Montare blat in bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Montare blat in bucatarie

    Sal,

    Treaba sta cam asa: am renovat bucataria si am defiintat mobilierul mizerabil care exista. (vechi de 25 de ani si neintretinut).
    Vorbim de o bucatarie minuscula (1,6 x 1,5) de garsoniera confort doi.
    Dupa ce bag in ea frigider, chiuveta si masina de spalat, locul "de gatit" ramane 85 x 55cm, pe colt. Vreau sa pun un blat acolo.

    Intrebare: cum il montez? Pe pereti as putea sa pun... niste L-uri din metal pe care sa fixez dar... ce fac cu celelalte laturi?
    Am alta solutie in afara de aspectul de masa de bucatarie?
    Si daca nu, cum sa gandesc acel picior? Din ce-l fac si cum sa-l prind?

    Tx!
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    De ce nu-l gindesti ca un corp, cu laterale si 2 usi, 1-2 rafturi in felul acesta poti tine si cite ceva inauntru.
    Cu respect.

    Comentariu

    • ciureanuc
      Membru
      • 15.iun.2009
      • 178

      #3
      Postat în original de tanasie
      De ce nu-l gindesti ca un corp, cu laterale si 2 usi, 1-2 rafturi in felul acesta poti tine si cite ceva inauntru.
      Spatiul e atat de mic incat nu ar putea permite deschiderea usilor.
      Comunistii astia au facut niste garsoniere....

      P.S.: totusi, daca ma gandesc, as putea face un sistem de rafturi, dar fara usi.
      Cum sa gandesc picioarele? Lemn, fier, lipite, prindere cu suruburi?
      Inainte a fost acolo un sistem gen rafturi de bricostore - e schelet metalic (cornier)... exista si o alta varianta, mai estetica?

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Pe vremuri am avut si eu la garsoniera asa ceva din cornier si pe laterale si in fata am avut pusa o perdeluta sau draperie, cum vrei sa-i spui.
        Cu respect.

        Comentariu

        • ciureanuc
          Membru
          • 15.iun.2009
          • 178

          #5
          Postat în original de tanasie
          Pe vremuri am avut si eu la garsoniera asa ceva din cornier si pe laterale si in fata am avut pusa o perdeluta sau draperie, cum vrei sa-i spui.
          Si acum?
          Ai schimbat garsoniera sau ai gasit alta solutie?

          Comentariu

          • diosrl
            Incepator
            • 18.mar.2009
            • 25

            #6
            picioare gasesti la orice magazin de distributie accesorii, sunt ieftine. Se prind cu suruburi autofiletante. Cu blatul mai greu, ia si tu cel mai mic pe care il gasesti, dar tot o sa ai pierdere o gramada... Eu as face din pal la comanda toata mobila, inclusiv blatul respectiv (ala merge mai gros, de 38mm). Si neaparat cu cant ABS sa tina cat de cat la umezeala.

            O poza cu spatiul se poate? Eu am stat intr-o garsoniera incredibil de bine partitionata, acum am umplut 4 camere cu lucrurile infundate in garsoniera aia... care avea si o bucatarie cu 1000 de spatii de depozitare, la fel si baia, si holul, si balconul, era TOT, absolut TOT exploatat la maxim cu nise, rafturi, dulapuri, usite, de la pat la cuier sau masa de tv, si pana la locasul masinii de spalat. Toate aveau niste spatii de depozitare. Pe balcon aveam biroul

            Comentariu

            Procesare...