Montarea unui ventilator in baie fara aerisire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • livyuc
    Incepator
    • 02.mar.2008
    • 37

    Montarea unui ventilator in baie fara aerisire

    Renovez apartamentul situat la parterul unui bloc de patru etaje si am avut intentia de a monta un ventilator in baie .Montarea lui am vrut sa o fac in locul sitei situate in gura de ventilatie naturala ,dar administratorul a spus ca este ilegal montarea acestui ventilator(desi baia nu are geam exterior) deoarece se creaza suprapresiune si ajunge mirosul in apartamentele superioare.
    As ruga un raspuns competent si urgent si daca exista o legiferare in acest sens.
    Multumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Cam este adevarat ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • livyuc
      Incepator
      • 02.mar.2008
      • 37

      #3
      Multumesc pentru raspuns.
      Acum vreau sa instalez o hota la bucatarie cu tubulatura prin perete in exterior.Pot fii comentarii si pe tema asta???

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de Mircea G
        Cam este adevarat ....
        Ce anume? Aspectul legal sau cel tehnic?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de RaduCA
          Postat în original de Mircea G
          Cam este adevarat ....
          Ce anume? Aspectul legal sau cel tehnic?
          Ma gindeam la aspectul tehnic.
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Re: Interzis montarea unui ventilator in baie fara aerisire

            Postat în original de livyuc
            Renovez apartamentul situat la parterul unui bloc de patru etaje si am avut intentia de a monta un ventilator in baie .Montarea lui am vrut sa o fac in locul sitei situate in gura de ventilatie naturala ,dar administratorul a spus ca este ilegal montarea acestui ventilator(desi baia nu are geam exterior) deoarece se creaza suprapresiune si ajunge mirosul in apartamentele superioare.
            As ruga un raspuns competent si urgent si daca exista o legiferare in acest sens.
            Multumesc.
            Verificati cu o flacara daca aveti tiraj natural cat de cat.La unele blocuri fiecare apartament are tubulatura personala.Asa ca nu se "amesteca" mirosurile. Daca aveti o singura coloana de aerisire puteti masca sita cu un capac cu sita mai estetic,desi am legat la multe bai ventilatoare fara obiectii din partea co-locatarilor.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • livyuc
              Incepator
              • 02.mar.2008
              • 37

              #7
              In problema ventilatorului pentru baie ma interesa problema legala,mai ales in cazul cosului de ventilatie care este comun cu apartamentele superioare.
              La fel ma intereseaza si raspunsul pentru tubulatura necesara la hota.Este legal sa perforez peretele exterior pentru montarea ei??
              Multumesc.

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #8
                Postat în original de livyuc
                Este legal sa perforez peretele exterior pentru montarea ei??
                Multumesc.
                Atata timp cat nu e afectata structura de rezistenta e OK.O gaura de 110 mm in perete nu afecteaza.A-ti putea merge la primarie sa intrebati de o eventuala autorizatie de strapungere,dar eu nu am auzit inca de asa ceva,pt o gaura de hota.....si-am legat destule.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • livyuc
                  Incepator
                  • 02.mar.2008
                  • 37

                  #9
                  Sunt decis! Nu montez ventilator la baie dar gaura pentru hota este ca si facuta...Numai bine!!

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #10
                    Postat în original de livyuc
                    Sunt decis! Nu montez ventilator la baie dar gaura pentru hota este ca si facuta...Numai bine!!
                    parerea mea este sa-ti montezi si ventilator in baie, multi au pus la bloc si le folosesc fara probleme si nu cred ca toate blocurile au infrastructura proprie pentru asa ceva, vorbind de aspectul tehnic
                    investitia nu e prea costisitoare, taci din gura, cumpara-l si monteaza-l, daca ai reclamatii il dai jos, oricum este foarte bun
                    eu asa am facut si n-am avut probleme, mentionez ca coloanele de aerisire baie si bucatarie sunt comune la toata scara, sunt construite din segmente prefabricate (un fel de boltari goi la mijloc), intamplator am vazut ca si vecina de jos are si ventilator in baie si exhaustor in bucatarie in functie
                    cand eu m-am mutat in apartament, baia nu avea ventilator, nici instalatia electrica aferenta, in concluzie infrastructura nu a fost conceputa,in opinia mea pentru sistem de ventilatie fortata

                    Comentariu

                    • livyuc
                      Incepator
                      • 02.mar.2008
                      • 37

                      #11
                      Am fost deja atentionat de administrator ca nu am voie sa montez ventilatorul la baie si am vecini foarte reclamagii,asa ca nici nu are rost sa incerc.Asta e...

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #12
                        Postat în original de livyuc
                        Am fost deja atentionat de administrator ca nu am voie sa montez ventilatorul la baie si am vecini foarte reclamagii,asa ca nici nu are rost sa incerc.Asta e...
                        cu putin noroc s-ar putea nici sa nu simta ca ai asa ceva, repet, nici eu nu am stiut ca vecinul de sub apartamentul meu are, pana nu am vazut si stiu ca e in functie, pe aceeasi coloana cu mine, coloana nefiind construita pentru acest sistem, am stat un an fara si nu am simtit nimic, eu cred ca merita incercat, investitia nu cred ca e mare, beneficiul fiind considerabil, zic eu

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Postat în original de livyuc
                          Am fost deja atentionat de administrator ca nu am voie sa montez ventilatorul la baie si am vecini foarte reclamagii,asa ca nici nu are rost sa incerc.Asta e...
                          E o prostie dupa mine.
                          Ce taina are administratorul? Sa isi vada de treburile lui.

                          Daca aceasta coloana de aerisire este corect realizata nu vor fi probleme. In mod normal coloana unui apartament de la parter se uneste cu coloana apartamentului de la etajul 1 undeva la etajul 2. Se merge pana la ultimul etaj in acest fel iar ultimul etaj are evacuarea separata.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • DanielF_67
                            Membru marcant
                            • 22.mar.2007
                            • 336

                            #14
                            Postat în original de livyuc
                            Am fost deja atentionat de administrator ca nu am voie sa montez ventilatorul la baie si am vecini foarte reclamagii,asa ca nici nu are rost sa incerc.Asta e...
                            De ce trebuie sa stie administratorul,ca pui tu ventilator in baie.El sa se ocupe de altele mai importante pt bloc,nu de asta,eu am de 7 ani ventilator in baie ce sa fac daca nu am fereastra/?au si vecinii ventilatoare si nu vine nici un miros pentru ca ,coloana este exact cum a zis Viorel[VYS]corect realizata,asa ca pune-ti ventilatorul si nu te mai lua dupa reclamagii ,pana la urma o sa platim si aerul pe care-l respiram,prea multe normative si legi aiurea...

                            Comentariu

                            • komy
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2008
                              • 442

                              #15
                              Eu cred ca din punct de vedere logic nu vor fi probleme. In fond ce face ventilatorul... accelereaza ventilatia NATURALA. Nu crec ca vecinii vor sti sau vor resimti efectul DEVASATOR al ventilatorului.
                              eu l-as pune fara probleme

                              Numai bine
                              Imi place lumina!

                              Comentariu

                              Procesare...