Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cata_melc
    Membru
    • 02.feb.2010
    • 199

    Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

    Va salut,
    Sunt la capitolul izolare mansarda si am cateva intrebari (pt ca daca e ceva gresit acum pot corecta). Pentru izolarea de la mansarda am ales sa utilizez 25cm de vata intre capriori (10*2 de Knauff Unifit 0,035 W/mK si 5cm de Ursa SF34 (0,034 W/mK). Se aplica folie Knauff aluminizata si se inchide cu rigips.
    Pentru izolarea dintre etaj si mansarda am utilizat aceeasi 25cm de Knauff Unifit 0,035 W/mK.
    Este suficient ? Mai pot corecta, dar vreau sa ma asigur ca o sa fie o izolare decenta.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

      Salut,
      Este o izolatie buna, mai mult decat media si ma bucur ca ati utilizat aceasta combinatie de sortimente de vata. Sunt convins ca v-a placut cum se lucreaza cu Unifit-ul. Ati spus ca utilizati 25cm de vata intre capriori, sa inteleg ca nu se va aplica macar un strat sub acestia? Suficient in ce sens, va referiti doar la grosime?
      In planseul dintre etaj si parter nu era nevoie de un strat asa gros de izolatie. Este planseul din lemn?

      Comentariu

      • cata_melc
        Membru
        • 02.feb.2010
        • 199

        M-am exprimat ca o cizma. Capriorii vor fi complet acoperiti. 10 vertical, 10 la 90 grade si inca 5 vertical (printre profile). Apoi folie LDS200 si plAci RF (e pod nelocuit). Peste etaj da, tavanul este din lemn si daca asa au fost scandurile aleaa zis sa nu las loc gol.

        Postat în original de cata_melc
        M-am exprimat ca o cizma. Capriorii vor fi complet acoperiti. 10 vertical, 10 la 90 grade si inca 5 vertical (printre profile). Apoi folie LDS200 si plAci RF (e pod nelocuit). Peste etaj da, tavanul este din lemn si daca asa au fost scandurile aleaa zis sa nu las loc gol.
        Defapt cred ca e 10+5 vertical si 10 orizontal. Asa ar face sens pt ca lemnele au 15cm latimea.
        Ultima editare de Gemini; 05.feb.2018, 13:06.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

          Este mare podul? Izolatia pe planseul spre pod? Foto?

          Comentariu

          • cata_melc
            Membru
            • 02.feb.2010
            • 199

            Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

            Mare in ce sens ? Toto inca nu am, marti pot obtine ceva ceva foto.
            Suprafata acoperisului nu o mai stiu exact, mi se pare ca tabla am avut cam 120mp. Tavanul de peste etaj are ~76mp iar peretii interiori (compartimentare 80mp). de la podeaua podului pana sus la coama sunt 1.74 (in centru).

            Si revin cu informatia ca am vorbit cu mesterul:
            - intre capriori 15cm, apoi un rand de 10cm montat perpendicular. Nu se vede lemnul. Acum a inceput sa prinda folia LDS200 apoi dublu placaj de rigips roz
            - tavanul camerelor de la etaj: 2*10cm de vata minerala (nu 25cm cum am crezut initial). Se va inchide cu rigips roz.

            Este arie de capriori, dar ca idee, peretii exteriori au (de la interior spre exterior urmatoarea structura): 25mm rigips roz (dublu placaj), folie LDS200, profile specifice, 10+10+5cm vata unifit, OSB 15, expandat gri 10cm.

            P.S: eu nu stiu cum se lucreaza cu vata Unifit, ce mi-a placut fata de alte sortimente e faptul ca e foarte pufoasa asa si placuta la atingere, nu se desprinde si nu iese praf din ea.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

              Am inteles. Totusi, daca podul nuva fi utilizat in vreun fel, mi se pare cam generoasa izolatia sub acoperis in comparatie cu izolatia planseului spre pod (cei 20cm).
              Ar fi fost de preferat sa fie invers, 25cm la planseu spre pod si maxim 20cm sub acoperis. Daca podul nu are vreo intalatie sau nu se utilizeaza, gipscartonul roz nu se justifica. Bariera de vapori pe suprafata podului, daca este neincalzit, nu ar fi fost necesara. Era in schimb necesara pe tavanul mansardei. In cazul incare se incalzeste intr-un fel si spatiul din pod pentru diverse activitati, chiar si mai putin decat regimul de incalzire al spatiului locuibil, atunci este corecta solutia dvs.

              Comentariu

              • cata_melc
                Membru
                • 02.feb.2010
                • 199

                Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                Buna seara,
                Haideti ca am facut rahau’ praf (ca sa zic asa). Ce va povesteam eu in posturile anterioare se pare ca in teren a iesit altceva.
                Asadar la acoperis am pana la urma un total de 30cm vata (ca s-a gandit el sa nu lase spatii goale intre profile) iar la tavanul de peste etaj vor fi in total 25cm.

                Ma rog ignor faptul ca mi-a dat bugertul peste cal (ca inseamna sa-i mai iau vreo 18 role de Unifit), dar consider ca e si putin “overlill”. Acum nu mai am ce face....
                Bariera de vapori o sa fie peste tot (si tavane si pod (ai toti peretii se la bai).

