Motocoasa AL-KO

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • muscarul
    Incepator
    • 21.nov.2006
    • 38

    Motocoasa AL-KO

    Salutare
    despre AL-KO stiti ceva?
    Am vazut tot la Baumax motocoase marca aceasta, cica produc si motoferastraie, ei ziceau ca sunt profesionale, dar la pretu ala... ma cam indoiesc.
    Pe net nu am gasit mare lucru in Romania, dar pe situl producatorului (www.al-ko.com) par destul de seriosi si cu filiale in toata lumea.
    Ma ajutati si pe mine? Vreau o motocoasa pentru cca 500 mp de teren, la tara, nu pentru gazon ci pentru taiat iarba care creste aiurea si eventualele buruieni. Vreau sa aiba atat dispozitiv cu fir, cat si disc de taiere pentru buruienile recidiviste.
    Ma gandeam la un AL-KO BC 4125... costa 600 de lei, nu e mult. Ce imi da de gandit e ca nu gasesc date despre cine le face service-ul, in caz de ceva sa am de unde lua piese de schimb.....
    Stie cineva ceva despre aceste motocoase?
  • DYC
    Membru marcant
    • 28.iul.2008
    • 386

    #2
    Ce va pot spune este faptul ca lucrez la o reprezentanta de renume ale carei motocoase sunt peste 1200 de lei. Am fost cu un clinet(cunostiinta) si am cumparat un Al-ko dintr-un MrBricolage, din pct. meu de vedere isi merita banii, nu se compara cu sculele profesionale dar pentru ce aveti dvs nevoie e suficienta.
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • muscarul
      Incepator
      • 21.nov.2006
      • 38

      #3
      Multumesc pentru raspuns.
      Din punctul de vedere al service-ului stiti sa imi spuneti ceva? Nu as vrea sa raman peste 2-3 ani cu ea in garaj, ca nu gasesc piese sau mai stiu eu ce...

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        Pentru a fi sigur mergi spre o scula profi, la astfel de marci trebuie sa gasesti intai importatorul care este obligat sa asigure service si piese de schib minimul perioadei recomandate de utilizare ( 5 ani in general ).
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • muscarul
          Incepator
          • 21.nov.2006
          • 38

          #5
          Inca o intrebare ...
          am fost pe l un dealer Husqvarna din orasul meu (Cluj) si am vazut o motocoasa Husqvarna 125r. Pretul - 1000 de lei la promotie, mi-a spus ca este o scula hobby. Oricum, pentru ce am eu nevoie, cm asta ar fi suficienta. Avantajul ei e ca e usoara (cam 5 kg fata de 7 AL-KO), are 25 cmc fata de 33 cat are AL-KO, deci consuma si mai putin si e mai silentioasa.
          Din punctul de vedere al destinatiei ei (hobby) merita diferenta de 400 lei intre AL-KO BC 4125 si Husqvarna 125r, avand n vedere ca puterea e aceeasi - 1,1 cp?
          Nu as vrea sa dau 400 de lei in plus doar pentru ca e portocalie si scrie Husqvarna pe ea....

          Comentariu

          • mx81
            Membru Marcant
            • 21.ian.2006
            • 322

            #6
            Sthil este o optiune .
            Echipamentele noname au avantaj pretul redus dar apar probleme la consumabile (un filtru de aer daca nu ai service in orasul tau in loc de 5 lei face 30 lei cu transport si ce iei pe mere dai pe pere ) . Plus ca poate sa dispara de tot si atunci ...
            Husqvarna m-a cam dezamagit . Probleme cu ele de noi si iar revin la service (nu a fost in oras si la magazin m-a flituit de citeva ori si cit a trimis-o in service nu am fost multumit la receptie ) Am schimbat pe Sthil si nu am avut probleme .

