115 cu 600euro + posta si ciocanul e prea bun/mare pentru ce vreau eu, dar flex am si sunt bani in plus pe care eu nu vreau sa-i cheltui pe scule

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #4
        Postat în original de da_n
        Postat în original de DYC
        Sa dai 522 euro pe un AEG?!? Dewalt sunt scule foarte durabile, dar la aceeasi bani sau chiar mai putini iti poti lua un ciocan demolator Bosch sau Makita la fel de mare (40mm), nu e nevoie sa-ti mai spun avantajele...
        In general dewalt sunt mai scumpe decat Bosch sau Makita la aceeas categorie.
        asta este cea mai buna oferta in zona, Makita si Bosch sunt de la 700 euro in sus, la magazin on-line de exemplu am gasit GSH11E + flex GWS 6-115 cu 600euro + posta si ciocanul e prea bun/mare pentru ce vreau eu, dar flex am si sunt bani in plus pe care eu nu vreau sa-i cheltui pe scule
        eu lucrez si cu Aeg si cu Dewalt , cu Aegul pn 11 E -1700 w , energia de percutie 28 j -de vro 4 ani , si dewaltul demolator 1500 w energia de percutie de 25 j de 1 an , vreau sa iti spun ca aegul e ff bun la spargeri , e robust , si are maner obtional care iti permite sa nu mai stai aplecat , lucru ff inportant atuncea cand lucrezi cu el 4-5 ore , de 4 ani nam avut nici o problema cu el , nici macar carbunii nu sau tocit cu toate ca a fost foosit in regim greu de lucru , Dewaltul , e mai slabut si mai lent si parca are o bataie pana se incalzeste vaselina din interior , probabil o sa il duc la garantie , Cu modelele pe care doresti sa le achzitionezi nu am lucrat dar iti pot spune din exparienta ca modelele pe care vrei sa le ei nu o sa poti efectua decat spargeri moderate , slituri , dat jos gresie si faianta , in general lucrari usoare , ptr spargeri in regim mediu si greu iti tre ceva de la 25 de juli on sus

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #5
          Postat în original de dummy_
          eu lucrez si cu Aeg si cu Dewalt , cu Aegul pn 11 E -1700 w , energia de percutie 28 j -de vro 4 ani , si dewaltul demolator 1500 w energia de percutie de 25 j de 1 an , vreau sa iti spun ca aegul e ff bun la spargeri , e robust , si are maner obtional care iti permite sa nu mai stai aplecat , lucru ff inportant atuncea cand lucrezi cu el 4-5 ore , de 4 ani nam avut nici o problema cu el , nici macar carbunii nu sau tocit cu toate ca a fost foosit in regim greu de lucru , Dewaltul , e mai slabut si mai lent si parca are o bataie pana se incalzeste vaselina din interior , probabil o sa il duc la garantie , Cu modelele pe care doresti sa le achzitionezi nu am lucrat dar iti pot spune din exparienta ca modelele pe care vrei sa le ei nu o sa poti efectua decat spargeri moderate , slituri , dat jos gresie si faianta , in general lucrari usoare , ptr spargeri in regim mediu si greu iti tre ceva de la 25 de juli on sus
          multumesc pentru raspuns, pentru asta o sa-l folosesc, spart faianta/gresie/canalizare in bucatarie si baie

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #6
            Eu sunt pentru AEG. Si un cunoscut de-al meu care face instalatii apa tot AEG recomanda.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • prafsipulbere
              Membru
              • 09.mai.2008
              • 106

              #7
              sall

              prietene dewalt nu lucreaza cu ungere pe vaselina.sunt scule foarte rezistente si super bune sunt fara intretinerela piston

              Comentariu

              • Lukas39
                Incepator
                • 14.iun.2009
                • 2

                #8
                Re: Ciocan demolator AEG MH5E sau DeWalt D25830K

                Postat în original de da_n
                vreau sa cumpar un ciocan demolator si din cauza bugetului de austeritate am facut o sondare a magazinelor din zona si, incredibil, nu am gasit nici o marca gen Einhell, adica mai ieftin, cel mai ieftin am gasit AEG MH5E (522 euro) si DeWalt D25830K (465 euro), rog cunoscatorii care lucreaza cu asa ceva, adica isi castiga painea de zi cu zi spargand la betoane, sa-mi dea un ajutor in alegerea pe care trebuie sa o fac
                multumesc anticipat

                AEG MH5E
                •Power input 1200 watts
                •Blow energy 13 joules
                •Drilling dia. in concrete 40mm
                •Drilling speed 450rpm
                •Drilling speed soft-hammer mode 350rpm
                •Blow rate (no-load) 2840 bpm.
                •Blow rate soft-hammer mode 2200bpm.

