Teren pe care se acumuleaza apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionut lupu
    Incepator
    • 12.iul.2009
    • 1

    Teren pe care se acumuleaza apa

    Buna ziua.Sunt nou inscris pe acest forum si va cer sfatul in privinta unei probleme cu care ma confrunt.
    Am achizitionat cu putin timp in urma un teren in vederea constructiei unei case,iar acum cu ploile care au tot fost m-am trezit ca deasupra terenului pe care intentionez sa-l imprejmuiesc este un strat de aprox20cm apa...Apa cu pricina presupun ca s-a acumulat datorita faptului ca terenul meu este sub nivelul terenurilor vecine.
    Ce pot face pentru ca din primavara as vrea sa ma apuc de construit.
    Care ar fi din experienta voastra solutia?
    Multumesc.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    bun venit pe forum!
    in primul rand trebuiesc mai multe date despre teren: suprafata, amplasament, vecinatati... etc.
    cea mai buna metoda ar fi sa ai posibilitatea de a drena apa care se acumuleaza.
    trebuie sa ai in vedere si posibilitatea suprainaltarii terenului...

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de Seni
      acumuleaza.
      trebuie sa ai in vedere si posibilitatea suprainaltarii terenului...
      Aici se intra sub incidenta codului civil ! Este interzis sa dirijezi apa de ploaie pe terenul invecinat ....si asta se intimpla daca faci suprainaltare .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Daca suprainaltarea este facuta tinand cont de vecinatati atunci nu vad care ar fi problema!

        Ideea este ca suprainaltarea trebuie gandita alaturi de noua constructie, pe un teren suprainaltat vor fi probleme cu fundarea.

        Cautati metode de drenare sau stationarea cat mai redusa a apei pe terenul dvs.

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          Postat în original de Mircea G
          Aici se intra sub incidenta codului civil ! Este interzis sa dirijezi apa de ploaie pe terenul invecinat ....si asta se intimpla daca faci suprainaltare .
          mircea, nici nu am avut intentia sa sugerez ca apa sa fie dirijata pe terenuri vecine, trebuie sa existe o posibilitate de drenare....
          suprainaltarea este necesara pentru a se evita baltirea apei..., aici o spun din proprie experienta ca este foarte neplacut ca la ploi sa ai balta in curte!

          Comentariu

          • cretu22
            Membru
            • 24.oct.2008
            • 113

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Postat în original de Seni
            acumuleaza.
            trebuie sa ai in vedere si posibilitatea suprainaltarii terenului...
            Aici se intra sub incidenta codului civil ! Este interzis sa dirijezi apa de ploaie pe terenul invecinat ....si asta se intimpla daca faci suprainaltare .
            Dar sa dirijezi apa catre drum, chiar daca drumul nu este prevazut cu santuri de scurgere, este legal?Ma confrunt c o astfel de problema.
            Multumesc

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de cretu22
              Postat în original de Mircea G
              Postat în original de Seni
              acumuleaza.
              trebuie sa ai in vedere si posibilitatea suprainaltarii terenului...
              Aici se intra sub incidenta codului civil ! Este interzis sa dirijezi apa de ploaie pe terenul invecinat ....si asta se intimpla daca faci suprainaltare .
              Dar sa dirijezi apa catre drum, chiar daca drumul nu este prevazut cu santuri de scurgere, este legal?Ma confrunt c o astfel de problema.
              Multumesc
              Din cite imi amintesc acum , apa se dirijeaza spre drumul public care TREBUIE sa fie prevazut cu scurgere sau se lasa sa se scurga natural pe unde a stabilit natura !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • cretu22
                Membru
                • 24.oct.2008
                • 113

                #8
                Si daca administratorul drumului public - Primaria-, nu a executat santuri de scurgere, ce se intampla?In mod natural ar insemna ca, in cazul meu, toata apa de ploaie de pe terenul meu sa se scurga in curtea vecinului de peste drum.Parca nu ar fi nici prea corect si nici prea legal.O parere?
                Multumesc

                Comentariu

                Procesare...