Sfaturi usi interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • berica
    Incepator
    • 05.mai.2009
    • 85

    Sfaturi usi interior

    Am inceput sa caut usi de interior. Si is tot felul de variante.
    La suprafata am vazut ca sunt:
    - cu folie
    - dur melaminate
    - cu furnir

    de asemenea la miez am vazut ca is:
    - fagure
    - cu ceva gauri
    - pline

    Mai exista altele? care sunt mai bune? ce firme recomandati?

    P.S.: din lemn masiv nu ma gandesc sa iau pt ca is muuuult prea scumpe pt mine
  • Pviorel
    Incepator
    • 11.iul.2009
    • 4

    #2
    Sal

    Nu din intamplare sunt reprezentant vanzari in cadrul unei companii ce importa usi de interior de o calitate superioara .
    Ca ordine de idei usile ce au ca finisaj "folie" nu inseamna ca este autocolant , de exemplu cei de la porta doors au ca finisaj folie porta decor , aceasta folie este sub forma de un laminat HDF ( hight density ) la care se aplica un material sintetic ce imita lemnul , vis-a-vis de finisajele cu furnir natural , in cazul achizitionarii a doua - trei usi cu acelas finisaj si aceeasi nuanta de culoare , posibilitatea ca acestea sa fie identice este fff mica datorita esentei lemnului.

    Comentariu

    • emilia14
      Incepator
      • 19.iul.2009
      • 3

      #3
      usi

      buna ziua,

      am aceeasi problema , trebuie sa cumpar usi de interior insa nu stiu daca sa le iau pe cele importate gen Classen sau Porta.....sau la comanda de la diversii care fabrica.

      Am studiat piata si am observat ca cele din lemn la comanda sunt in jur de 1200-1300 de lei ceea ce mi se pare cam mult pentru o usa, cele din MDf sau placaj cum ii mai spun ....la comanda sunt de la 350 pana la 800-900 de lei....

      Cele de la porta doors nu mi-au placut..mi-au placut mai mult cele de la Classen ....insa nu stiu cat de rezistente sunt si daca merita pentru ca o usa cu decupaj ajunge la 750 de lei.

      Mi-au placut cele de la ACMOB care se fac la comanda...o usa in jur de 800 de lei.

      si mai am ceva nume insa nu la indemana acum sa vi le spun.##Voi ce ati alege..la comanda sau gata facute?

      de lemn sau din mdf ?

      cele din lemn aveti idee se lasa in timp?arata foarte bine insa nu stiu dc se merita atatia bani pentru o astfel de usa.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Parerile sunt impartite, eupot sa itispun ca am incercat 3 tipuri de usi, de la Benati cele de MDF si cele cu panouri Kraft iar de la Classen una cu 6 decupaje.
        Sunt multumit de cum se comporta, cea mai veche, de la Benati, este din 2006 parca si arata ca in prima zi.
        Este drept, nu a tras nimeni de ele, nu le-a lovit nimei.
        Pe de alta parte este adevarat ca necesita atentie la montaj si exploatare iar lasatul sau dilatatul este nesesizabil la ele.
        Acum mai trebuie sa gasesti si culoarea sau design-ul care sa iti placa.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • emilia14
          Incepator
          • 19.iul.2009
          • 3

          #5
          VYS - multumesc pentru raspuns...deci sa inteleg ca esti multumit si de cea de la classen?

          imi plac cele de la classen..insa nu stiu cat de bune sunt, ele arata f bine, nu stiu daca sunt cu furnir sau hartie ?

          am mai gasit ceva producatori care au un pret accesibil, adik la un pret apropiat celor de la classen, acum ce sa fac? la comanda sau gata facute?

          Chiar la classen au tot felul de reduceri 10 % ceva de genul..si la 7 usi cate am eu nevoie....este chiar bine.

          In Dedeman am vazut niste usi foarte frumoase , facute la Baia Mare insa nu au toc reglabil si imi este teama sa il las pe montator sa imbrace el zidul.

          Ce dilema ...asa vreau sa scap de ele sa le iau sa nu ma mai gandesc la ele.

          Comentariu

          • SENDY
            Incepator
            • 12.mai.2008
            • 57

            #6
            si eu am avut probleme cu usile de int...sfatul meu este ca indiferent de ce usi te vei decide sa cumperi uita-te atent la ele(desfale ambalajul in magazin sa vezi ce cumperi)...Eu din 5 usi 2 erau defecte si ai grija la montaj...

            Comentariu

            • kiobubu
              Incepator
              • 22.aug.2006
              • 54

              #7
              Mi-a venit si mie randul sa am de a face cu acest "minunat" subiect. Cred ca este subiectul la care ma decid cel mai greu. Nu prea inteleg de ce, dar ata ete.
              Intrebarea mea este, se merita diferenta de pret intre miezul tip fagure de stabilizare, placă PAL perforat sau placă din PAL plin?
              Dar cea dintre folie si laminare?

              Comentariu

              • snake
                Incepator
                • 10.mar.2010
                • 28

                #8
                Postat în original de VYS
                Parerile sunt impartite, eu pot sa itispun ca am incercat 3 tipuri de usi, de la Benati cele de MDF si cele cu panouri Kraft .
                Sunt multumit de cum se comporta, cea mai veche, de la Benati, este din 2006 parca si arata ca in prima zi.
                Stii cumva ,usile astea de la Benati cu panouri Kraft se pot vopsi? sau stie altcineva?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Classen este OK dar este si mai scumpa.
                  Nu se compara cu cea de la Benati sau altele. Numai eu stiu cate premergatoare si-a luat pana acum dar a scapat nedeteriorata.

                  Cele din panouri Kraft, sunt si pregatite de vopsit dar si deja vopsite.Eu unul am doua cu panouri Kraft la dormitoare si sunt OK. Punctul lor slab poate fi tocul infoliat dar eu nu am avut probleme cu ele. Oricum tocul este ceva mai calitativ decat cel de la usile de baie din MDF de la Benati.
                  Am si doua din acestea si la tocuri am ceva probleme si va trebui sa le acopar cu pervaze pentru ca sunt infoliate cu material mai slab calitativ.
                  Asadar pe cele de baie nu le-am recomanda, cele cu panouri Kraft si cele de la Classen mi se par OK.

                  Mare atentie la montaj, protejati tocurile foarte bine ca este belea daca ajunge spuma pe ele.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • mmiihh
                    Incepator
                    • 07.dec.2016
                    • 13

                    #10
                    Răspuns la: Sfaturi usi interior

                    Am ajuns la capitolul alegere usi de interior. Ce usi celulare sau similare imi recomandati la un buget rezonabil, sub 1000 lei, cu pervaze si captusala si alte accesorii + decupaj. Nu prea imi inspira incredere cele cu folie pvc. Nu stiu ce sa zic de cele cu folie cpl. La Brico sunt altele cu eps?!? As dori ceva sa nu se zgarie usor, imitatie de lemn ca aspect si cu accesorii cat de cat fiabile. Daca le aveti de ceva timp si sunt in buna stare e si mai bine. Ce distribuitori in Bucuresti imi recomandati? Multumesc anticipat.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #11
                      Răspuns la: Sfaturi usi interior

                      Ca si in celalalt topic va sugerez sa iesiti din casa , sa mergeti la marile magazine de bricolaj sa va informati acolo despre modele/ preturi , apoi sa le puneti pe acest site sa cereti pareri daca sunt utilizatori si pareri despre fiecare produs anume . Alegeti si dezbatem !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      Procesare...