+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 32

Subiect: Cupru vs PPR

foarte bine , varianta cu pex este destul de dificil de executat la alimentarea distribuitorului pt ca este destul de dura si creaza unele probleme instalatorului, in rest ...pofta de lucru...si multa bafta

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si opinii.O sa aleg si eu cupru pentru instalatia de incalire si o sa pun apa calda apa rece pe ppr.
    Inca o data va multumesc mi-ati fost de mare ajutor.
    Multa bafta la toata lumea.

Citat Postat în original de marius_lmd
    cuprul face depuneri iar ppr nu si e foarte bun mai ales cel verde fibra compozita....

Poti sa imi arati poze cu depuneri pe cupru si sa-mi spui unde, cum, in ce conditii a functionat instalatia respectiva???

Eu personal am desfacut tevi de CU de D28 care au lucrat ca "serpentine" intr-un schimbator de caldura vreo 5 ani! intrarea in schimbator si distribuitoarele de unde plecau si veneau tevile de Cu era insa din teava galvanizata de 3"! Reparatia a trebuit facuta ptr ca a clacat un distribuitor din acesta din otel! Desfacute situatia arata cam in felul urmator! Partea din otel varza! Peisaj lunar de depuneri calcaroase, unele cu aspect fatetat de cristal svarovsky dar in general stalacmite ! Aratau exact ca o epava marina plina de corali si alte specimene! Depunerile erau intre 10si20mm pe partile din otel galvan! In tevile de cupru care erau insusi schimbatoarele de caldura, adeca partea unde sarurile dizolvate ies din solutie si incepe depunerea situatia era cam asa! Suprafatza era MATA, nu mai era lucioasa si ....
    ...si atat! Mate si curate, fara cea mai mica urma de depunere!
    Si asta intr-un schimbator de caldura, alaturi piesele din otel aratau clar cam ce apa a trecut prin ele!

Am confectionat alte distribuitoare, tot din otel, "serpentinele" le-am pus tot pe alea ca nu aveau nimic si ne-am dat intalnire peste 5 ani sa schimbam iar distribuitoarele din otel!

Am mai lucrat pe cupru sau interventii pe cupru, dar in afara de tevi pleznite de la inghet, sau inverzite pe la lipituri unde instalatorii grabiti nu au mai curatat pasta decapanta ramasa nu am mai intalnit alte nereguli!

....asta pana am dat de postul tau ca cuprul face depuneri si m-ai umplut de profunda curiozitate!!!

Răspuns la: Cupru vs PPR

Sunt interesat de acest subiect, si vad ca de 3 ani nu s-a mai scris nimic.
    As dori sa stiu daca cu tipurile de tevi de ppr aparute (cele cu aluminiu si cele cu fibra) se poate face o instalatie de incalzire la o casa care are centrala pe lemne in loc de teava de cupru.
    Totul rezumandu-se la partea financiara.

Da se poate, eu am centrala pe lemne Viadrus si instalatia pe ppr. Iesirea din centrala e pe CU, iar upa pompe am ppr. Sunt foarte multumit.

Pentru o centrala pe gaz, ce ati recomanda: cupru sau ppr? Am inteles ca Cu ar fi mai bun dar mai scump. Corect?

gmtiby, de care ppr, simplu sau cu ceva prin el?

ppr cu fibra, e de culoare gri mai inchis, Nu pune cu al prin el, in cazul in care iti ingheata poate crapa. Toate cele bune

eu am pe ppr si daca nu sunt meseriasii buni iti obtureaza conductele pe interior
    mare grija !

Sunt doua sisteme care se preteaza foarte bine la aplicatia dvs. De regula, beneficiarul alege in functie de pret si eventual analizand partea estetica care este foarte importanta in anumite cazuri.Ca durata de viata, sigur orice circuit bine realizat din aceste materiale, va avea o durata de viata destul de lunga, mai mare ca a centralelor si oricum nu presupun investitii extrem de ridicate daca sunt trasee aparente, accesibile.Personal, prefer cuprul insa este doar o optiune.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Teava din cupru sau PPR instalatie de apa
    De cristipescaru în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 20.05.2011, 23:54
  2. Cost PPR vs cupru
    De vladbobu în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 66
    Ultimul post: 19.11.2010, 13:37
  3. PPR Pex Cupru etc.
    De mobiphone în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 15.02.2010, 11:07
  4. Teava PPR
    De bogdanfalticeni în forumul Instalatii de alimentare cu apa
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29.05.2008, 12:10
  5. ppr al
    De maarius_marius în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 18.02.2007, 22:10

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii