+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 32

Subiect: Cupru vs PPR

Cupru vs PPR

incerc sa adun cateva pareri de la oameni care au lucrat si cu cupru si cu ppr,cu ce material este mai bine sa fac instalatia de incalzire in casa?care sunt avantajele si ezavantajele la cupru sau ppr? instalatia o va face o firma din zona si ei mi-au recomandat cupru.sunteti de aceasi parere?
    Multumesc!

Eu am fost in aceeasi situatie pana acum vreo 3-4 saptamani. Pana la urma am optat pt cupru colac izolat termic pt instalatia de incalzire (ingropata in sapa) si ppr pt cea de apa calda si rece. A fost decizia mea, faptul este consumat, sper sa nu regret .

Eu am facut din Cu izolat la colac fara imbinari in sapa iar pt. apa rece/ apa calda cu Henco.
    Cu se lucreaza foarte usor, fitingurile sunt ieftine, pierderi de presiune=0 de mai bine de 6 luni in instalatia de incalzire.
    Henco, deasemenea se lucreaza foarte usor, fitingurile ceva mai scumpe daca vrei calitate si siguranta.

Pana acum am aflat ca pe cupru si calorifere de aluminiu ma costa 12000 ron iar pe ppr si calorifere de otel 6000 e o diferenta destul de mare,nu vreau sa fac incalzirea in pardoseala vreau doar calorifere si pardoseala o izolez si gata,vreau totusi daca pot sa maschez cumva tevile si de apa calda apa rece si de la incalzire prin sapa sau prin perete nu stiu sar cred ca prin sapa.
    Mai astept opinii
    Va multumesc!

Pentru o comparatie corecta ar trebui poate sa comparati acelasi tip de calorifere si sa schimbati doar partea ce vine pana la acestea...cupru sau ppr, sau.....

Citat Postat în original de Lupsa Ioan
    Pana acum am aflat ca pe cupru si calorifere de aluminiu ma costa 12000 ron [...]
    În acest caz, va apărea problema incompatibilităţii Cu-Al.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

cuprul face depuneri iar ppr nu si e foarte bun mai ales cel verde fibra compozita....

Eu, personal am decis ca e mai bine sa am cupru la colac ingropat in sapa pt instalatia de incalzire si nu tot felul de imbinari si coturi care sunt absolut inerente la ppr.....

Citat Postat în original de octavian1910
    Eu, personal am decis ca e mai bine sa am cupru la colac ingropat in sapa pt instalatia de incalzire [...]
    Aţi luat o decizie corectă. Singurul dezavantaj al cuprului este preţul.
    O variantă aproape la fel de bună, dar sensibil mai ieftină este pex-c.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

nu stiu cat de mare era diferenta de pret dar sunt relativ multumit. am gasit teava izolata termic de cupru de 1mm, silmet ten parca, la ~10ron/m

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Teava din cupru sau PPR instalatie de apa
    De cristipescaru în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 20.05.2011, 23:54
  2. Cost PPR vs cupru
    De vladbobu în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 66
    Ultimul post: 19.11.2010, 13:37
  3. PPR Pex Cupru etc.
    De mobiphone în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 15.02.2010, 11:07
  4. Teava PPR
    De bogdanfalticeni în forumul Instalatii de alimentare cu apa
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29.05.2008, 12:10
  5. ppr al
    De maarius_marius în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 18.02.2007, 22:10

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii