Contorizare separata gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1309

    Contorizare separata gaze

    buna ziua, locuiesc in aceeasi curte cu socrul meu, cu o singura instalatie de gaze ce deserveste ambele centrale de la cele doua case. As vrea sa imi contorizez separat gazele, sau sa stiu cat consum eu si sa deduc din consumul total pt a putea imparti factura. Nu vreau sa montez o noua linie cu un contor pe care sa il citeasca distrigaz. Am gasit undeva pe net contor pasant dar trebuie o gramada de aprobari... caut un ceas ceva, un mijloc de inregistrare fara sa fie citit de distrigaz... multumesc
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #2
    poti folosi orice contor , pus pe teava care vine direct la tine, si cu acordul ambelor parti sa il cititi in momentul in care vin de la distrigaz sa citeasca contorul general. si asa polatiti fiecare cat a consumat....
    fara alte aprobari.....
    eventual o hartie scrisa de ambele parti ca sunt de acord cu aceasta varianta...
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Aveti mai multe variante :
      Daca aveti acte pe spatiul detinut , va puteti separa total , aveti contoar personal , platiti separat .
      Daca nu aveti acte pe spatiu dvs nu puteti face nimic ci numai titularul de contract . In acest caz el poate separa instalatia cu doua contoare normale dar este o solutie complicata deoarece trebuie sa imparta casa in doua spatii independente cu doua nr ....complicat ...sau , cere montarea unui contor pasant . Contorul pasant nu creeaza obigatii fiscale , nu se emite factura , este folosit doar pentru impartirea costurilor date de contorul general/ fiscal .
      Indiferent de solutia aleasa dvs nu aveti voie sa faceti nimic . Totul se face numai prin firme autorizate si cu aprobarea distribuitorului de gaze . In caz contrar , ca despre asta nu s-a spus nimic ...chestia poate deveni si penala ....
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1309

        #4
        proprietatea a fost a socrului meu, dar acum sunt eu proprietar prin act de vanzare-cumparare cu clauza viagera... instalatia de gaze e pe numele lui si contractul de gaze la fel...
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #5
          Aceeasi discutie aceeasi problema. http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=22699
          Cu respect.

          Comentariu

          • Admin.MC
            Membru Marcant
            • 05.dec.2005
            • 974

            #6
            Re: Contorizare separata gaze

            Am publicat in homepage-ul forumului un articol interesat pe acest subiect: http://www.misiuneacasa.ro/forum/con...-gaze-naturale

            Comentariu

            Procesare...