Vibratii masina de spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Helfer
    Incepator
    • 23.iul.2008
    • 59

    Vibratii masina de spalat

    buna ziua, am cumparat de curand o masina de spalat Bosh si la prima spalare cu rufe am constatat ca vibreaza prea tare pentru o masina noua. este asezata la boloboc si sta pe parchet laminat in holul apartamentului. puteti sa imi dati un sfat in legatura cu asta?
    Multumesc!
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    #2
    incerca si tu un covor de cauciuc sub masina asa o sa atenueze socurile mai usor si nu o sa mai vibreze....

    Comentariu

    • evisceratum
      Membru marcant
      • 29.aug.2006
      • 410

      #3
      ati scos suruburile de fixare a cuvei la transport?
      Daca da, de multe ori montarea masinii pe un covor de cauciuc mai mult inrautateste problema, reduce doar zgomotul. Altfel daca masina e noua nu cred ca aveti ce mai face

      Comentariu

      • Helfer
        Incepator
        • 23.iul.2008
        • 59

        #4
        ma gandesc sa scot parchetul laminat ca sub el este polistiren si nu prea e cine stie ce rigid si sa pun gresie in zona unde e masina. am scos toate suruburile de la cuva.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #5
          Re: vibratii masina de spalat

          Postat în original de Helfer
          [...] la prima spalare cu rufe am constatat ca vibreaza prea tare pentru o masina noua. este asezata la boloboc [...]
          S-ar putea să provină şi de la ceea ce aţi pus la spălat (personal, am constatat că apar aceste vibraţii dacă se pune ceva gen pătură, nu şi dacă se pune o încărcătură cu mai multe piese - problemă de distribuţie a sarcinii la operaţiunea de stoarcere).
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • connex1978
            Incepator
            • 26.iun.2009
            • 7

            #6
            scoateti toate suruburile de blocaj 4 sau 5 la numar

            Comentariu

            • Helfer
              Incepator
              • 23.iul.2008
              • 59

              #7
              sunt 4. le-am scos si piulitele au cazut in tava asa cum scrie in carte. daca uitam de un surub ma gandesc ca nu ar fi mers cuva deloc.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Nu este tocmai un subiect de instalatii electrice dar vom incerca sa raspundem:
                - suruburile blocheaza sistemul de amortizare al cuvei nu neaparat si rotatia acesteia, deci va merge probabil si cu unele suruburi ramase;
                -aranjarea rufelor in cuva trebuie facuta cum scrie in carte;
                -suprafata pe care sta masina poate sa nu fie perfect dreapta, lucru care poate fi compensat prin reglarea picioruselor masinii.

                Vibratia se produce doar in timpul stoarcerii sau si in rest?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Helfer
                  Incepator
                  • 23.iul.2008
                  • 59

                  #9
                  scuze daca am deschis tema aici dar nu stiam exact unde sa o incadrez. am scos sigur toate suruburile iar vibratiile se produc in timpul stoarcerii rufelor (am pus cateva prosoape si lenjerie de pat). cu aranjarea rufelor in cuva... sincer le-am pus cum mi-au venit la mana. o sa mai ma uit azi la picioruse. masina sta pe parchet si am reglat-o la boloboc.
                  mersi de sfaturi

                  Comentariu

                  • faraonu
                    Membru
                    • 23.oct.2005
                    • 208

                    #10
                    poti sa iei niste bucati de textil( gen patura mai veche) si sa faci niste petice cam cat o mana deschisa... sa pui mai multe straturi 4-5 si apoi sa le pui sub picioarele masinii de spalat.

                    ridici apoi capetele si le infasori cu izolirband sau sfoara ca sa ramana prinse de piciorele masinii.


                    poti incerca sa pui si ceva mai greu (dar care sa nu zgarie) pe masina de spalat.


                    faptul ca tremura se datoreaza faptului ca rufele, atunci cand incepe centrifugarea, nu sunt distribuite tocmai egal in cuva.

                    vezi daca poti reduce sau creste nr de rotatii la centrifugare.

                    poate descoperi o valoare care sa nu iti dea rezultatele astea nasoale

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 442

                      #11
                      Sincer eu as da un telefon la cei care se ocupa cu service-ul masinii pentru o "consultatie", mai ales ca masina este noua. Masinile cu ceva nume in ele sunt concepute sa nu vibreze sau sa trepideze "anormal".
                      In nici un caz o masina NOUA(adica cu garantie ) nu ar trebui sa functioneze anormal.

                      Numai bine.
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • dumitrescu
                        Membru marcant
                        • 14.sep.2008
                        • 330

                        #12
                        ca sa nu vibreze trebuie incarcata la sarcina inscrisa in cartea tehnica.atunci cind bagi rufe mai putine se descentreaza cuva pentru ca rufele se aduna intr-o parte a cuvei

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12976

                          #13
                          Daca nu scoteai suruburile, masina pleca din loc datorita vibratiilor.
                          Nu stiu cum este masina ta dar la mine suruburile de blocaj sunt prezoane (fara piulita).
                          O masina merge fara vibratii chiar daca este incarcata cu mai putine rufe, nu este obligatoriu sa o incarci cu 5-6 kg de rufe (de exemplu programele rapide merge la capacitate de 50% din nominal).
                          Parchetul nu are nici o vina, la greutatea masinii nu ar trebui sa fie probleme daca cele patru picioare ale ei sunt bine fixate.
                          Si eu tot pe parchet am acum masina de spalat si nu sunt probleme.
                          In interior, tot ce este pe langa cuva se limiteaza la placi de beton si 3-4 amortizoare intre cuva si carcasa masinii de spalat.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • marsandstars
                            Incepator
                            • 22.oct.2012
                            • 1

                            #14
                            Este normal sa vibreze masina de spalat la programul stoarcere?

                            Buna ziua, am o masina de spalat Ariston veche de 5 ani care nu mi-a facut probleme pana acum doua saptamani, cand ne-am mutat. Dupa ce am instalat-o, am constat ca la stoarcere vibreaza foarte tare (aproape ca nu se mai vad cifrele de pe display), lucru care nu s-a mai intamplat inainte. Am chemat de la service Ariston si a venit un individ care mi-a tinut lectii despre cum se utilizeaza masina de splat, ca asa este normal sa vibreze si ca acelasi lucru se intampla si la masina lui de spalat, chiar mai rau uneori.
                            mai mult ca sigur s-a intamplat ceva in timpul transportului sau a montajului ulerior dar nu stiu ce sa fac, cum sa procedez ca sa rezolv situatia mai repede pentru ca mi-e teama sa nu se produca vreo defectiune la masina din cauza acestor vibratii puternice.
                            Va multumesc!

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1042

                              #15
                              Răspuns la: Este normal sa vibreze masina de spalat la programul stoarcere?

                              Sal,
                              Intreb ca un om simplu, ai pus-o la boloboc ? Poti sa te uiti sub ea, sau sa-i scoti capacul din spate cat si cel de sus ca sa te uiti la acontragreutati si la arcurile care sunt montate sa nu fi sarit vreunul sau sa nu se fi rupt ceva in timpul transportului ? Cand ai transportat-o era bine sa-i pus cele 3 ( sau cate ai avut tu ) suruburi in spate, ca sa tii cuva la locul ei si sa elimini vibratiile, miscarile bruste, etc.

                              Bafta si sa ne tii la curent !

                              Comentariu

                              Procesare...