+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 22

Subiect: Montarea unui ventilator in baie fara aerisire

Am fost deja atentionat de administrator ca nu am voie sa montez ventilatorul la baie si am vecini foarte reclamagii,asa ca nici nu are rost sa incerc.Asta e...

Banned - Exclus de pe forum -
    Data înscrierii
    10.05.2009
    Posturi
    1.229
    Citat Postat în original de livyuc
    Am fost deja atentionat de administrator ca nu am voie sa montez ventilatorul la baie si am vecini foarte reclamagii,asa ca nici nu are rost sa incerc.Asta e...
    cu putin noroc s-ar putea nici sa nu simta ca ai asa ceva, repet, nici eu nu am stiut ca vecinul de sub apartamentul meu are, pana nu am vazut si stiu ca e in functie, pe aceeasi coloana cu mine, coloana nefiind construita pentru acest sistem, am stat un an fara si nu am simtit nimic, eu cred ca merita incercat, investitia nu cred ca e mare, beneficiul fiind considerabil, zic eu

E o prostie dupa mine.
    Ce taina are administratorul? Sa isi vada de treburile lui.

Daca aceasta coloana de aerisire este corect realizata nu vor fi probleme. In mod normal coloana unui apartament de la parter se uneste cu coloana apartamentului de la etajul 1 undeva la etajul 2. Se merge pana la ultimul etaj in acest fel iar ultimul etaj are evacuarea separata.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

De ce trebuie sa stie administratorul,ca pui tu ventilator in baie.El sa se ocupe de altele mai importante pt bloc,nu de asta,eu am de 7 ani ventilator in baie ce sa fac daca nu am fereastra/?au si vecinii ventilatoare si nu vine nici un miros pentru ca ,coloana este exact cum a zis Viorel[VYS]corect realizata,asa ca pune-ti ventilatorul si nu te mai lua dupa reclamagii ,pana la urma o sa platim si aerul pe care-l respiram,prea multe normative si legi aiurea...

Eu cred ca din punct de vedere logic nu vor fi probleme. In fond ce face ventilatorul... accelereaza ventilatia NATURALA. Nu crec ca vecinii vor sti sau vor resimti efectul DEVASATOR al ventilatorului.
    eu l-as pune fara probleme

Numai bine
    Imi place lumina!

Citat Postat în original de komy
    Eu cred ca din punct de vedere logic nu vor fi probleme. In fond ce face ventilatorul... accelereaza ventilatia NATURALA. Nu crec ca vecinii vor sti sau vor resimti efectul DEVASATOR al ventilatorului.
    eu l-as pune fara probleme

Numai bine
    Nu prea aveti dreptate !! In fond (!) aerul accelerat va iesi prin proxima gaura , adica pe la vecini ... Asta era ideea ! daca vreti o ventilatie buna ar trebui montat un extractor in capatul coloanei de ventilatie adica pe acoperis .

Domnule Mircea_G, aici aveti dreptate... mi se pare mult mai logic solutia data de dumneavoastra...
    (la cazul de fata nu stiu sincer cat ajutor va fi cu un extractor, caci o astfel de implementare cere costuri din partea tuturor vecinilor, si nu stiu cat succes veti avea)

Numai bine!
    Imi place lumina!

si iarna ce face trage caldura de la toti afara?

eu sincer... mi-as pune venitalorul...
    Imi place lumina!

Citat Postat în original de dumitrescu
    si iarna ce face trage caldura de la toti afara?
    Mare caldura ! Nu ! Asigura ventilatia ! Aceea de care multi uita pe timp de iarna , pe motiv ca "iese" caldura ! Nesanatos , chiar periculos ! De altfel , iarna , daca vedeti pe strada oameni galbejiti sint tocmai cei fara aerisire la apartament . Putrezi ( de boli) de galbeni !

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Ventilator la centrala fara gazeificare
    De stelian-marculesti în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 08.01.2013, 19:17
  2. Ventilator baie
    De nu conteaza în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.05.2011, 07:23
  3. Ventilator aerisire baie
    De flocampean în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.06.2010, 08:57
  4. Ventilator + bec la baie
    De ciureanuc în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 23.11.2009, 11:14
  5. Montaj ventilator baie
    De dreqonline în forumul Igrasie, Mucegai si Condens
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 26.07.2008, 06:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi