Izolatie pod casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • schimbinschi
    Incepator
    • 12.iul.2009
    • 5

    Izolatie pod casa

    Am o casa din 1965 acoperita cu tigla,vara este racoroasa in schimb iarna merge centrala non-stop.Nu o am izolata,tavanele sunt din rapita,var etc.Am dat jos pardoseala din pod(POD NECIRCULABIL),si vreau sa izolez cu vata minerala,folie anticondens.Cum procedez?Grinzile sunt de 15/15.



    Cu stima
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Acum exista doar structura de grinzi de lemn? Aveti o poza?

    Pe tavanul camerei ce finisaj doriti sa aplicati?

    In principiu se aplica o izolatie intre grinzile de lemn. Bariera de vapori va fi orientata spre interiorul camerei. Functie de cum se doreste a fi finisat tavanul se poate suplimenta izolatia sub sau peste planseu iar bariera de vapori va fi mutata spre interior. Inchiderea suprafetelor se poate face cu gipscarton, lambriu, scandura etc.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Postat în original de schimbinschi
      Multumesc pentru raspuns,dar am impresia ca nu m-am exprimat eu cum trebuie.Tavanele sunt f. bune,eu vreau sa fac izolatie in pod,intre grinzi dar nu stiu ce materiale sa folosesc(vata..?de cat stratul?folie anticondens?)si nu stiu ordinea cum se aseaza pe pod intre grinzi aceste materiale.Normal ca dupa ce fac izolatia voi podi cu scandura.
      Cu stima
      Si ce ati eliminat de pe pardoseala podului? Scandura?

      Pentru izolatie se poate aplica vata minerala, in pod. Aplicarea izolatiei trebuie sa fie continua, fara goluri de aer. Grinzile ce inaltime au? Ce distanta aveti intre grinzile de lemn?
      Ar trebui sa aveti si o bariera de vapori dar asta o discutam dupa ce lamurim cu grinzile.
      Asigurati-va ca nu exista posibilitatea de umezire a izolatiei cu apa din precipitatii, datorita unor neetanseitati ale invelitorii.

      Comentariu

      • schimbinschi
        Incepator
        • 12.iul.2009
        • 5

        #4
        izolatie pod casa

        Multumesc pentru raspuns.Da,am eliminat scandura veche(urmand a pune alta noua).Inaltimea grinzilor este de circa 10cm.iar distanta dintre ele variaza de la 60-70cm.In primavara am cumparat folie aluminiu(MPZ50-ungaria)si vata URSA-slovenia de 100mm.Am sa dau cu o solutie pe grinzi si tot ce este lemn in pod contra cariilor si rozatoarelor,si dupa aceea izolez.Cam atat stiu eu sa fac,restul depinde de ce imi spuneti d-voastra
        .



        Cu stima

        Comentariu

        • octavian1910
          Incepator
          • 09.oct.2008
          • 17

          #5
          Eu am inceput sa izolez cu vata Ursa, nu mi a placut si am luat Isover care mi se pare mult superioara, se lucreaza mai usor, "expandeaza" mai repede este mai compacta.....
          Nu fac reclama, nu ma ocup si nu am nici o treaba cu materiale de constructie sau izolatii ....

          Comentariu

          • schimbinschi
            Incepator
            • 12.iul.2009
            • 5

            #6
            izolatie pod casa

            Nu stiu ce sa spun,sunt un incepator,astept sa vad ce spune maistrul......

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Ar trebui sa aplicati intai o bariera de vapori si apoi izolatia.
              Izolatia este indicat sa fie in doua straturi, unul intre grinzi si altul peste acest prim strat.

              Comentariu

              • schimbinschi
                Incepator
                • 12.iul.2009
                • 5

                #8
                izolatie pod casa

                Ca bariera de vapori am luat folie de aluminiu,ok,cat de gros se pune primul strat de izolatie,dar al doilea?Se mai pune si folie anticondens?


                stima

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Aplicati bariera d evapori, continua si etansa, aplicati primul strat de vata intre grinzi (100mm daca am inteles bine) apoi puteti adauga al doilea strat cu o grosime care depinde numai de bugetul alocat, cu cat mai groasa cu atat mai bine.

                  Comentariu

                  • schimbinschi
                    Incepator
                    • 12.iul.2009
                    • 5

                    #10
                    izolatie pod casa

                    Multumesc,m-am si apucat de lucru,treaba merge excelent.Ca o curiozitate:ce rol are primul strat de izolatie,dar al doilea?De ce al doilea strat se pune mai gros decat primul?

                    Stima

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Primul depinde de marimea spatiului dintre grinzi.
                      Al doilea nu are decat limita financiara si de eficienta.
                      Asezarea in doua straturi perpendiculare se izoleaza si grinziel de lemn care in conditii de umiditate pod deveni punti termice, realizeaza o asezare continua si compacta a izolatiei ceea ce inseamna cresterea eficienteiizolatiei.

                      Comentariu

                      Procesare...