Casa din bca de 15

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stan constantin 2009
    Incepator
    • 16.iun.2009
    • 18

    Casa din bca de 15

    am cumparat o casa din bca de 15 cu izolatie pe 3 .ce pot face pt o mai buna termoizolatie?
    as dorii sa vopsesc o casa izolata cu polistiren cu un pistol bosch de vopsit . credeti că se poate?
  • flotor68
    Membru
    • 20.apr.2007
    • 191

    #2
    re

    BCA cu grosimea de 15 cm??? nu e cam putin? cred ca este o greseala. BCA-ul de 15 poate fi folosit, eventual, pentru peretii despartitori. Pentru peretii exteriori cred ca cerinta ar fi de 25-30 cm.

    Comentariu

    • floriano
      Incepator
      • 05.iun.2009
      • 23

      #3
      Inca o izolatie pe interior , recomandat beceau de 15 ai numai pt pereti interiori(despartitori). ar fi indicat sa mai bagi o izolatie cu polistiren de cel potin 5 cm
      Stima si respect
      Stima si respect

      Comentariu

      • stan constantin 2009
        Incepator
        • 16.iun.2009
        • 18

        #4
        pot folosi mai bine polistern extrudat sau tot expandat?se poate aplica izolatie de polistern peste alta izolatie?
        as dorii sa vopsesc o casa izolata cu polistiren cu un pistol bosch de vopsit . credeti că se poate?

        Comentariu

        • stan constantin 2009
          Incepator
          • 16.iun.2009
          • 18

          #5
          daca masor acum grosimea zidului este de 25 cm . se poate sa fie 15 bca, 3 plolistern si restul tencuiala. mai stiu de la vecini ca au aplicat polisternul direct pe bca.
          as dorii sa vopsesc o casa izolata cu polistiren cu un pistol bosch de vopsit . credeti că se poate?

          Comentariu

          • vyo
            Incepator
            • 19.feb.2009
            • 59

            #6
            poate este bca de 20 plus 3 cm de polistiren,plus tencuiala
            sa facem lucrari de calitate

            Comentariu

            • stan constantin 2009
              Incepator
              • 16.iun.2009
              • 18

              #7
              am mai masurat odata si total este 22-23 cm
              as dorii sa vopsesc o casa izolata cu polistiren cu un pistol bosch de vopsit . credeti că se poate?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Polistiren expandat sau extrudat de 3cm?

                Comentariu

                • stan constantin 2009
                  Incepator
                  • 16.iun.2009
                  • 18

                  #9
                  polistern din acela alb cred ca este expandat, nu?totusi ce solutie imi puteti da?
                  as dorii sa vopsesc o casa izolata cu polistiren cu un pistol bosch de vopsit . credeti că se poate?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Indepartati izolatia actuala si realizati un termosistem nou utilizand un polistiren EPS 80 (densitate 15 kg/mc) cu o grosime de 8-10cm.

                    Comentariu

                    • stan constantin 2009
                      Incepator
                      • 16.iun.2009
                      • 18

                      #11
                      nu se poate pune polistiren de 5 peste cel de 3 ? si asa credti ca este de ajuns pt o termoizolare eficenta?
                      as dorii sa vopsesc o casa izolata cu polistiren cu un pistol bosch de vopsit . credeti că se poate?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Doua straturi de polistiren cu proprietati diferite pot lucra diferit, mai ales ca al doilea strat de polistiren poate sa nu fie de calitate fatada.
                        Pot aparea solicitari mecanice intre starturi si fisuri.
                        Nimeni nu va poate garanta modul de comportare al unui astfel de termosistem.

                        Comentariu

                        • stan constantin 2009
                          Incepator
                          • 16.iun.2009
                          • 18

                          #13
                          inteleg, dar teoretic o dubla izolatie cu 3 si 5 ar echivala una de 8? iar daca prinderea s-ar face cu acele ciuperci mai pot apararea fisuri?
                          as dorii sa vopsesc o casa izolata cu polistiren cu un pistol bosch de vopsit . credeti că se poate?

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Re: Casa din bca de 15

                            Postat în original de stan constantin 2009
                            am cumparat o casa din bca de 15 cu izolatie pe 3 .ce pot face pt o mai buna termoizolatie?
                            Vad ca aveti ca locatie Buzau . Bca de 15 ? stilpii ce grosime au ??? Cum este facuta structura de rezistenta ???? Cred ca asta este mai important decit izolatia . Buzau = zona cu risc seismic maxim .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            Procesare...