Masina de tuns iarba termic/electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Arha
    Membru
    • 24.iul.2007
    • 260

    Masina de tuns iarba termic/electrica

    Exact un an de zile am folosit o masina electrica de tuns iarba: BOSCH ROTAK 32
    Saptamana trecuta masina electrica s-a stricat (un rulment busit cred) si mi-am luat
    o masina de tuns iarba cu motor termic (benzina): MURRAY 550 cu autotractiune.

    N-am sa fac o paralela intre cele doua modele sunt din clase total diferite ca constructie si putere.
    Am sa descriu doar avantaje/dezavantaje si prejudecati (ale mele) emise vizavi de cele doua
    tipuri (electric/termic) de masini de tuns iarba.

    Suprafata mea de iarba este de aproximativ 300 mp (cu parti pe care am iarba si nu gazon). Masina pe
    bezina n-am folosit-o decat o singura data pana acum.

    Putere/marime masina:
    - N-am observat nici o diferenta la puterea masinilor. Am folosit ROTAK-ul si la iarba (nu gazon) inalta de
    30-40 cm. Niciodata n-a dat rateuri si nu s-a oprit.
    - Sacul conteaza, la ROTAK avem 25l la Murray am 60, ma opresc mai rar, merge mai repede treaba.
    - Mai lung cutitul la Murray merge mai repede treaba. La acest capitol nu cred ca exista diferente
    intre electrice/termice. Cu o masina electrica mai mare cred ca mergeam la fel de repede si masina termica.


    Fir electric:
    - am tuns un an cu masina electrica, aranjarea firul tarat dupa masina imi intrase in relfex. N-am taiat
    niciodata firul cu masina.
    - cand am trecut la masina pe benzina lipsa firului a fost o surpriza placuta.
    Nu conteaza foarte tare firul electric (desi ma intindeam pe 30 ml cu firul) dar este mai comod fara fir electric.


    Zgomot:
    - nici o diferenta, poate un pic mai galagioasa cea termica


    Manevrabilitate/Teren accidentat:
    - Prima data am zis ca greutatea masinii de tuns iarba nu conteaza. CONTEAZA ENORM:
    ROTAK - 4 KG
    Murray - 40 KG
    Practic, dupa ce tundeam cu ROTAK-ul nu mai trebuia sa bag trimarul. La cat de usoara/mica este masina
    puteam sa o bag aproape in orice loc. O ridicam de manere si o foloseam ca trimer

    La Murray s-a terminat cu jucaria. Dupa ce am tuns iarba am luat trimerul !

    - Masinile termice (poate nu toate modelele) mai sunt dezavantajate daca ai teren in panta, nu este indicat
    sa o inclini mai mult de 10 grade (cel putin la modelul meu)

    - Cand am luat masina termica nu m-am uitat la AUTOTRACTIUNE, a fost cu autotractiune pentru ca asa s-a nimerit.
    Dupa ce am folosit masina mi-am schimbat total parerea. Daca va luati masina termica neaparat sa fie cu
    AUTOTRACTIUNE iti usureaza extrem de mult mult munca.


    Intretinere/Fiabilitate
    - Masina termica am folosit-o doar o singura zi pana acum. Daca nu apara probleme deosebite in afara de a pune benzina
    si din cand in cand ulei nu exista nici o problema in plus
    - Rotak 32 s-a stricat dupa ce am folosit-o aproximativ 2 ani, 1 an eu si inca un an inainte de catre fostul proprietar.
    N-am sa arunc cu pietre pentru ca am forjat-o puternic, n-am avut mila de ea. Iar daca schimb rulmentul o mai pot folosi
    inca multa vreme.
    Fișiere Atașate
  • danecdan
    Membru
    • 03.iul.2009
    • 120

    #2
    chiar daca din avatar...

    ,,,nu reiese ,...Eu sint Roman, eu am de tuns cam 200m/p, si ma enerva faptul ca tre sa cosesc...nu se alta dar, 1. nu stiu cum,...si 2. nu am coasa,...asa ca am facut o masina de tuns iarba din urmatoarele...:

    1. o calota de la un boiler electric:
    2. un motor de masina de spalat ;
    3. un cadru de portbagaj pentru biciclete ;
    4. un termostat de boiler electric :
    5. un condensator de 400v 30pf
    6. 4 roti de pat de spital.

