Confectionare etrieri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Confectionare etrieri

    buna ziua!.am facut o greseala mare si am cumparat niste fier pentru casa de 8 neted pentru etrieri.l-am luat de la cineva care la dat mai ieftin dar nu a avut masina de modelat.acum stau si caut o masina de modelat etrieri dar nici un depozit nu vrea decat cu fierul lor.puteti sa ma ajutati? sunt din CRAIOVA .poate stiti undeva unde se face asa ceva sau cine ar vre sa faca.multumesc anticipat!
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    #2
    deci ma ajuta cineva?

    Comentariu

    • vladbobu
      Incepator
      • 08.ian.2009
      • 54

      #3
      "Masina de modelat" se poate face foarte simplu: http://casabobu.wordpress.com/2009/0...ter/img_0030-3 cat despre indreptarea fierul (banuiesc ca e colac) ai 2 variante:
      1 - il iau mesterii din ciocan si il indreapta ( la mine mesterii au indreptat o tona manual si nu s-au plans :d );
      2 - il intinzi cu ajutorul unui tractor, camion, buldo ceva;

      Comentariu

      • fullspeed_momo
        Membru
        • 31.aug.2008
        • 128

        #4
        masina modelat, impropriu zis

        ai vazut solutia cum modelezi etrierele numai ca in locul acelui maner cu santuri poti folosi mai usor si maieficient o bucata de tzeava patrata la care in unul din capete ii faci o scobitura cu flexu. Procedezi mai intai astfel , dai o gaura strapunsa de dimensiunea materialului de etriere 8 cum ai tu, situata la un cm de capat si sa fie langa unul din peretii tevii apoi cu flexu faci un sant intre cele 2 gauri, adica elimini metalui de pe latura mai apropiata de gauri, sper ca ai inteles, astfel cu aceast dispozitiv numit si cheie poti stabiliza mai usor materialul cand faci indoitura despre indreptarea colacilor cel mai usor si rapid e sa legi un capat de un copac solid si pe o stada dreapta sal intinzi cu tractoru pana face POC. Da il rogi pe tractorist sa traga serios de fier , nu sa zica ca ajunge. sa fie fierul perfect drept.
        ma pasioneaza multe "da bani e putini"

        Comentariu

        • lucione_cip
          Incepator
          • 11.mar.2012
          • 8

          #5
          Răspuns la: masina modelat, impropriu zis

          Poate mai cauta cineva.... uitati aici un dispozitiv interesant

          Comentariu

          • LOCOmotive
            Incepator
            • 22.iun.2009
            • 17

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: masina modelat, impropriu zis

            Hei hei, asta e "utilajul" meu.

            Comentariu

            Procesare...