            Comentariu

            • DYC
              Membru marcant
              • 28.iul.2008
              • 386

              #7
              Da, stihl sunt scule fiabile dar numai convenabile nu sunt. Au cele mai scumpe motoutilaje de pe piata. Hai sa-mi recomand si eu marfa: Makita/ Dolmar, pleaca de la 1200 de lei cea mai ieftina, model nou cu catalizator, daca aveti noroc anul trecut a fost un model si la 1000 de lei.
              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

              Comentariu

              • cosmins
                Incepator
                • 02.sep.2009
                • 2

                #8
                Salut!
                Ai luat cumva motocoasa Al-Ko?
                Si eu la asta m-am hotarat dar nu stiu ce sa zic. De Husqvarna am auzit ca nu mai e ce a fost, Stihl e pt. profi totusi, costa cam mult. Voiam Partner T330+ dar nu se mai gaseste pe nicaieri.
                Mersi!

                Unde ai gasit cu 600 lei? Am gasit doar cu 890
                vendaria.ro/Motocoase-Trimmer_Al-Ko_BC_4125-15701-pd.ashx

                Comentariu

                • fcompart
                  Incepator
                  • 15.apr.2007
                  • 9

                  #9
                  Salut,

                  Eu am luat motocoasa de asta, si am fost foarte dezamagit de ea.

                  Comentariu

                  • muscarul
                    Incepator
                    • 21.nov.2006
                    • 38

                    #10
                    Salut
                    In calitate de initiator al topicului, ma vad dator sa va spun deznodamantul... AM mers pe Husqvarna. Pana la urma service-ul prezent in toate localitatile mai mari si-a spus cuvantul.



                    Fcompart - ce experienta ai avut cu ALKO?

                    Comentariu

                    • todorovicim
                      Membru
                      • 31.dec.2010
                      • 181

                      #11
                      motocoasa AL-KO

                      Salut,eu am un teren de circa 300-400mp,iarba furajera.Sunt pensionar, pana in martie-aprilie voi dispune de 1ooo-1500lei si a-si dori sa-mi cumpar o motocositoare pe benzina, cu ham(fie Budget,Einhel...sau chiar Husqvarna).Daca ma puteti ajuta cu adrese de magazin on-line,deoarece la noi in oras exista un singur magazin si produsele sunt foarte scumpe.M-am gandit si la second-hand, dar mie frica cumpararea prin on-line unui asemenea produs.multumesc.

                      Comentariu

                      • todorovicim
                        Membru
                        • 31.dec.2010
                        • 181

                        #12
                        motocoasa al-ko

                        muscarul.Salut , ti-ai cumparat motocoasa al-ko,daca da, de care si cum se comporta .Am vazut pe un site motocoasa al-ko 4125 si pare atragatoare.Eu fiind pensionar si am un teren de circa 300mp, m-asi putea descurca oare ce "ea".multumesc.

                        Comentariu

                        • todorovicim
                          Membru
                          • 31.dec.2010
                          • 181

                          #13
                          Postat în original de DYC
                          Ce va pot spune este faptul ca lucrez la o reprezentanta de renume ale carei motocoase sunt peste 1200 de lei. Am fost cu un clinet(cunostiinta) si am cumparat un Al-ko dintr-un MrBricolage, din pct. meu de vedere isi merita banii, nu se compara cu sculele profesionale dar pentru ce aveti dvs nevoie e suficienta.
                          DYC.Salut.A-si dori sa stiu cum se comporta o motocoasa al-ko 4125.Site-ul un de am citit nu specifica performantele,benzina de care foloseste,uleiul de care,piese de schimb,etc.multumesc.

                          Comentariu

                          • DYC
                            Membru marcant
                            • 28.iul.2008
                            • 386

                            #14
                            Din pacate nu va pot oferi nici o informatie in plus pt. ca nu am mai tinut legatura cu proprietarul motocoasei. Informatiile referitoare la service/piese etc trebuie sa vi le ofere vanzatorul.
                            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                            Comentariu

                            • todorovicim
                              Membru
                              • 31.dec.2010
                              • 181

                              #15
                              motocoasa al-ko

                              DYC.multumesc pentru raspuns.Eu fiind din nord, dintr-o localitate mica,doresc sa fac comanda online si de aceea eram dornic sa aflu mai multe.

                              Comentariu

                              Procesare...