                E ok?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                  Nu putem spune ca e chiar praf facut pentru ca auzim lucruri pozitive. O izolatie mai buna e de bun augur.
                  Nu am inteles totusi de ce s-a izolat mai bine sub acoperis si mai putin planseul spre pod. De fapt de ce asa mult sub acoperis? Daca era un spatiu locuibil era de inteles, altfel ati consumat vata si ati crescut costurile, ceea ce cred ca stiti deja.
                  Haideti sa vedem caveta foto daca se poate. In rest, nu vad sa fie probleme.

                  Comentariu

                  • cata_melc
                    Membru
                    • 02.feb.2010
                    • 199

                    Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                    Inca nu am poze de la acoperis (capriori), dar s-a ajuns aici deoarece capriorii aveau 15, lemnele luate de el aveau 10, profile de UD/CD/CW sau ce naiba a folosit si a zis ca nu e bine sa lase spatiu intre profil (folie) si vata existenta. Asa ca au mai intrat 5cm - un total 30cm de Unifit 035
                    Pentru tavane, initial vorbeam de 15cm de vata, apoi 20, dar si aici s-a ajuns la 25cm de unifit035 deoarece ramanea acel spatiu liber. Nu le-a indesat ca am discutat acest aspect cu el, sunt asezate frumos si uniform.

                    Ce nu stiu eu acum daca pe pe tavane pun folie. Se pune ? Ma gandeam sa pun doar la baie pe toti peretii (laterali, compartimentare, exteriori, tavan). Dar in rest trebuie ?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                      Tot raul spre bine, nu? Bariera de vapori se monteaza oriunde izolam suprafetele exteriore sau spatii umede cu izolatie sensibila la umezeala, asa cum este vata minerala, eliminand riscul de aparitie a codnensului in interiorul acestor straturi.

                      Comentariu

                      • cata_melc
                        Membru
                        • 02.feb.2010
                        • 199

                        Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                        Ia sa vedem daca merg pozele facute in timpul izolarii cu vata.
                        Cum va ziceam, vata "maro" este Knauf Unifit 035 10cm, iar cea galbena este URSA SF32 de 5cm.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Răspuns la: Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                          Le-ati micsorat prea de tot. Da, cunosc sortimentele si am lucrat cu ele. Mai vrem poze dar sa fie mai maricele pentru a le analiza mai bine.

                          Comentariu

                          • shambu_2004
                            Incepator
                            • 13.iun.2018
                            • 7

                            buna ziua
                            ma numesc Florin, citesc forumul de mai multi ani si acum a venit vremea sa apelez si eu la cunostintele dvs. concret doresc sa stiu daca pentru o izolare mai buna pot sa montez 1 rand de vata bazaltica de exterior de 10cm, apoi 1 rand de vata bazaltica isover ple 50 de 5 cm (acestea intre capriori) si apoi inca 5 cm de vata bazaltica ple 50 transversal, intre si in profilele cd60? apoi bineinteles, bariere de vapori si gips carton de 12,5. acest gips poate fi versiunea fonoizolanta? in prima poza, unde am doua cosoroabe de 15x25 puse una peste alta, de unde rezulta o inaltime de 50 cm, pe interior am pus polistiren expandat de 5 cm si apoi niste bucati de osb3. precizez ca portiunea de dupa talpa care sustine capriorii (portiune de aprox. 1,3m) va ramane in afara camerei propriu zise. si atunci intreb: cum realizez structura de profile in zona respectiva? cam multe intrebari. va multumesc pentru raspunsurile viitoare. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0795.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	299,5 KB 
ID:	630783 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0797.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	345,7 KB 
ID:	630784 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0796.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	354,1 KB 
ID:	630785

                            inca o intrebare: cum prind profilele cd60 la capat, intrucat, nu am perimetral?se poate o schita? va multumesc
                            Ultima editare de Gemini; 13.iun.2018, 19:04.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                              Puteti utiliza gipscarton fono. Structura peretelui spre cosoroabe se va realiza ca in cazul unui perete despartitor. Perimetral sus si jos din profil UW iar montantii din profil CW.

                              Comentariu

                              • shambu_2004
                                Incepator
                                • 13.iun.2018
                                • 7

                                Postat în original de Gemini
                                Structura peretelui spre cosoroabe se va realiza ca in cazul unui perete despartitor. Perimetral sus si jos din profil UW iar montantii din profil CW.
                                ok e o idee buna la care nu ma gandisem, multumesc. dar eu nu stiu la intalnirea planului inclinat cu calcanul cum sa prind capatul profilului cd60. sa-l prind de asterela? sau de osb-ul care imbraca calcanul pe exterior? va multumesc

                                Postat în original de shambu_2004
                                concret doresc sa stiu daca pentru o izolare mai buna pot sa montez 1 rand de vata bazaltica de exterior de 10cm, apoi 1 rand de vata bazaltica isover ple 50 de 5 cm (acestea intre capriori) si apoi inca 5 cm de vata bazaltica ple 50 transversal, intre si in profilele cd60? in prima poza, unde am doua cosoroabe de 15x25 puse una peste alta, de unde rezulta o inaltime de 50 cm, pe interior am pus polistiren expandat de 5 cm si apoi niste bucati de osb3.
                                este bine cum a facut pana acum si cum vreau sa merg in continuare?
                                ca nu as da o carca de bani in plus pe vata bazaltica de exterior daca e ok si cea de interior. va multumesc
                                Ultima editare de Gemini; 14.iun.2018, 13:33.

                                Comentariu

                                Procesare...