                DeWalt D25830K
                Power Input 1150 Watts
                Blows per Minute 1000-2800 bpm
                Impact Energy 1-11 J
                Tool Holder SDS Max
                Weight 5.9 kg
                Length 460 mm
                Height 243 mm
                Am un Bosch 11 DE Professional.2700ron.Putin folosit.Stare perfecta

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #9
                  Re: Ciocan demolator AEG MH5E sau DeWalt D25830K

                  Postat în original de Lukas39
                  Am un Bosch 11 DE Professional.2700ron.Putin folosit.Stare perfecta
                  Prietene, nu cred ca-i corect ce faci tu din punct de vedere al regulilor forumului, de altfel daca ai citit cu atentie ce am scris eu ai fi vazut ca nu caut o masina la mana a doua, ci vreau o parere a celor care au habar asupra a doua marci care imi cad mie mai bine mie la buzunar.

                  Multumesc tuturor pentru sfaturi, am cumparat DeWalt ca a fost mai ieftin.

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #10
                    Re: Ciocan demolator AEG MH5E sau DeWalt D25830K

                    Postat în original de da_n
                    Postat în original de Lukas39
                    Am un Bosch 11 DE Professional.2700ron.Putin folosit.Stare perfecta
                    Prietene, nu cred ca-i corect ce faci tu din punct de vedere al regulilor forumului, de altfel daca ai citit cu atentie ce am scris eu ai fi vazut ca nu caut o masina la mana a doua, ci vreau o parere a celor care au habar asupra a doua marci care imi cad mie mai bine mie la buzunar.

                    Multumesc tuturor pentru sfaturi, am cumparat DeWalt ca a fost mai ieftin.
                    cum se conporta , primele inpresii ?

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1226

                      #11
                      Re: Ciocan demolator AEG MH5E sau DeWalt D25830K

                      Postat în original de dummy_
                      cum se conporta , primele inpresii ?
                      inca nu l-am folosit, azi l-am adus acasa, saptamana viitoare ma apuc sa sparg la canalizare baie/ bucatarie, canalizarea veche este pe dusumea si o sa o pun ingropata, revin cu impresii

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 442

                        #12
                        omul a incercat..
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          #13
                          Re: sall

                          Postat în original de prafsipulbere
                          prietene dewalt nu lucreaza cu ungere pe vaselina.sunt scule foarte rezistente si super bune sunt fara intretinerela piston
                          stiu de calitatea sculelor DeWalt aceasta este si cauza care na determinat sa il achizitionez
                          modelul de demolator pe care il am este D 25900K SDS MAX / deci ce se intampla , asi dorii sa stiu daca este normal sau ar trebui sa il duc la garantie
                          in momentul punerii in functiune pentru lucrarile de daltuire face un zgamot la piston sau la mecanismul percutor ca si cum ar bate fier pe fier , atunce il comut pe o viteza mica si il folosesc cateva minute in aceea pozitie dupa care comut iara pe o viteza mare de spargere si zgomotul dispare , asi dorii sa aflu o prere de la un utilizator sau cineva cere se ocupa de reparatii , garantii daca este normal , multumesc

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1226

                            #14
                            Re: Ciocan demolator AEG MH5E sau DeWalt D25830K

                            Postat în original de dummy_
                            cum se conporta , primele inpresii ?
                            ai dreptate, e bun pentru spart faianta/gresia, spart in beton pentru canalizare, dar parca n-ar fi rau unul mai energic, el saracul bate dar nu prea am asa spor cum as fi dorit, oricum la banii care i-am dat pe el (465 euro) mi-am facut treaba cu el cum am vrut eu, daca chemam un mester, cheltuiam banii astia, aveam sanse sa nu-mi placa lucrarea facuta si pe deasupra imi place sa fac eu
                            parerea mea, de altfel intaresc ce ai spus si tu mai sus, pentru cine vrea demolator pentru lucrari mai mari/multe 25 J, de la 1500 w in sus

                            Comentariu

                            Procesare...