Termopan salamander

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • feminina
    Incepator
    • 10.iul.2009
    • 4

    Termopan salamander

    Buna ziua. Am nevoie de ajutor serios si urgent.
    Am comandat profile salamander 5 camere unei firme no-name din banesti prahova, prin intermediar, pentru un apartament cu 4 camere+3 balcoane. Toata afacerea afirmativ 6000E. N-aveam idee la momentul respectiv cu ce se mananca temopanu, feronerie, minuni din astea. Mi s-a spus ca salamander e "ultimu racnet", si ca e super afacere. Repet, prin intermediar.
    Dupa 3 saptamani au venit geamurile de interior. Fara folie de protectie a ramelor (pe care trebuia sa scrie cine le face??). Mi s-a spus ca asa se pun mai nou. Eu stiam ca la apartamentul vechi mi-a scris gealan pe rame pana la curatenia generala si m-am chinuit mult sa dezlipesc chestiile alea (ce-i drept, sunt 6 ani de atunci).
    Acum (dupa inca o luna), au venit ramele pentru un balcon. M-am uitat cu atentie la ele (in masina), au folia "jumulita" recent si banuiesc ca au batut tot dn1 "nude".
    Am indraznit sa deschid gura, ca ceva nu-i in regula cu geamurile astea, mi se promite factura si certificat de garantie 3 ani (erau 2 initial, 3 is la oferta....ca sa tac?).
    In apartamentul cel nou locuiesc momentan 4 oameni care pun faianta, zidesc, etc. Unul sau 2 se pricep si la termopane (si la politica, fotbal si medicina banuiesc), si acela (aceia) se jura ca n-ar fi profile salamander ci ceva....chinezesc sau turcesc. Nu stiu daca aceste natii fac profile.
    De ceva vreme citesc pe net caracteristici tehnice ale profilelor, ma uit la schite, ma uit la mostra (de culoare) pe care o am in geanta si....ma declar feminina cu totu'.
    Rugamintea mea este: o metoda prin care sa demonstrez ca profilele nu sunt ce ar trebui? cineva sa ma invete sa pun un diagnostic de .... profil? sun la OPC? cu ce dovada ca aia am cerut? astept factura? ce ma fac? is oarecum disperata si ...feminina rau. mutumesc
  • Arha
    Membru
    • 24.iul.2007
    • 259

    #2
    Eu am pus la apartamentul meu profil SALAMANDER si feronerie ROTO, pana acum (3 ani) n-am avut nici o problema. Marca este ok (daca chiar este ce spune). Ramele au venit normal, cu folia de protectie pe ele pe care scria SALAMANDER.

    Va sugerez sa cautati o firma/doua firme in orasul dvs. care monteaza/lucreaza cu profil salamander si sa comparati monstra dvs. Dupa ce sunteti sigura ca nu v-au vandut cea ce trebuie actionati mai departe pe cale legala.

    Acum atentie mare, monstra sa fie SALAMANDER iar geamurile montate din alt material !

    un link pentru informare: http://www.profilepvc.ro/


    P.S. ar fi bine sa completati localitatea la profil

    Comentariu

    • feminina
      Incepator
      • 10.iul.2009
      • 4

      #3
      Multumesc, ala era site-ul unde ma uitam la scheme...fara sa pricep mare lucru.
      In fine, am decis sa o las balta deocamdata cu firma, astept factura. Am o problema mai mare acuma. Ziceam ca au venit geamurile pentru un balcon. Cel de la bucatarie, care este parte din bucatarie (desfiintat perete despartitor). Initial era un balcon in afara (nu logie), cu partea de jos de geam mai gros si maroniu. Au desfiintat toata structura initiala, acum are partea de jos (cam 90 cm) de plastic/pvc watever maroniu care imita un stejar, iar restul geamuri. Toata constructia asta se misca violent la atingere. Mi se pare o chestie periculoasa. Nu te poti sprijini de ea, ca se deplaseaza vro 5 cm in afara (n-am incercat cu toata greutatea, ca mi-e teama). E la etajul 1, asa ca se poate supravietui caderiii, dar......e firesc? Ce rezistenta au pvc-urile astea? Imi pun snurulet ca la muzeu in zona aia? Afis cu nu treceti? Varianta asta am ales-o fiindca mi s-a spus ca nu e voie sa zidesti partea de jos a unui balcon care are geam gros si maroniu acolo. E adevarat? Uffff....depasita de mult de situatie

