Montare senzor/electrovalva gaz metan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • altuser
    Incepator
    • 15.oct.2008
    • 75

    Montare senzor/electrovalva gaz metan

    Buna ziua,
    Locuiesc intr-un bloc dintr-un cartier bucurestean; zilele trecute a venit o somatie de la furnizorul de gaz, trebuie sa ne montam senzor, etc., in bucatarie. (La noi in bloc nu exista centrale pe gaz, toti suntem "sclavii radet"; unii locatari si-au montat acum cca 2 ani contor de gaz personal in bucatarie pe unde trece coloana de gaz, ma numar printre ei). Acum ni s-a propus drept cost suma de 350 lei/plata integrala la semnarea contractului sau avans si plata in rate (pret bineinteles mai mare, 430 lei). Nu-mi dau seama, e mult? e convenabil? As opta pentru plata integrala (e mai ieftin) dar mi se pare putin nesigur sa platesc anticipat lucrarea! La montarea repartitoarelor am semnat contractul si am platit dupa montare, in aceeasi zi.
  • altuser
    Incepator
    • 15.oct.2008
    • 75

    #2
    Senzorul +electrovalva au fost montate azi in circa 15 min, subiectul se poate inchide, multumesc.
    L.E. Contractul l-am semnat ieri, am si platit atunci; garantia aparatelor e de 3 ani, garantia monoperei 2 ani? Nu inteleg de ce nu e aceeasi garantie per total.

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      #3
      Postat în original de altuser
      ... garantia aparatelor e de 3 ani, garantia monoperei 2 ani? Nu inteleg de ce nu e aceeasi garantie per total.
      din cauza legilor

      Comentariu

      • altuser
        Incepator
        • 15.oct.2008
        • 75

        #4
        scuze, tot nu inteleg: unde e linia de demarcatie intre manopera si aparat?
        Daca se defecteaza ceva (bineinteles, nu din cauza utilizarii necorespunzatoare, cine poate sti daca aparatul s-a stricat din cauza unor defecte de fabricatie sau din cauza montarii defectuoase? Mie mi se pare destul de greu sa trag o linie de demarcatie clara si pot spune fara lipsa de modestie ca nu sunt un tip atehnic.

        Comentariu

        • altuser
          Incepator
          • 15.oct.2008
          • 75

          #5
          M-a mancat undeva....Am citit tot pe forum despre testarea dispozitivului, am dat drumul la gaz, senzorul a intrat in alarma, s-a oprit gazul, pana aici toate bune; instalatorul care l-a montat mi-a explicat cum functioneaza senzorul (numai teoretic, se grabea si nici eu nu am insistat), mi-a spus ca daca da alarma se poate reseta prin intreruperea alimentarii(scoaperea din priza). Dupa ce senzorul mi-a semnalat alarma optic si acustic, flacara aragazului s-a micsorat lent pana s-a stins. Acum cum pot da drumul la gaz din nou? Asta nu mi-a spus, nici in fituica care a venit cu aparatul si mi-a fost data nu scrie. Cum sa fac? Recunosc ca m-am grabit, am crezut ca dupa resetarea senzorului electrovalva da drumul la gaz din nou. Probabil ca patania mea le poate fi de folos si altora ca mine. Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac, probabil e ceva foarte simplu, sunt presat de timp (si mai ales de sefa bucatariei !, se stie de cine vorbesc, nu?). HELP !!!

          Comentariu

          • altuser
            Incepator
            • 15.oct.2008
            • 75

            #6
            Pentru cei ca mine care se grabesc:
            Electrovalva are un buton, l-am apasat si apoi l-am tras, s-a rezolvat, aragazul functioneaza ! Am scapat de stres!

            Comentariu

            • vdnick
              Incepator
              • 15.sep.2007
              • 3

              #7
              Dar daca orice ai face nu se armeaza/deschide?
              S-a confruntat cineva cu aceasta problema?
              Cred ca este defecta electrovalva, culmea este ca e noua...

              Comentariu

              Procesare...