Motocoasa AL-KO

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • overseas
    Incepator
    • 05.mar.2007
    • 92

    #16
    Am ALKO 4125 si am utilizat-o pana acum vreo 8 ore, de 2 ori pe un teren de cca 800 mp. Prima data am defrisat niste ierburi de cca 1-1.5 m. Mi se pare de incredere, dar pun ulei de marca. Singura problema ar fi ca dupa cca 30-45 min parca miroase a incins carcasa de plastic de la motor, dar asa e cu sculele astea hobby, trebuie facuta cate o pauza. Mi se pare ca e made in Germany.

    Comentariu

    • todorovicim
      Membru
      • 31.dec.2010
      • 181

      #17
      motocoasa al-ko

      Overseas, salut!
      Azi, dupa ce i-am facut rodajul circa 40 min., am cosit cu al-ko4535, circa 2 h.
      Cu motorul nu am avut probleme, merge super (benzina+ulei 2DT, pentru Stihl->1:20).
      Am avut ceva probleme cu hamul. Am facut reglajele necesare si acum cutitul sta pe "orizonatala" fata de sol.
      Trebuie sa ma abisnuiesc cu acceleratia, dar merge super.
      Mi-am cosit terenul in 30 min. ce faceam altadata in 5 zile (sigur cate 2m-3m pe zi), lejer.
      Imi pare rau ca nu mi-am cumparat mai demult un asemenea "utilaj".

      MESAJ MODIFICAT DE ADMIN.MC

      Comentariu

      • dcc
        Incepator
        • 31.dec.2010
        • 3

        #18
        Am cumparat anul trecut din Baumax o motocoasa AL-KO (Benzin-Motorsense 250). Era cea mai ieftina (400lei) O folosesc la tara pentru tuns iarba/buruieni si nu am avut probleme pana acum.

        Comentariu

        • lucian01
          Membru
          • 26.dec.2011
          • 111

          #19
          Răspuns la: Motocoasa AL-KO

          Ce parere aveti de motocoasa Stern GGT1600B.Are un motor de 52cmc , o putere de 2.1 cp,transmisie pe tija,2cutite+fir si ham.Am gasit-o la un pret de 420 lei si as dori sa stiu daca isi merita banii.Am de defrisat 1600mp ~la 2 luni.Va face fata?Are o constructie destul de solida si o greutate de ~10kg.Consum 1l/h.
          Astept pareri si alte informatii despre acest utilaj.Va multumesc!

          Comentariu

          • todorovicim
            Membru
            • 31.dec.2010
            • 181

            #20
            Răspuns la: Motocoasa AL-KO

            Salut.Eu am o motocoasa AL-KO de 4 ani si sunt multumit de ea.Pana acum nu am avut probleme tehnice cu ea.A mea este AL-KO 5125 si cosesc cu ea un teren de 50 arii si mai cosesc pe la"neamuri" prin vecini.Daca ii pui benzina buna si ulei bun, nu ai probleme cu ea(deocamdata).Am vazut pe un site ca firma Ermeko Trade SRL are piese de schimb pt.AL-KO ( e bine de stiut).In localitate la mine se asigura service odata ce ai cumparat-o, timp de 2 ani."Meseriasii"de la atelierul respectiv, fac reparatii post garantie contra cost...Mai mentionez faptul ca inainte de a avea AL-KO,am"platit"un"cosas"cu Stihl.Pai cand a terminat cele 50 de arii, "scula"era supraincalzit si mirosea a plastic ars.De aceea nu am cumparat Stihl sau Husqvarna..."Meseriasii"de la service mi-au spus ca piesele de schimb la AL-KO sunt usor de gasit si la 50% valoare fata de Stihl sau Husqvarna.Piese pt. Stihl...se face comanda speciala si se asteapta 2-3 saptamani pana vine piesa de la reprezentanta....

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1164

              #21
              Răspuns la: Motocoasa AL-KO

              Aici tin sa te contrazic todorovicim...eu am STIHL de 10 ani si am 6 hectare de pamint. Bineinteles nu tai chiar tot cu motocoasa ..dar cam in jur de 40% tai . In acesti 10 ani nu am schimbat decit cablul de acceleratie , si merge de rupe si nu se incalzeste deloc....

