Cum se leaga o siguranta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #46
    nu

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      #47
      Nu are importanta unde legati dar e bine sa stiti pentru dvs unde este faza si unde este nulul. Am incercat ca in desenul dvs sa va arat cum ati putea face. eu folosesc Myf (Vlpy) de 6. Asigura un contact sigur si nu sunt probleme in timp.

      Comentariu

      • bassu
        Membru Marcant
        • 25.nov.2008
        • 475

        #48
        Desenul.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Jamy
          Incepator
          • 08.oct.2010
          • 38

          #49
          dar acel element care sa asigure legarea barelor tip piptene de conductor de unde sa il cumpar ca in zona la mine nu am gasit pe stoc?

          Comentariu

          • ucenicul.tanar
            Incepator
            • 25.aug.2009
            • 98

            #50
            Eu am gasit clemele acelea speciale care se prind langa pieptene in baumax.

            In lipsa acelor cleme insa, am folosit conductor rigid (unifilar) cu sectiunea de 4 mmp, indoit in doua (in forma de U) la capatul unde intra sub pieptene, ca sa rezulte o forma cat de cat plata si "stabila".
            Fișiere Atașate
            It works better if you plug it in.

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #51
              Acelasi lucru se poate face si cu Vlpy. E in functie de ce gaseste pe piata.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Maiorul
                Incepator
                • 10.feb.2016
                • 11

                #52
                Răspuns la: Cum se leaga o siguranta

                Buna ziua ,

                Am si eu panoul urmator Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Panou electric.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	171,4 KB 
ID:	627501 si dupa cum vedeti meseriasul a pus conductorul de aluminiu(care vine de afara) impreuna cu cupru si face scateie sau s-a si incis la un mimendat . Momentan a rezolvat cat de cat asezand/strangand mai bine firele .
                Obs. Fiecare apartament are siguranta automata proprie de 25A pe scara langa contor , bipolara dar nu stiu ce fuctie mai are .

                Am zis ca daca tot face probleme sa schimb toate sigurantele cu unele de la Schneider si un Disjunctor diferential DPNa Vigi 25 A 30 mA A9D34625 sa fac ceva mai serios .

                Cam asa ar fi schema , am pstrat acelasi aperaj ca si acum la sigurante dar as putea pe circuitul unde nu am masina sa pun sigurante de 20A si la circuitul de lumina sa pun 10A (pe unul din circuite am mai multe spoturi de 35W-sufragerie-) .

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Proiect sigurante.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	111,6 KB 
ID:	627502

                Nu am mai desenat si impamatarea...exista si ea pe fiecare circuit al prizelor .

                Intrebari ar fi :
                -Sa folosesc acel Disjunctor diferential sau sa pun o siguranta de 25A ca cele de la priza...ideea ca vreau ca firele care vin de afara (aluminiu ) sa intre doar ele in sigurante ....nu cum este acum aluminiu si bagat lang ele cupru

                Comentariu

                • kdyalex
                  Incepator
                  • 26.iun.2012
                  • 62

                  #53
                  Răspuns la: Cum se leaga o siguranta

                  Verificand tablou electric am constatat ca sigurantele automate sunt invers adica in loc ca limentarea sa intre de sus ea intra de jos si iesirea e sus. Cu toate ca sigurantele sunt puse corect. E vre o problema?

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #54
                    Răspuns la: Răspuns la: Cum se leaga o siguranta

                    Postat în original de kdyalex
                    ... E vre o problema?
                    Nu, nu este nicio problema.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    Procesare...