Cupru vs PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lupsa Ioan
    Incepator
    • 04.feb.2009
    • 6

    Cupru vs PPR

    incerc sa adun cateva pareri de la oameni care au lucrat si cu cupru si cu ppr,cu ce material este mai bine sa fac instalatia de incalzire in casa?care sunt avantajele si ezavantajele la cupru sau ppr? instalatia o va face o firma din zona si ei mi-au recomandat cupru.sunteti de aceasi parere?
    Multumesc!
  • octavian1910
    Incepator
    • 09.oct.2008
    • 17

    #2
    Eu am fost in aceeasi situatie pana acum vreo 3-4 saptamani. Pana la urma am optat pt cupru colac izolat termic pt instalatia de incalzire (ingropata in sapa) si ppr pt cea de apa calda si rece. A fost decizia mea, faptul este consumat, sper sa nu regret .

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 788

      #3
      Eu am facut din Cu izolat la colac fara imbinari in sapa iar pt. apa rece/ apa calda cu Henco.
      Cu se lucreaza foarte usor, fitingurile sunt ieftine, pierderi de presiune=0 de mai bine de 6 luni in instalatia de incalzire.
      Henco, deasemenea se lucreaza foarte usor, fitingurile ceva mai scumpe daca vrei calitate si siguranta.

      Comentariu

      • Lupsa Ioan
        Incepator
        • 04.feb.2009
        • 6

        #4
        Pana acum am aflat ca pe cupru si calorifere de aluminiu ma costa 12000 ron iar pe ppr si calorifere de otel 6000 e o diferenta destul de mare,nu vreau sa fac incalzirea in pardoseala vreau doar calorifere si pardoseala o izolez si gata,vreau totusi daca pot sa maschez cumva tevile si de apa calda apa rece si de la incalzire prin sapa sau prin perete nu stiu sar cred ca prin sapa.
        Mai astept opinii
        Va multumesc!

        Comentariu

        • octavian1910
          Incepator
          • 09.oct.2008
          • 17

          #5
          Pentru o comparatie corecta ar trebui poate sa comparati acelasi tip de calorifere si sa schimbati doar partea ce vine pana la acestea...cupru sau ppr, sau.....

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de Lupsa Ioan
            Pana acum am aflat ca pe cupru si calorifere de aluminiu ma costa 12000 ron [...]
            În acest caz, va apărea problema incompatibilităţii Cu-Al.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • marius_lmd
              Membru marcant
              • 19.mar.2009
              • 441

              #7
              cuprul face depuneri iar ppr nu si e foarte bun mai ales cel verde fibra compozita....
              o parere in plus nu strica niciodata,

              Comentariu

              • octavian1910
                Incepator
                • 09.oct.2008
                • 17

                #8
                Eu, personal am decis ca e mai bine sa am cupru la colac ingropat in sapa pt instalatia de incalzire si nu tot felul de imbinari si coturi care sunt absolut inerente la ppr.....

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de octavian1910
                  Eu, personal am decis ca e mai bine sa am cupru la colac ingropat in sapa pt instalatia de incalzire [...]
                  Aţi luat o decizie corectă. Singurul dezavantaj al cuprului este preţul.
                  O variantă aproape la fel de bună, dar sensibil mai ieftină este pex-c.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • octavian1910
                    Incepator
                    • 09.oct.2008
                    • 17

                    #10
                    nu stiu cat de mare era diferenta de pret dar sunt relativ multumit. am gasit teava izolata termic de cupru de 1mm, silmet ten parca, la ~10ron/m

                    Comentariu

                    • marius_lmd
                      Membru marcant
                      • 19.mar.2009
                      • 441

                      #11
                      foarte bine , varianta cu pex este destul de dificil de executat la alimentarea distribuitorului pt ca este destul de dura si creaza unele probleme instalatorului, in rest ...pofta de lucru...si multa bafta
                      o parere in plus nu strica niciodata,

                      Comentariu

                      • Lupsa Ioan
                        Incepator
                        • 04.feb.2009
                        • 6

                        #12
                        Va multumesc tuturor pentru sfaturi si opinii.O sa aleg si eu cupru pentru instalatia de incalire si o sa pun apa calda apa rece pe ppr.
                        Inca o data va multumesc mi-ati fost de mare ajutor.
                        Multa bafta la toata lumea.

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          #13
                          Postat în original de marius_lmd
                          cuprul face depuneri iar ppr nu si e foarte bun mai ales cel verde fibra compozita....



                          Poti sa imi arati poze cu depuneri pe cupru si sa-mi spui unde, cum, in ce conditii a functionat instalatia respectiva???



                          Eu personal am desfacut tevi de CU de D28 care au lucrat ca "serpentine" intr-un schimbator de caldura vreo 5 ani! intrarea in schimbator si distribuitoarele de unde plecau si veneau tevile de Cu era insa din teava galvanizata de 3"! Reparatia a trebuit facuta ptr ca a clacat un distribuitor din acesta din otel! Desfacute situatia arata cam in felul urmator! Partea din otel varza! Peisaj lunar de depuneri calcaroase, unele cu aspect fatetat de cristal svarovsky dar in general stalacmite ! Aratau exact ca o epava marina plina de corali si alte specimene! Depunerile erau intre 10si20mm pe partile din otel galvan! In tevile de cupru care erau insusi schimbatoarele de caldura, adeca partea unde sarurile dizolvate ies din solutie si incepe depunerea situatia era cam asa! Suprafatza era MATA, nu mai era lucioasa si ....
                          ...si atat! Mate si curate, fara cea mai mica urma de depunere!
                          Si asta intr-un schimbator de caldura, alaturi piesele din otel aratau clar cam ce apa a trecut prin ele!

                          Am confectionat alte distribuitoare, tot din otel, "serpentinele" le-am pus tot pe alea ca nu aveau nimic si ne-am dat intalnire peste 5 ani sa schimbam iar distribuitoarele din otel!

                          Am mai lucrat pe cupru sau interventii pe cupru, dar in afara de tevi pleznite de la inghet, sau inverzite pe la lipituri unde instalatorii grabiti nu au mai curatat pasta decapanta ramasa nu am mai intalnit alte nereguli!


                          ....asta pana am dat de postul tau ca cuprul face depuneri si m-ai umplut de profunda curiozitate!!!

                          Comentariu

                          • drumetzu
                            Incepator
                            • 31.ian.2010
                            • 85

                            #14
                            Răspuns la: Cupru vs PPR

                            Sunt interesat de acest subiect, si vad ca de 3 ani nu s-a mai scris nimic.
                            As dori sa stiu daca cu tipurile de tevi de ppr aparute (cele cu aluminiu si cele cu fibra) se poate face o instalatie de incalzire la o casa care are centrala pe lemne in loc de teava de cupru.
                            Totul rezumandu-se la partea financiara.

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1041

                              #15
                              Răspuns la: Cupru vs PPR

                              Da se poate, eu am centrala pe lemne Viadrus si instalatia pe ppr. Iesirea din centrala e pe CU, iar upa pompe am ppr. Sunt foarte multumit.

                              Comentariu

                              Procesare...