    ...Masina asta de tuns iarba...dar si gazon, are urmatoarele avantaje fata de una cumparata din comert ...
    Motorul nu se arde ..NICODATA, termostatul folosit la boilerul electric pentru a intrerupe alimentarea cu energie electrica a rezistentei de incalzire a apei, acum ,...este folosit ca protectie a motorului, cind motorul se incalzeste peste valorile admise...termostatul ,intrerupe alimentarea pina cind motorul se raceste...
    Si alt lucru important, tunde iarba de 25-30 cm , prin decupajul din fata calotei,(ca dintii de rechin) iarba este aplecata in asa fel incit cutitul ajunge s-o apuce si s-o taie, cea ce la masina de tuns gazon ...nu se intimpla...
    Asa sintem noi Romanii..saraci dar cu ideei...
    Fișiere Atașate
    Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      danecdan Privind avatarul dvs si ce-ati facut mi-am adus aminte de o carte citita in copilarie , carte scrisa de un scriitor rus . Un veteran de razboi intors acasa , in rusia saracita de razboi , a mesterit din ce-a gasit si el , o masina .... Ajunsese eroul satului , geniul local ....desi undeva , cineva , il privea ca pe un potential pericol ....gindea prea mult si era mai istet decit prevedea norma ! Felicitari pentru realizare ! Asteptam tractorasul agricol multifunctional cu motor de mixer .......
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #4
        danecdan interesanta masina, felicitari, pacat ca n-ai pus poza cu mecanismul de taiat si cum cum lucreaza, sa vedem gazonul in urma ei

        Comentariu

        • danecdan
          Membru
          • 03.iul.2009
          • 120

          #5
          va cer iertarem aveti dreptate...

          -...aseara am si dat fuga pe peluza din fata casei sa tund iarba pentru a putea face poze....

          Se intimpla sa ma amuz de multe ori cind tund iarba in fata casei, asta fiind in strada, cind trec curiosi si ma intreaba...dar ce model este masina de tuns iarba...?, care masina de tuns Iarba ? asta-i masina de spalat pentru un teren accidentat, cu denivelari, montarea unor roti cu diametrul de 20-25 cm ar rezolva problema..., cit despre iarba tunsa ....va jur ca sa indesit peste poate...era sa uit cutitul este facut dintr-un fier "mort", pentru ca am preferat sa-l ascut mai des decit sa dau cu un cutit otelit in vre-un fier sau piatra si sa se rupa, aruncat fiind in piciorul cuiva...

          O zi buna si frumoasa tuturor...
          Fișiere Atașate
          Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

          Comentariu

          • DYC
            Membru marcant
            • 28.iul.2008
            • 386

            #6
            Frumos lucrat, singurul dezavantaj este ca tre sai ai ceva muschi ca sa o folosesti, presupun ca este grea. In rest principiul este identic cu al celor din comert.
            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de DYC
              [...] tre sai ai ceva muschi ca sa o folosesti [...]
              Nu-i nimic, chiar dacă acum nu ai, o să ai după un an de tuns iarba.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                important este ca omul isi face treaba cu o scula proiectata si realizata de el, bravo inca odata

                Comentariu

                • danecdan
                  Membru
                  • 03.iul.2009
                  • 120

                  #9
                  ultumesc tuturor....

                  Multumesc tuturor pentru aprecieri si ...critici...cit despre muschii pe care am sa-i fac dupa un an de tuns iarba....N`o sa fie...., pentru ca la mine la Sibiu am 6 luni IARNA....si atunci prefer sa ma dau cu sania din schiuri...
                  ...in fata , sub ghidon are si un inel unde se prinde o Stanga de tractat pentru a fi trasa de un ATV.....
                  Fișiere Atașate
                  Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

                  Comentariu

                  • DYC
                    Membru marcant
                    • 28.iul.2008
                    • 386

                    #10
                    Foarte frumos, ori aveti prea mult timp liber ori e o pasiune sa faceti din .... bici!!!
                    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                    Comentariu

                    • danecdan
                      Membru
                      • 03.iul.2009
                      • 120

                      #11
                      Postat în original de DYC
                      Foarte frumos, ori aveti prea mult timp liber ori e o pasiune sa faceti din .... bici!!!
                      ...nu facem nimic rau atita timp cit nu mincam seminte ironizind pe altii...
                      Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Sint convins ca mai aveti inventii ! Daca doriti puteti sa ne prezentati si altele , poate ne mai vin idei ......
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • danecdan
                          Membru
                          • 03.iul.2009
                          • 120

                          #13
                          Postat în original de Mircea G
                          Sint convins ca mai aveti inventii ! Daca doriti puteti sa ne prezentati si altele , poate ne mai vin idei ......

                          ....bine, ...dar, farfuria zburatoare nu v-o arat, cu aia ma dau numa noaptea,...dar si xiua cind nu ma vede nimeni...
                          Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de danecdan
                            Postat în original de Mircea G
                            Sint convins ca mai aveti inventii ! Daca doriti puteti sa ne prezentati si altele , poate ne mai vin idei ......

                            ....bine, ...dar, farfuria zburatoare nu v-o arat, cu aia ma dau numa noaptea,...dar si xiua cind nu ma vede nimeni...
                            Dar ne puteti spune ce motor are !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Gabones
                              Incepator
                              • 01.apr.2009
                              • 16

                              #15
                              frumos , chiar buna treaba . acum intr-o zi i explicam la un coleg care are ceva firma de intretiere spatii verzi si i-a venit sa rada daca incerc sa fac asa ceva. Las ca daca ma apuc de treaba o sa postez si eu poze ... felicitari inca o data ... daca nu ma descurc o sa revin cu intrebari .

                              Comentariu

                              Procesare...