      Comentariu

      • feminina
        Incepator
        • 10.iul.2009
        • 4

        #4
        inca o data cer ajutor.
        am cerut explicatii insistent, a propos de provenienta profilelor alora. mi se zice ca is salamander care vin fara folie de protectie la firma care le asambleaza. la al 2-lea balcon (vin pe rand), m-am uitat cu mare atentie la rame sa vad daca scrie ceva pe undeva. pe un colt de rama (care era alb fata de restul de stejar) scria ramplast. am intrebat iara ce e cu scrisul ala, mi se spune ca "coltarele asa sunt". se poate intampla asa? salamander asta nu face de toate? nu inchide balcoane? nu stie sa faca colturi? imi dau seama ca par paranoica, dar is convinsa ca aici pot obtine un ajutor dezinteresat. multumesc.

        Comentariu

        • feminina
          Incepator
          • 10.iul.2009
          • 4

          #5
          si inca un lucru. m-am uitat la balconul deja montat (parte sus geam, parte jos plastic...pvc..ce-o fi). o rama este zgariata. sub un strat minuscul de "stejar" exista un plastic galben ordinar. nu seamana cu mostra pe care intr-un moment de enervare am zgariat-o intentionat. e normal sa fie un furnir asa de usor de dat la o parte? in apartamentul in care locuiesc ramele arata ca acum 6 ani. nu s-au zgariat defel, desi nu le-am protejat excesiv. inca o data multumesc

          Comentariu

          • alfa
            Membru
            • 17.apr.2008
            • 171

            #6
            draga feminina, nu suna bine deloc ce povestesti.... mie imi suna cam a "tzeapa". Imi pare rau. Aparent pe langa calitatea profilului si calitatea montajului lasa multeeeeeee de dorit.

            Intrebarea se pune: ati incheiat un contract pentru tamplarie? In care sa scrie toate datele firmei care executa lucrarea, ce marca de profile, feronerie, geam etc se folosesc si caracteristicile lor? Pentru ca in caz contrar nu stiu cat ar putea cei de la OPC sa te ajute.... Pe factura pot sa-ti treaca ce vor. Tamplarie PVC---6000 Eur. Si atat. Cum vei demonstra ca tu ai comadat altceva? Si mai mult, nu stiu daca macar cei de la Salamander te vor lua in serios, din moment ce nu se stie daca tamplaria ta este sau nu Salamander.... Complicat rau. Sper doar ca nu ai achitat totul in avans. Cere factura, garantie, agrement tehnic....cam astea imi vin in minte acum.

            ( Povestea ca profilele vin deja la firma care produce tamplaria total neprotejate... e abureala maxima)

            Comentariu

            • NeoB
              Incepator
              • 07.sep.2015
              • 12

              #7
              Răspuns la: Termopan salamander

              Incearca aici http://www.salamander-termopane.ro/#!produse/c1w18

              Comentariu

              • NeoB
                Incepator
                • 07.sep.2015
                • 12

                #8
                Răspuns la: Termopan salamander

                Se pot monta profile de rigidizare si ulterior montajului propriuzis.

                Comentariu

                • NeoB
                  Incepator
                  • 07.sep.2015
                  • 12

                  #9
                  Răspuns la: Termopan salamander

                  Incercati si la http://www.salamander-termopane.ro/#...ermopane/c1h1k.
                  Succes.

