Cupru vs PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #46
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

    Pe cupru instalatia iese mult mai finuta, tevile nu-s asa groase ca propilena, Practic PPR20 este Cu15, PPR25 este Cu18, fitingurile nu-s butucanoase ca la PPR, il poti vopsi in diverse culori. Problema e de pret si de inghet! Are manopera mai multa dar in cazul pus de mine sunt cam la fel la manopera

    PS! Un avantaj cu tevile aparente e ca agati diverse de ele! Sunt tot felul de chestii de tinut, de agatat din cele facute pt a fi puse pe bara in bucatarii
    Ultima editare de emanu; 08.mar.2017, 18:11.

    Comentariu

    • Aditzu92
      Incepator
      • 24.ian.2017
      • 25

      #47
      Răspuns la: Cupru vs PPR

      Daca optez pentru instalatie aparenta (ceea ce mi se pare cea mai ok in zilele noastre)oricum se vede....deci degeaba arunci banii pe cupru...plus ca,cand o sa ai copii mici daca nu ai deja....pune tu mana pe un ppr cu apa fierbimte si pune pe un cupru vezi carei mai bun

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #48
        Răspuns la: Cupru vs PPR

        Cuprul se poate izola, daca temperatura tevilor este un aspect relevant in aplicatie. Calea principala ar trebui sa fie instalatiile ingropate. O instalatie interioara nu ar trebui sa aiba conditii de inghet, o casa izolata mediu nu are probleme cu inghetul interior.

        Comentariu

        • miki68
          Incepator
          • 29.ian.2012
          • 47

          #49
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

          Eu zic ca e lucrat frumos ,a-ti folosit ppr cu insertie de aluminiu , la ce distanta a-ti pus colierele de prindere ?

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

            EstePPR cu fibra compozita, evit sa folosesc din cel cu insertie aluminiu! Suportii prinsi in perete sunt la 1,5m dar intre eu sunt si suporti dubli pt mentinerea paralelismului care nu necesita prindere cu dibluri

            Comentariu

            • miki68
              Incepator
              • 29.ian.2012
              • 47

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

              Multumesc pt. raspuns, a-s mai avea o intrebare ,de ce evitati ppr cum insertie de aluminiu care am inteles ca se dilata mai putin decat cel cu fibra compozita ?

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #52
                Răspuns la: Cupru vs PPR

                Asa este, dilatarea este mai mare la variantele armate cu fibra de sticla decat la cele cu aluminiu. De exemplu, dferenta este de la ordinul 0.03mm/mK la 0.035mm/mK.

                Comentariu

                • miki68
                  Incepator
                  • 29.ian.2012
                  • 47

                  #53
                  Răspuns la: Cupru vs PPR

                  Postat în original de Consultant sanitare
                  Asa este, dilatarea este mai mare la variantele armate cu fibra de sticla decat la cele cu aluminiu. De exemplu, dferenta este de la ordinul 0.03mm/mK la 0.035mm/mK.

                  multumesc pt raspuns

                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    #54
                    Răspuns la: Cupru vs PPR

                    Eu evit PPR-ul cu insertie de aluminiu doar pt a nu mai sta cu ascutitoarea sa-i cojesc insertia. Diferenta de dilatatie e oricum prea mica ca sa necesite masuri suplimentare de compensare din cauza asta

                    Cand dilatatia este intradevar o problema greu de compensat nu folosesc PPR ci Cupru care are cel mai mic coeficient de dilatatie termica

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12069

                      #55
                      Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

                      Postat în original de emanu
                      Eu evit PPR-ul cu insertie de aluminiu doar pt a nu mai sta cu ascutitoarea sa-i cojesc insertia. .........
                      Insertie de AL , aluminiul se afla in mijloc si nu necesita curatarea cu ascutitoarea ...
                      Manta de AL , aluminul se afla in stratul superior , in manta , si trebuie raschetat ...
                      Deci E doua tipuri ....
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1396

                        #56
                        Răspuns la: Cupru vs PPR

                        Apropo de raschetat, dupa taierea cuprului cu rola ,buza ce apare trebuie raschetata. Instalatorii setati pe repede inainte, sar peste aceasta operatie, nu o considera esentiala. Realitatea este ca se comporta ca o frina in circulatia apei pe conducta,debitul mai mare find spre marginea tevii, in fapt multe frine mici avind in vedere nr. mare de imbinari
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • miki68
                          Incepator
                          • 29.ian.2012
                          • 47

                          #57
                          Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

                          Postat în original de Mircea G
                          Insertie de AL , aluminiul se afla in mijloc si nu necesita curatarea cu ascutitoarea ...
                          Manta de AL , aluminul se afla in stratul superior , in manta , si trebuie raschetat ...
                          Deci E doua tipuri ....
                          alegand ppr cum insertie de al in mijloc e mai Ok decat cel cu fibra compozita,eu m-am gandit la supratherm sau puteti sa-mi recomandati alta marca mai buna, raport pret /calitate
                          Multumesc

                          Comentariu

                          • rex
                            Membru
                            • 21.apr.2015
                            • 221

                            #58
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

                            Postat în original de miki68
                            alegand ppr cum insertie de al in mijloc e mai Ok decat cel cu fibra compozita,eu m-am gandit la supratherm sau puteti sa-mi recomandati alta marca mai buna, raport pret /calitate
                            Multumesc
                            Valrom , Kalde, Tiemme .

                            Comentariu

                            • emanu
                              Membru marcant
                              • 06.oct.2008
                              • 504

                              #59
                              Răspuns la: Cupru vs PPR

                              Postat în original de Temelye
                              Apropo de raschetat, dupa taierea cuprului cu rola ,buza ce apare trebuie raschetata. Instalatorii setati pe repede inainte, sar peste aceasta operatie, nu o considera esentiala. Realitatea este ca se comporta ca o frina in circulatia apei pe conducta,debitul mai mare find spre marginea tevii, in fapt multe frine mici avind in vedere nr. mare de imbinari

                              Comentariu

                              • miki68
                                Incepator
                                • 29.ian.2012
                                • 47

                                #60
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cupru vs PPR

                                Postat în original de emanu
                                Poti face instalatie pe PPR aparenta, dar trebuie sa lucrezi extrem de incet si sa gandesti mult inainte cum tragi tevile si cum faci lipiturile daca vrei sa obtii si un aspect estetic
                                Ce vedeti in poze e maxim ce am putut obtine pe PPR
                                Dar daca instalatia este la casa unde exista riscul sa lipsesti mai mult si nu ai incalzire si pereti izolati e preferabil sa o faci aparenta decat ingropata, in caz de avarii vezi rapid unde si carpesti usor sau lasi un mic incalzitor, sau chiar si becuri aprinse incat sa nu scada temp sub 0gr! In plus PPRul are un comportament mai bun la inghet decat cuprul, pe care l-am tot intalnit pocnit de la inghetare
                                ce marca de ppr a-ti folosit ?
                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...