Sistem de ventilatie (DIY)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • franciscf1
    Membru
    • 21.oct.2008
    • 114

    Sistem de ventilatie (DIY)

    pt ca tine in pic si de climatizare am postat aici.

    Am cautat pe net. Toate sistemele de ventilatie sunt pe aluminiu sau fier galvanizat. Nimic pe PVC. Sistemele de tubulatura si racorduri seamana mult cu cele de canalizare.
    Din cauza pretului infernal ma bate gandul sa fac pe PVC. Etanseitatea pt creare presiune se poate rezolva pe PVC. Gurile de vizitare. Cu mici improvizatii si pompa de tubilatura o pot baga in teava.
    Reteaua de ventilatie o sa fie fara schimbator de caldura, deci fara temperaturi ridicate pe instalatie.
    Ce ziceti? Merge ideea? Este PVC mai neigienic sau nesanatos decat Aluminiu?
    Si-a facut cineva sistem de ventilatie la casa?
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    La temperaturi mai ridicate plasticul miroase destul de urit, iar la temperaturi joase poate crapa.
    Cu respect.

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      Am studiat si eu subiectul si principalul motiv contra este propagarea flacarii in caz de incendiu pe structura de ventilatie. alegeti solutii pe metal cu izolatie ignifuga.

      Comentariu

      • franciscf1
        Membru
        • 21.oct.2008
        • 114

        #4
        Gama de temperatura va fii cea de afara vs. cea ambientala. Nu poate fii vorba de supraincalzire doar in caz de incendiu.
        Din cauza diferentelor mari de cost as vrea totusi sa aleg pvc-ul. Ma gandesc ca in timp as putea sa schimb pe metalic in timp, podul fiind accesibil.

        Comentariu

        • davidb
          Membru
          • 03.dec.2012
          • 205

          #5
          Răspuns la: Sistem de ventilatie (DIY)

          Ai realizat ceva in privinta asta? poti sa ne spui cum ai facut?.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            Răspuns la: Sistem de ventilatie (DIY)

            Postat în original de franciscf1
            pt ca tine in pic si de climatizare am postat aici.

            Am cautat pe net. Toate sistemele de ventilatie sunt pe aluminiu sau fier galvanizat. Nimic pe PVC. Sistemele de tubulatura si racorduri seamana mult cu cele de canalizare.
            Din cauza pretului infernal ma bate gandul sa fac pe PVC. Etanseitatea pt creare presiune se poate rezolva pe PVC. Gurile de vizitare. Cu mici improvizatii si pompa de tubilatura o pot baga in teava.
            Reteaua de ventilatie o sa fie fara schimbator de caldura, deci fara temperaturi ridicate pe instalatie.
            Ce ziceti? Merge ideea? Este PVC mai neigienic sau nesanatos decat Aluminiu?
            Si-a facut cineva sistem de ventilatie la casa?
            Este si mai neigenic PVC-ul motivele sunt foarte multe.

            Comentariu

            Procesare...