                  Comentariu

                  • NeoB
                    Incepator
                    • 07.sep.2015
                    • 12

                    #10
                    Răspuns la: Termopan salamander

                    Din statisticile logarilor pe siteul nostru, am constatat o cota foarte mare de cautari pe keyword-uri legate de comparatia intre diverse tipuri de profile.
                    Este adevarat ca proiectarea sistemului de profile PVC si solutiile oferite sunt importante, dar din experienta mea de 17 ani in aceasta industrie, recomand mare atentie la producatorul tamplariei (nu la producatorul sistemelor de profile) si mai ales la echipa de montaj. Cel mai simplu de evitat o alegere proasta, e sa tineti cont de urmatoarele:
                    1. identificati 4 cele mai mari firme din orasul dvs.
                    2. cereti oferta la toate firmele, specificand expres (feroneria, accesoriile aferente feroneriei daca e cazul, tipul si seria de profil, producatorul sticlei, producatorul geamului termopan), astfel veti compara mere cu mere nu mere cu pere. Multi ofertanti din pacate oferteaza cele mai ieftine solutii, omit pozitii din tabloul de tamplarie, omit sa puna oscilobatante si oferteaza deschideri simple, etc si toate acestea aparent dintr-o neintelegere, astfel acceptat fiind pretul mai mic si odata semnat contractul nu mai puteti renunta la comanda. Se vine la masuratori si se constata diferentele, care de regula costa, dar nu mai puteti da inapoi (a nu se face confuzie intre diferentele solutiilor cerute si diferntele de cote, de regula dupa masuratoare cotele clientului difera de cotele constatate de inginerul masurator).
                    3. folositi informatiile de la toti ofertantii, punand intrebari incrucistate, astfel va veti forma usor usor o idee despre ce trebuie sa contina tamplaria comandata.
                    4. atentie la armatura, acolo se fac economiile cel mai mult, pt ca nu se vad, iar o armatura subtire va poate compromite intreaga lucrare, pe profile albe armatura trebuie sa fie de cel putin 1.5mm iar pe profilele colorate sau infoliate de minim 2mm.
                    5. atentie la feronerie, sa fie de la o marca consacrata si atentie la gama de adresabilitate, Ex: feroneria ROTO, pe care o consider cea mai fiabila poate avea inchidere de stulp pe zavoare sus si jos sau prin zavoare actionate simultan din maneta de spaniolet. Oferta va fi diferita ca si pret desi feroneria este ROTO, vi se poate livra snappermecanic sau magnetic, iarasi diferenta de pret, inchidere simpla sau tip ciuperca pt siguranta... Toate acestea sunt detalii ce tin de transparenta ofertei.
                    6. atentie la profesionalizmul celui ce oferteaza, de regula, daca ofertantul este prost pregatit, montatorii sunt din acelasi spectru.
                    7. intrebati daca puteti vedea o tamplarie ce urmeaza a fi montata undeva la un depozit sau la un montaj neexecutat inca.
                    8. intrebati daca puteti vedea o tamplarie deja montata.

                    Comentariu

                    • puricemarius
                      Incepator
                      • 10.mar.2013
                      • 56

                      #11
                      Răspuns la: Termopan salamander

                      salut
                      eu am montat de curand salamander cu 5 camere, feronerie roto cu antiefractie
                      tamplatia, toata, a venit cu folie de protectie pe ea, am sa ma uit sa vad daca mai scrie undeva pe profil marca, din cate-mi amintesc pe interior scria salamander, dar voi reveni.
                      garantia la profil este de 10 ani, in cazul meu. dar am executat lucrarea cu un comerciant de pe site-ul Salamander.
                      Cere pe factura si pe certificat sa treaca explicit tipul profilului, tipul feroneriei.
                      Ai achitat in avans lucrarea?

                      Comentariu

                      Procesare...