Cum se leaga o siguranta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariano39
    Incepator
    • 15.ian.2009
    • 34

    Cum se leaga o siguranta

    Imi cer scuze dar citind topicele din aceasta rubrica nu am gasit (sau poate am sarit) cum se leaga o siguranta fuzibila, fie ea de 10 A, 16A sau marimi mai mari, la montarea intr-un tablou.
    Ma refer la legarea fazei si nulului chiar si pamantarea la siguranta fuzibila si chiar intre ele (punti de legatura etc).
    Chiar m-ar interesa deosebit acest lucru, daca sunt si ceva poze ar fi mai usor de inteles.
    Imi cer din nou scuze ca am deschis un nou topic, si multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde!
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Pai in primul rand dvs ce tablou cu sigurante aveti? Daca sunt cu elemente fuzibile atunci alimentarea se leaga pe barele din mijloc si iesirile pe suruburile din exterior. Daca aveti tablou cu sigurante automate atunci in functie de cate circuite aveti, grupati sigurantele pe o sina de prindere care de regula este furnizata in respectivul tablou si apoi in partea de sus introduceti alimnetarea principala si in partea de jos aveti iesirile spre consumatori.
    Fișiere Atașate
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Aicvi aveti varianta pentru sigurante automate.
      Fișiere Atașate
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • mariano39
        Incepator
        • 15.ian.2009
        • 34

        #4
        Va multumesc foarte mult D-le raducu_ilie,as mai avea o intrebare.Cineva mi-a legat tabloul in felul urmator si mi-a spus ca este in regula..As dori sa-mi spuneti daca este ok!
        Imi cer scuze ca nu ma prea pricep,dar eu am vazut ca a legat toate nulurile printr-o punte sau doua de legatura din acelea mai mari si la prize si la iluminat,toate pamantarile iar la fel,apoi a facut punte la sigurante intre ele in partea de jos una cu cealalta(doar fazele).Mi-a spus ca este ok...eu nu ma prea pricep,dar curentul in casa functioneaza si la prize si la becuri,totusi mi-am pus intrebarea daca este ok.
        Precizez ca sigurantele le am in felul urmator :la iluminat am o siguranta fuzibila de 10A,apoi urmeaza una de 24A(pt.prize),apoi mi-a legat fire separate pt. cuptorul cu microunde tot de 24A,si mai mi-a pus una separata pt. masina de spalat din aceea cu test care este destul de scumpa(de la LEgrand 135lei)de 16A.Mentionez ca la general(am monofazic) am pusa siguranta de la Electrica de 32A tot ceva cu test.Am o singura problema si sunt deosebit de nedumerit si as dori sa stiu cand la ce fel de scurt trebuie sa sara sigurantele din tablou,ca la mine sare si in tablou si la general la orice scurt(faza- nul,sau faza pamantare la masina de spalat.Nu ar trebui sa sara doar in tabloul de sigurante si nu si la General.La masina de spalat nu are nici un efect aceea siguranta cu test care o am pe direct de la tablou la masina.Normal este ca sa sara aceea si nu si cea de la general.Va rog spuneti-mi daca este ok situatia mai sus mentionata .O sa incerc sa fac cateva poze ca sa va arat mai clar cum este legat tabloul si ce sigurante am pe el.Va multumesc anticipat.

        Comentariu

        • patcas marina
          Incepator
          • 19.iun.2009
          • 27

          #5
          buna domnul mariano39.eu am avut asemenea tablou de care ziceati dumneavoastra.mie mi s-a parut pana acum catva timp bunicel sistemele de tablouri cu fuzibili doar ca la cumpararea tabloului erau doar 10A pe ambii 4 fuzibili.dar dupa ce am facut instalatia electrica cand am bagat un motor de 1,8KW mi-a bubuit din prima.dar dupaia am bagat pe 25A la prize,chiar nu e nevoie.20A ajung.chiar 16 pt o casa.si nu am mai avut probleme.dar dupa un timp nu de mult mi-am inlocuit tabloul cu fuzibili si am bagat automat.are mai multe functii,si difera si ce bagi in el.o poza va arat sa vedeti.
          Fișiere Atașate
          patcas marina

          Comentariu

          • patcas marina
            Incepator
            • 19.iun.2009
            • 27

            #6
            Acum nu stiu cum sa explic despre legarea conductoarelor in acel tablou, dar daca pentru iluminatul si prizele sunt separat legate si au rezistenta la scurtcircuit prin acele patroane fuzibile totul ar fi ok.
            Dar nu stiu daca sunt sigurante de 24 A, sincer n-am vazut, dar poate sunt.
            Sigurante de 25A am avut si eu in tablou, iar la masina de spalat daca v-a instalat conductori separati aveti o protectie diferentiala ar insemna la defectiunea masinii o sa decupleze automat, in caz ca ajunge faza prin contact cu apa pe firul de inpamantare o sa decupleze.
            In caz ca masina de spalat sau orice aparat o sa folositi in acea priza la atingere cu mana o sa fiti protejati.
            Deci ar decupla, dar mare atentie ca acele sisteme mi s-a zis ca nu decupleaza asa repede la atingere faza+nul.
            La atingere faza+impamantare decupleaza usor, fie prin om acel contact fie printr-un contact direct faza cu inpamantarea.
            Si eu am asemenea, dar e de la moeller si am incercat intamplator sa vad ce functii are.
            Mare atentie si succes!


            Iar despre cazurile la scurtcircuit cum ziceati dumneavoastra, nu este nici o problema ca va decupleaza si de la principal.
            Este cea mai buna protectie asupra aparatelor ce sunt aflate in functiune si protectia casei dumneavoastra.
            Daca aveti controlul in tablou afara atasat pe perete si aveti siguranta cu test inseamna ca aveti o protectie diferentiala de 32A.
            Poate s-ar putea sa aveti si un DPSM-MN, acea siguranta principala pare a fi de la COMTEC!
            Iar cu caderea sigurantelor din tablou este ok la scurtcircuit.
            Daca nu cade cea principala si va cade una din tablou aflati mai repede pe care circuit s-a intervenit scurtcircuit, ma rog!!!
            Dar daca toate prizele sunt legate pe un circuit va trebuii sa verificati la toate daca nu sunteti siguri de ce au sarit.
            Acel modul Legrand si cu cel de la principal sunt protectii diferentiale.
            A meritat banii pe care i-ati dat pe el.
            Eu am dat 104 lei pe al meu, de la Moeller si am vazut ce poate si sunt multumit.
            Obiectele scumpe merita sa fie cumparate! Succese!
            patcas marina

            Comentariu

            • dumitrescu
              Membru marcant
              • 14.sep.2008
              • 330

              #7
              Postat în original de raducu_ilie
              Aicvi aveti varianta pentru sigurante automate.
              E o schema cu sigurante automate bipolare.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Aici este si varianta pentru monopolare.
                Fișiere Atașate
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • mariano39
                  Incepator
                  • 15.ian.2009
                  • 34

                  #9
                  Cele 2 imagini sunt de la tablou,iar cea de a treia e de la general spunea cineva ca este de la comtec,intradevar,iar cele din interior sunt de 25A nu de 24A,imi cer scuze.

                  Comentariu

                  • mariano39
                    Incepator
                    • 15.ian.2009
                    • 34

                    #10
                    Postat în original de mariano39
                    Cele 2 imagini sunt de la tablou,iar cea de a treia e de la general spunea cineva ca este de la comtec,intradevar,iar cele din interior sunt de 25A nu de 24A,imi cer scuze.
                    Prima siguranta e pentru iluminat,a doua este pentru prize ,a treia pt. cuptoorul electric,iar ultima este pt. masina de spalat(16A).Este legat ok,sau o sa am probleme.Multumesc inca o data tuturor celor care mi-au raspuns.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • mariano39
                      Incepator
                      • 15.ian.2009
                      • 34

                      #11
                      Toate acestea descrise mai sus sunt doar pt.parter ,iar la mansarda o sa pun doar doua sigurante una pt.iluminat si alta pt prize,este ok?

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        partial sunt ok sigurantele . parerea mea e ca sunt cam mari cele de 25

                        .

                        Comentariu

                        • patcas marina
                          Incepator
                          • 19.iun.2009
                          • 27

                          #13
                          Domnul mariano39.in acel tablou sunt cam mari 2 sigurante.pentru iluminat e perfect 10A pt o intreaga cladire normala 2 - 3 camere si altele.la prize e cam mult 25A cum ati pus,e perfect 16A,pentru cuptor la fel tot 16A,iar diferentiala Legrand de 30mA pe 16A pentru masina de spalat e perfecta.daca doriti sa inlocuiti cele 2 sig automate Legrand cu 2 de 16A ar fi mai perfect.in rest daca totul functioneaza e ok dar alea de 25A sunt cam greu la declansat pt ce folositi in ele.poate ati observat ca la prize scrie 10 - 16A 230V.e de ajuns 16A. E alegerea dumneavoastra!
                          Cu respect Ionut
                          patcas marina

                          Comentariu

                          • patcas marina
                            Incepator
                            • 19.iun.2009
                            • 27

                            #14
                            acum am observat mai bine ca nu mam uitat doar la Amperi.sunt numai fazele puse pe intreruptoare? nulul de lucru cum l-ati legat! toate nulurile va sunt legate laolalta? si pentru iluminat si cuptor si prize si masina de spalat. la prize sa puneti conductor de 2,5mm si iluminat 1,5mm. eu am un nul de lucru si o faza pe 2,5mm si din ele ies F+N la fiecare disjunctor.doar ca la mine acel diferential e pus in tablou pt ca am contor inauntru.sig de langa diferential sunt inaintea diferentialului legate din care din ele merg in diferential si din diferential merge mai departe.la sig aut de 16A pt prize si 10A pt iluminat si in alta cladire.intradevar diferentialul si o sig de langa el sunt pe 25A pentru ca sunt pe toata instalatia,iar cel cu clama albastra de 20A.langa ele vor veni cele cu 10A si 16A.dar acele sig inca nu sunt asamblate in tablou.mai jos aveti un exemplu cum am eu legat nulul de lucru
                            Fișiere Atașate
                            patcas marina

                            Comentariu

                            • floice
                              Incepator
                              • 10.sep.2007
                              • 94

                              #15
                              Salutare!
                              In sigurantele automate Schneider Electric se pot lega in partea de jos intrarea si in partea de sus iesirea catre consumatori?
                              Multumesc!

                              Comentariu

                              Procesare...