              Comentariu

              • costinell_mc
                Membru Marcant
                • 30.iul.2011
                • 347

                #22
                Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                si eu am un stihl fs si ieru m-am felicitat din nou pentru alegerea facuta
                in min am destelenit mp de buruieni
                singurul dezavantaj: te faci verde de sus pina jos daca sunt maracinii mari

                Comentariu

                • todorovicim
                  Membru
                  • 31.dec.2010
                  • 181

                  #23
                  Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                  Postat în original de costinell_mc
                  si eu am un stihl fs si ieru m-am felicitat din nou pentru alegerea facuta
                  in min am destelenit mp de buruieni
                  singurul dezavantaj: te faci verde de sus pina jos daca sunt maracinii mari
                  Sunt de acord cu tine costinell_mc.Insa eu sunt multumit deocamdata cu utilajul meu Al-ko...

                  Comentariu

                  • todorovicim
                    Membru
                    • 31.dec.2010
                    • 181

                    #24
                    Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                    Postat în original de nicu78
                    Aici tin sa te contrazic todorovicim...eu am STIHL de 10 ani si am 6 hectare de pamint. Bineinteles nu tai chiar tot cu motocoasa ..dar cam in jur de 40% tai . In acesti 10 ani nu am schimbat decit cablul de acceleratie , si merge de rupe si nu se incalzeste deloc....
                    Sincer, fiecare isi lauda utilajul"din ograda lui".Atunci,sunt vreo 5 ani, am prins o promotie f.buna si am cumparat online...Ideea e ca trebuie sa avem grija cum folosim aceste utilaje necesare in gtadina omului...

                    Comentariu

                    • calinjack
                      Incepator
                      • 07.iun.2012
                      • 55

                      #25
                      Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                      As dori si eu o motocoasa pana in 500 lei.dar la mine in oras nu e decat Dedeman si Casa Ambient.de aici nu sti ce sa iei din gama no name.si de pe online e aiurea daca trebuie sa o trimiti undeva in tara pentru garantie sau post garantie.poate cineva sa-mi dea un sfat?.am 1000 m2 de fosta livada unde cresc tot felul de ierburi si am si niscaiva tufe de paducel pe care vreau sa le defrisez.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #26
                        Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                        Postat în original de calinjack
                        As dori si eu o motocoasa pana in 500 lei.dar la mine in oras nu e decat Dedeman si Casa Ambient.de aici nu sti ce sa iei din gama no name.si de pe online e aiurea daca trebuie sa o trimiti undeva in tara pentru garantie sau post garantie.poate cineva sa-mi dea un sfat?.am 1000 m2 de fosta livada unde cresc tot felul de ierburi si am si niscaiva tufe de paducel pe care vreau sa le defrisez.
                        http://www.dedeman.ro/ro/gradina/uti...-55-super.html la banii astia e cam singura de luat in considerare .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • calinjack
                          Incepator
                          • 07.iun.2012
                          • 55

                          #27
                          Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                          Am citit si rascitit diferite forumuri si bloguri pe tema asta si am auzit numai lucruri rele despre ruris.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #28
                            Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                            Ayunci mai suplimentati bugetul si luati una din cele recomandate mai sus in topic .
                            Ieftin si bun mai rar , din nefericire .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • calinjack
                              Incepator
                              • 07.iun.2012
                              • 55

                              #29
                              Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                              am suplimentat teoretic la 1000 ron.la pretul asta gasesc makita EM2600U sau stihl FS55 .ambele 1cp.restul marcilor nu prea le gasesc la noi in magazin la pret rezonabil decat ca am vazut un efco la 890 ron.ar mai fi la dedeman stiga si hitachi.despre hitachi am mai auzit ca firma dar de stiga ioc!

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                #30
                                Răspuns la: Motocoasa AL-KO

                                Daca tot ati suplimentat bugetul orientati va spre un produs profesional , nu hobby .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...