Hidroizolare si termoizolare fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tudor bajan
    Incepator
    • 29.iun.2009
    • 30

    Hidroizolare si termoizolare fundatie

    as vrea sa stiu si eu cum se fac hidoizolatia si termoizolatia unei fundatii si in ce ordine se fac aceste lucrari mentionez ca vreau sa constriuesc o casa si vreau sa fie cat mai bine izolata
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15140

    #2
    Solutie de hidroizolare se stableste functie de caracteristicile solului, nivelul panzei freatice, tipul constructiv al cladirii etc.

    Pentru aceasta trebuie sa efectuati un studiu geo si sa elaborati un proiect pentru casa iar elaboratorul acestuia va elabora solutia de hidro-termoizolare corecta.

    Daca este o fundatie clasica si nu sunt probleme deosebite cu umiditatea in zona, solutia clasica presupune utilizarea unei membrane bituminoase lipita pe fundatie si soclu peste care se termoizoleaza cu polistiren extrudat.

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      Mesaj mutat

      tudor bajan
      Membru

      Trimis: Sam 07 04, 2009 9:04 pm Titlul subiectului: hidroizolatie demisol

      Postat în original de tudor bajan
      Am omis sa va spun ca am si o camera la demisol unde tin centrala si aceasta trebuie sa fie protejata de infiltratii si termoizolata pentru asta m-am gandit sa introduc in cofrag pe exterior un strat de polistiren si apoi ptr hidroizolatie membrana de plastic cu crampoane. Este bun procedeul daca nu astept alte sugestii. Multumesc!
      Continuati discutia in acest topic prin utilizarea butonului RASPUNDE.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15140

        #4
        Construiti o casa noua sau extindeti casa existenta?

        As vrea sa lumariti datele problemei pentru a putea raspunde in consecinta.
        Pentru demisol nu este necesar sa utilizati polisitrenulincofrag. Dupa realizarea peretilor demisolului se hidroizoleaza si apoi se termoizoleaza.
        Membrana cu crampoane are rol de protectie a hidroizolatiei si nu o poate inlocui. Polistirenul extrudat poate indeplini rol de protectie a hidroizolatiei.

        Comentariu

        • tudor bajan
          Incepator
          • 29.iun.2009
          • 30

          #5
          hidroizolare si termoizolare fundatie

          De fapt casa nu este construita acum urmeaza si am vrut sa ma documentez inainte. Ce nu inteleg eu e cum se fac hidroizolarea si termoizolarea trebuie sa sap pe langa fundatie ca sa aplic hidroizolatia sau cum se face si cu ce materiale

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15140

            #6
            Da, se sapa pe langa fundatie daca acest lucru nu se face odata cu cofrarea fundatiei, se aplica hidroizolatia, termoizolatia si apoi se reface zona utilizand pamant sanatos si nu moloz sau resturi de constructii.

            Comentariu

            • tudor bajan
              Incepator
              • 29.iun.2009
              • 30

              #7
              uidroizolare si termoizolare fundatie

              si cum se aplica hidroizolatia odata cu cofrarea fundatiei fiindca daca sap pe linga fundatie aceasta are forma neregulata si nu cred ca ar prinde bine bitumul si polistirenul pe ea

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15140

                #8
                Nu se hidroizoleaza odata cu cofrarea.

                Inteleg ca aveti o fundatie turnata intr-un sant si acum va este greu sa aplicati o hidroizolatie datorita formei neregulate a acesteia.
                In aceste situatii este necesar sa efectuati operatiuni mecanica de aducere in plan a zonelor, eventual realizarea unor mici reparatii cu mortar urmata de aplicarea hidroizolatiei.



                P.S. In mesajele urmatoare cine stie ce ne mai dezvaluiti! Pana cum fiecare mesaj a adus elemente noi, total diferite.

                Comentariu

                Procesare...